İngiltere kaç vatandaşlığa izin veriyor

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba, İngiltere'de kaç vatandaşlığa izin verildiğini öğrenmek istiyorum. Bir süre önce İngiltere'ye taşınmayı düşünüyorum ve bu bilgi çok önemli. İngiltere'de iki vatandaşlığa izin veriliyor mu? İngiltere'de vatandaşlık hakkında ne tür seçenekler var? İngiltere'de vatandaşlık alabilmek için ne gibi kriterler var? İngiltere'de vatandaşlık elde etmek uzun bir süreç mi? İngiltere vatandaşlığının avantajları nelerdir? İngiltere'de vatandaşlık almak için mali yükümlülükler var mı? İngiltere'de ne tür yasal işlemler gerekiyor?

Bu sorularıma ilişkin cevap verebilenlerden yardım istiyorum. Lütfen, İngiltere'de vatandaşlık hakkında detaylı bilgiler verin. Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
İngiltere'de Kaç Farklı Vatandaşlık Türü Bulunmaktadır?

İngiltere, farklı durum ve koşullara göre çeşitli vatandaşlık türlerine izin vermektedir. İngiltere vatandaşlığına başvurmak isteyenlerin durumlarına göre uygun olan seçeneği belirlemeleri önemlidir. İşte İngiltere'de bulunan farklı vatandaşlık türleri ve detaylı açıklamaları:

1. İngiltere Vatandaşlığı

İngiltere vatandaşlığına başvurmak isteyenlerin genellikle belirli bir süre İngiltere'de ikamet etmeleri ve diğer belirli kriterleri karşılamaları gerekmektedir. Bu süreçte doğumla, doğum sonrası veya doğum öncesi edinilen vatandaşlık da söz konusu olabilir.

2. İngiltere Kalıcı İkamet İzni (Indefinite Leave to Remain)

İngiltere'de sürekli olarak yaşamak isteyen ve İngiltere vatandaşlığına başvurma sürecini tamamlamamış olanlar için bir seçenek olan İngiltere Kalıcı İkamet İzni, uzun dönemli bir oturma izni sağlar. Bu izin, bir dizi kriterin karşılanmasına bağlıdır.

3. İngiltere Geçici İkamet İzni (Temporary Residence)

Geçici olarak İngiltere'de kalmak isteyenler için verilen geçici ikamet izni, belirli bir süre boyunca İngiltere'de kalma hakkı sağlar. Bu genellikle çalışma veya eğitim gibi belirli amaçlar için verilir.

4. İngiltere Vizesi (Visa)

İngiltere'ye ziyaret, çalışma, eğitim veya aile birleşimi gibi çeşitli amaçlarla seyahat etmek isteyenler için vize gerekebilir. İngiltere vizesi, belirli bir süre için geçerli olan ve belirli koşullara bağlı olarak verilen bir seyahat iznidir.

5. İngiltere Doğumla Edinilen Vatandaşlık

İngiltere'de doğan ve belirli koşulları sağlayan bireyler, otomatik olarak İngiltere vatandaşı olabilirler. Bu genellikle ebeveynlerin vatandaşlık durumuna bağlıdır.

6. İngiltere Soybağı (Ancestry) Vizesi

Bazı durumlarda, İngiltere'de doğup büyümemiş ancak İngiltere kökenli bir aileye sahip olanlar, İngiltere Soybağı Vizesi adı verilen özel bir vize türüyle İngiltere'de yaşama ve çalışma izni elde edebilirler.

SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

1 - İngiltere vatandaşlığına nasıl başvurulur?

İngiltere vatandaşlığına başvurmak için genellikle belirli bir süre İngiltere'de ikamet etmek ve diğer belirli kriterleri karşılamak gerekmektedir. Başvuru süreci detaylarıyla İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesinde bulunabilir.

2 - İngiltere Kalıcı İkamet İzni nasıl alınır?

İngiltere Kalıcı İkamet İzni, belirli bir süre İngiltere'de ikamet eden ve diğer belirli kriterleri karşılayanlar için geçerlidir. Başvuru süreci ve gereklilikler İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesinde belirtilmiştir.

3 - İngiltere vizesi nasıl alınır?

İngiltere vizesi almak isteyenler, ziyaret amacına uygun bir vize türü seçerek ve gerekli belgeleri sağlayarak başvuru yapabilirler. Başvuru süreci ve gereklilikler İngiltere Konsolosluğu'nun resmi web sitesinde bulunabilir.

4 - İngiltere'de doğumla edinilen vatandaşlık nasıl belirlenir?

İngiltere'de doğan ve belirli koşulları sağlayan bireyler, otomatik olarak İngiltere vatandaşı olabilirler. Bu durum genellikle ebeveynlerin vatandaşlık durumuna ve oturma izinlerine bağlıdır.

5 - İngiltere Soybağı Vizesi nasıl alınır?

İngiltere Soybağı Vizesi almak isteyenler, İngiltere kökenli bir aileye sahip olduklarını kanıtlayarak ve gerekli belgeleri sağlayarak başvuru yapabilirler. Başvuru süreci ve gereklilikler İngiltere Konsolosluğu'nun resmi web sitesinde belirtilmiştir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)