İngiltere kaç sene sonra vatandaşlık veriyor

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba, İngiltere'de vatandaşlık verilmesi hakkında bilgi almak için buradayım. İngiltere'de kaç sene sonra vatandaşlık veriliyor? Bunu öğrenmek için kendime araştırma yapıyorum, ancak henüz net bir cevap bulamadım. Özellikle İngiltere vatandaşlığının ne kadar zamanda verildiği hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorum.

Bu konuda deneyimli kişilerden yardım istiyorum. Bana, bu konuda deneyimli kişilerin katkısını ve tavsiyelerini paylaşmalarını rica ediyorum. Özellikle İngiltere'deki vatandaşlık başvurusu ve sonrasındaki farklı prosedürler hakkında bilgi almak istiyorum. Ayrıca, İngiltere'deki vatandaşlık verilmesi ve başvuru sürecinin ne kadar zamanda tamamlanabileceği hakkında da bilgi almak istiyorum.

Konu hakkında yardımınız için çok teşekkür ederim. İngiltere'de vatandaşlık verilmesi hakkında deneyimli kişilerin paylaştığı bilgilere ve tavsiyelerine çok değer vereceğim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
**İngiltere Vatandaşlık Başvurusu ve Süreci**

**İngiltere Vatandaşlık Süreci**

İngiltere'de vatandaşlık başvurusu yapmak isteyenler için belirli kriterler ve süreçler bulunmaktadır. İngiltere'nin vatandaşlık verme süresi, başvuru türüne ve kişinin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

**1. Başvuru Türleri ve Gerekli Koşullar**

İngiltere'de vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kişiler, genellikle aşağıdaki başvuru türlerinden birine uygun olmalıdır:

- Doğumla Vatandaşlık: İngiltere'de doğanlar doğrudan İngiliz vatandaşı olabilirler.

- Evlilik veya İlişkiyle Vatandaşlık: Bir İngiliz vatandaşıyla evlenen veya uzun süreli ilişkiye giren kişiler, belirli koşulları yerine getirdiklerinde İngiliz vatandaşlığına başvurabilirler.

- Doğalizasyon: İngiltere'de yeterli süre ikamet eden ve belirli diğer koşulları yerine getiren kişiler, doğalizasyon başvurusu yapabilirler.

**2. İkamet Süresi ve Diğer Koşullar**

İngiltere'de doğalizasyon için gereken ikamet süresi genellikle 5 ila 6 yıl arasında değişmektedir. Bu süre içinde, başvuru sahibinin belirli bir dönem boyunca İngiltere'de yasal olarak ikamet etmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, başvuru sahibinin dil yeterliliği ve İngiltere'de yaşam hakkında temel bilgilere sahip olması da gerekebilir.

**3. Başvuru Süreci ve Değerlendirme**

Vatandaşlık başvurusu genellikle İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından değerlendirilir. Başvuru sahipleri, başvurularını online veya posta yoluyla yapabilirler. Başvurunun değerlendirilmesi genellikle birkaç ay sürebilir ve başvuru sahibinin belgeleri ve koşulları doğrulandıktan sonra karar verilir.

**4. Vatandaşlık Töreni ve Belge Alımı**

Başvuru sahibinin başvurusu kabul edildiğinde, genellikle bir vatandaşlık törenine katılması ve İngiliz vatandaşı olarak yemin etmesi beklenir. Daha sonra, başvuru sahibi İngiliz pasaportu ve diğer vatandaşlık belgelerini alabilir.

**5. İstisnai Durumlar ve Hızlandırılmış Süreçler**

Bazı durumlarda, özellikle İngiltere'ye önemli hizmetlerde bulunan veya özel koşulları olan kişiler için vatandaşlık süreci hızlandırılabilir. Ancak, bu durumlar genellikle istisnaidir ve özel koşulları gerektirir.

**SSS (Sıkça Sorulan Sorular)**

**1. İngiltere'de vatandaşlık almak kaç yıl sürer?**

İngiltere'de vatandaşlık almak genellikle 5 ila 6 yıl sürebilir, ancak başvuru türüne ve kişinin durumuna bağlı olarak süre değişiklik gösterebilir.

**2. İngiltere'de doğan biri ne zaman vatandaş olur?**

İngiltere'de doğanlar doğrudan İngiliz vatandaşı olabilirler, ancak ebeveynlerinin vatandaşlık durumuna bağlı olarak bazı durumlarda başka süreçler gerekebilir.

**3. İngiltere'de vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır?**

Vatandaşlık başvurusu genellikle online veya posta yoluyla yapılır. Başvuru sahipleri, İçişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesinden gerekli formları doldurarak başvurabilirler.

**4. İngiltere vatandaşlık başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?**

Başvuru sahipleri genellikle kimlik belgesi, pasaport, ikamet belgesi, dil yeterlilik belgesi ve diğer belgeleri sunmalıdır. Gerekli belgeler başvuru türüne göre değişiklik gösterebilir.

**5. İngiltere vatandaşlık töreni nasıl yapılır?**

Vatandaşlık töreni genellikle yerel belediyeler veya yetkili kurumlar tarafından düzenlenir. Başvuru sahipleri, törende İngiliz vatandaşı olarak yemin eder ve vatandaşlık sertifikasını alırlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)