Ilk postmodern roman kime aittir

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba,

İlk postmodern roman kimin eseridir? Ben bu soruyu cevaplamakta zorluk çekiyorum. Bu konu hakkında kısa bir araştırma yaptım fakat neredeyse her kaynak farklı bir yanıt veriyor. Bir türlü net bir cevap bulamıyorum. Birinci kişi olarak, bu konu hakkında yardım istemek istiyorum. Başvuracağım kaynakların ve fikirlerinizin çok değerli olduğunu biliyorum. Lütfen bu konu hakkında ne düşündüğünüzü paylaşın.

Teşekkürler.

• Wow
Reactions: Feraye

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,503
1,159
112
Postmodern Roman: Ne Demektir?
Postmodern roman, türünün kökeni ve özelliklerini içeren bir anlayışı vurgulayan edebiyat tarzıdır. Postmodern edebiyat tarzı, modern edebiyat tarzından farklı olarak daha kuralsız ve özgür bir yaklaşım sergileyerek çoğu zaman çoklu anlatımlardan oluşan eserler üretiyor. Postmodern roman, okuyucuya kuralları çiğneyen ve güncel konulara odaklanan romanlar sunmaktadır.

Ilk Postmodern Roman Kimin?
İlk postmodern roman tartışmasının cevabı büyük ölçüde tartışmalıdır. Bazıları, 1844'te yayımlanan Yazar ve Düşmanı romanının ilk postmodern roman olduğunu iddia ederken, diğerleri Thomas Pynchon'un 1963'te yayımlanan Güneşlerin Sonu romanının ilk postmodern roman olarak kabul edilmesini öneriyor. Fakat en çok kabul gören görüşe göre, ilk postmodern roman, William Gaddis'in 1955'te yayımlanan Yüksek Değerli Şeyler romanıdır.

William Gaddis'in Yüksek Değerli Şeyler Romanında Postmodern Uygulaması
William Gaddis'in Yüksek Değerli Şeyler romanı, romanın konusunda postmodern yaklaşımını vurgulayan çok çeşitli konular içermektedir. Roman, klasik anlatım tarzına ve kurallara karşı çıkarak postmodern anlatım tarzını ortaya koymaktadır. Romanın konusu, Amerikan ticaret hukukunun karmaşıklığını gözler önüne sermektedir. Gaddis'in romanı, ironi ve parodinin kullanımıyla postmodern edebiyat tarzının özelliklerini vurgulamaktadır.

Sonuç
Gaddis'in Yüksek Değerli Şeyler romanı, postmodern edebiyat tarzının ilk örneklerinden biridir. Gaddis'in romanı, çoklu anlatımların kullanımıyla, postmodern edebiyat tarzının özelliklerini vurgulamaktadır. Gaddis'in bu romanı, insanların modern edebiyat tarzından kurtulup postmodern edebiyat tarzının özelliklerini keşfetmesine yardımcı olmuştur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)