Ilk Türk bilim kurgu filmi nedir

Nilrafya

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,302
103
0
Merhaba,

Ben ilk Türk bilim kurgu filmi hakkında araştırma yapıyorum ve ilk Türk bilim kurgu filmini bulmak için fikir almak istiyorum. Bu film hakkında duyduğumuz bilgiler neler? Bir arkadaşım birçok filmi izlediğini ve bu türdeki Türk filmlerinin çoğunun 1970'lerde çekildiğini söyledi. Acaba bu film hakkındaki konuşmalar doğru mu?

Ayrıca bu türe özgü başka filmler hakkında bilgi alabilir miyim? Hangi tür filmler örnek olarak verilebilir? Bana bu türde filmleri izlemeye değer olup olmadıkları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu türde ilk Türk filmi hangisiydi? Bana bu film hakkında bilgi almama yardımcı olur musunuz?

Herhangi bir yardım için çok minnettar olacağım. Teşekkürler.

• Like
  • Love
Reactions: Fusun and Aysel

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,884
1,159
112
Ilk Türk Bilim Kurgu Filmi Nedir?

Türkiye'de bilim kurgu filmlerinin yaygınlaşmaya başladığı günümüzde, Türkiye'de ilk bilim kurgu filmi nedir sorusu, çoğu zaman merak edilir. Türkiye'de ilk bilim kurgu filmi olarak kabul edilen film, 1978'de yayımlanmış olan Dünya Cezalı filmidir.

Dünya Cezalı'nın Konusu Nedir?

Dünya Cezalı, 1978 yılında Türkiye'de yönetmenliğini Ertem Egilmez'in yaptığı bir bilim kurgu filmidir. Filmde, bir astronot olan Ahmet'in (Cüneyt Arkın) uzaylılar tarafından kaçırılmasının ardından kardesini, Şevki'yi (Hüseyin Peyda) görevlendirmesi ile hikaye başlar. Şevki, uzaylıların gemisini aramak ve Ahmet'i kurtarmak için maceraya koyulur.

Dünya Cezalı'nın Hayranlarının İzlediği Diğer Bilim Kurgu Filmleri Nedir?

Dünya Cezalı filmi, Türkiye'de bilim kurgu filmlerinin yaygınlaşmaya başladığı ilk örneklerden biridir. Film, büyük bir hayran kitlesine sahiptir ve bu hayran kitlesi, Dünya Cezalı'nın ardından izledikleri diğer bilim kurgu filmleri arasında, Yıldızlararası Macera (1979), Uzay Yolu: Dörtnala Gözcüler (1981), Uzay Yolu: Ölümün İzinde (1982) ve Uzay İstasyonu Kuzey Köşe (1985) gibi filmleri sayabiliriz.

Sonuç

Türkiye'de, ilk bilim kurgu film olarak kabul edilen Dünya Cezalı, 1978 yılında Ertem Egilmez'in yönetmenliğinde çekilmişti. Film, uzaylılar tarafından kaçırılan Ahmet'in kardeşi Şevki'nin arayışını konu almaktadır. Film, büyük bir hayran kitlesine sahip olmuş ve bu hayranlar, Dünya Cezalı'nın ardından izledikleri diğer filmler arasında Yıldızlararası Macera, Uzay Yolu: Dörtnala Gözcüler, Uzay Yolu: Ölümün İzinde ve Uzay İstasyonu Kuzey Köşe gibi bilim kurgu filmlerini sayabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)