IMF ve Dünya Bankası hangi antlaşma ile kurulmuştur

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,

Merak ettiğim konu IMF ve Dünya Bankasının hangi antlaşma ile kurulmuş olduğu. Çok araştırdım ama çok net bir cevap bulamadım. Biliyorum ki, her ikisini de 1944'te Bretton Woods Antlaşması ile kurulmuştur. Ancak, bu antlaşma hakkında detaylı bilgilere sahip değilim. Bu forumdaki uzman kişilerden yardım almak istiyorum. Lütfen bu konu hakkında gözden geçirip, IMF ve Dünya Bankasının kurulması ile ilgili detayları paylaşınız. Özellikle, Bretton Woods Antlaşmasının neyi kapsadığını ve neyi değiştirdiğini öğrenmek istiyorum. Ayrıca, IMF ve Dünya Bankasının bugünki amacı nedir?

İnanıyorum ki, bu forumdaki tüm uzman kişilerden yardım alacağım. İleride bu konu hakkında kendime referans olarak değerli bilgiler elde edeceğim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,760
1,247
112
IMF ve Dünya Bankası Hangi Antlaşma ile Kurulmuştur?

Küresel ölçekte finansal istikrar ve ekonomik gelişmeyi sağlamak için 1944 yılında Bretton Woods, New Hampshire'da imzalanan antlaşma ile kurulmuş olan Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası (DB), dünyanın en önemli ve etkili ekonomik kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin ekonomik ve finansal istikrarını sağlamak için çeşitli politikalar uygulamaktadır. IMF ve Dünya Bankası'nın amacı, ülkelerin gelişmişlik düzeylerini arttırmak ve insanların yaşam kalitesini yükseltmek için önemli bir rol oynamaktır.

IMF ve Dünya Bankası Antlaşmasının Amacı

IMF ve Dünya Bankası antlaşmasının asıl amacı, Bretton Woods Konferansı'nda temsil edilen tüm ülkelerin ekonomik ve finansal istikrarını sağlamak ve ekonomik gelişmeyi desteklemektir. Antlaşma, ülkelerin ekonomik politikalarını kontrol etmek ve karşılıklı mübadele kurallarını, döviz kurlarını ve mali hareketleri düzenlemek için çerçeve oluşturmak için tasarlanmıştır. IMF, döviz bozmak için krediler vererek, ülkelerin para birimlerinin değerini korumasını ve döviz piyasaları arasındaki dengesizlikleri dengelemesini desteklemektedir. Aynı zamanda, IMF, ekonomik kalkınma ve istikrarı desteklemek için ülkelerin borçlarının yönetimini de destekler.

Dünya Bankasının Görevleri

Dünya Bankasının görevleri, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişimine yardımcı olmak ve bu ülkelerin sağlıklı ekonomik istikrarını sağlamaktır. Dünya Bankası, yatırım yapılarak, ülkelerin ekonomilerini büyütmek için ülkelere kredi sağlar. Dünya Bankası ayrıca, ülkelerin kalkınma projelerini ve yatırımlarını finanse etmek için de kredi sağlamaktadır. Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerin sağlık, ulaşım, sanayi, tarım, eğitim gibi alanlarda kalkınmasını desteklemek için çalışmalar yapmaktadır.

Sonuç

IMF ve Dünya Bankası, Bretton Woods Antlaşması ile kurulmuştur. IMF ve Dünya Bankası'nın amacı, döviz kurlarını ve mali hareketleri kontrol etmek, ülkelerin ekonomik politikalarını denetlemek ve döviz bozmak için krediler sağlamaktır. Dünya Bankası ise, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişimlerine yardımcı olmak için kredi sağlamaktadır. IMF ve Dünya Bankası, ülkelerin ekonomik ve finansal istikrarını sağlamak ve insanların yaşam kalitesini yükseltmek için önemli bir rol oynamaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)