IMF Türkiye kaçıncı sırada

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba,

IMF Türkiye kaçıncı sırada? sorusuna cevap arıyorum. Türkiye'nin Dünya Ekonomik Forumu (WEF)'in 2020 Global Enflasyon Endeksi (GII)'nde kaçıncı sırada olduğunu öğrenmek istiyorum. WEF'in resmi raporuna göre Türkiye GII'de kaçıncı sırada olduğunu öğrenmek istiyorum.

Aradığım sonuçları bulmak için forumdaki diğer kullanıcılardan yardım istiyorum. IMF raporuna göre Türkiye kaçıncı sırada yer alıyor? Lütfen IMF raporuna dayanarak bu soruya cevap vermeye çalışın. Ayrıca, GII'de yer alan diğer ülkelerin sıralaması hakkında da daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Türkiye'nin GII'de kaçıncı sırada olduğunu öğrenmek için size yardım etmenizi çok isterim. İlginiz ve yardımınız için çok teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,901
1,159
112
IMF Türkiye Kaçıncı Sırada?

Maliye ve Hazine Bakanlığı tarafından hazırlanan 2019 yılının Ocak ayı sonu itibariyle Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu (IMF) borçlarını gösteren rapor, ülkenin IMF’ye olan borcunun 6.8 milyar dolar olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla Türkiye IMF’ye olan borçlarının sıralamasında 6.8 milyar dolarlık borcuyla kaçıncı sırada olduğu sorusu akıllara gelmektedir.

IMF İçin Borç Sıralaması Nasıl Hesaplanıyor?

IMF’nin borç sıralamasının belirlenmesinde, üye ülkelerin güncel olarak IMF’ye olan borçlarının büyüklüğüne göre düzenlenecek şekilde hesaplanmaktadır. Özellikle bir üyenin borcunun toplam borç tutarının yüzde kaçını oluşturduğu dikkate alınarak sıralama yapılmaktadır.

Türkiye IMF’ye Kaçıncı Sırada?

Türkiye IMF’ye olan borcuyla sıralama açısından 22. sırada yer almaktadır. Türkiye, toplam 184 milyar dolar olan IMF’ye olan borçların yüzde 3.7’sini oluşturmaktadır. Dolayısıyla Türkiye IMF borç sıralamasında 22. sırada bulunmaktadır.

Türkiye IMF’ye Olan Borcu Nasıl Ödüyor?

Türkiye, IMF’ye olan borcunu ödemek için her yıl belirli miktarda taksitler ödemektedir. 2019 yılında Türkiye’nin IMF’ye ödediği taksitlerin miktarı 818 milyon dolar olarak belirlenmiştir.

Sonuç

Türkiye IMF’ye olan borcu 6.8 milyar dolar ile 22. sırada yer almaktadır. Türkiye her yıl IMF’ye belirli miktarda taksitler ödemektedir. IMF’ye olan borç sıralamasının belirlenmesinde üye ülkenin borç miktarının toplam borç tutarının yüzde kaçını oluşturduğu dikkate alınmaktadır.

Anahtar Kelimeler: IMF, Türkiye, Borç, Sıralama.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)