İngiltere vergi yüzde kaç

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba,

İngiltere'de vergi ödeme oranının ne olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. Özellikle mükelleflerin hangi vergi tarifesinde olduğunu, hizmetleri, ürünleri veya kazançları için ne kadar vergi ödemek zorunda olduğunu öğrenmek istiyorum. Bunu öğrenmek için nereden başlayacağımı bilmiyorum. Vergi tarifelerinin nasıl uygulandığı, vergi yüzdeleri ve herhangi bir vergi kurumunda kayıtlı olma gereksinimleri hakkında bilgim yok. İlgili vergi kurumu veya web sitesinden vergi ödeme oranları hakkında daha fazla bilgi edinebileceğimi, veya başka kaynaklardan ne kadar vergi ödemek zorunda olduğumu öğrenebileceğimi düşünüyorum. İngiltere'de vergi yüzdesi hakkında yardım etmenizi rica edeceğim. Teşekkürler.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,392
517
0
İngiltere Vergi Oranları ve Sistemi

İngiltere'de vergi sistemi karmaşık olabilir ve farklı vergi türleri bulunmaktadır. İşte İngiltere'deki vergi oranları ve sistemi hakkında detaylı bilgi:

Vergi Türleri ve Oranları

Gelir Vergisi

İngiltere'de gelir vergisi, kişisel gelir üzerinden alınır ve gelir dilimine göre değişen oranlara tabidir. 2022-2023 mali yılı için İngiltere'deki gelir vergisi oranları aşağıdaki gibidir:

- Kişisel Gelirin İlk £12,570'ye Kadar Olan Kısmı: %0

- £12,571 - £50,270 Arası: %20

- £50,271 - £150,000 Arası: %40

- £150,001 ve Üzeri: %45

Anahtar Kelimeler: Gelir Vergisi, Gelir Dilimi, Vergi Oranları

Kurumlar Vergisi

İngiltere'de kurumlar vergisi, şirketlerin kârları üzerinden alınır. 2022-2023 mali yılı için kurumlar vergisi oranı %19'dur. Ancak, belirli kâr dilimlerindeki şirketler için farklı oranlar uygulanabilir.

Anahtar Kelimeler: Kurumlar Vergisi, Şirketler, Kâr Oranı

Katma Değer Vergisi (KDV)

İngiltere'de KDV, tüketim üzerinden alınan bir vergidir. Standart KDV oranı genellikle %20'dir, ancak bazı mal ve hizmetler için düşük oranlar (%5) veya muafiyetler uygulanabilir.

Anahtar Kelimeler: KDV, Tüketim Vergisi, Standart Oran

Gayrimenkul Vergisi

İngiltere'de gayrimenkul vergisi, gayrimenkulün değerine ve kullanımına bağlı olarak değişebilir. Konut mülkleri için Konsey Vergisi, işyeri mülkleri için İşletme Oranı gibi farklı vergiler bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Gayrimenkul Vergisi, Konut, İşyeri

Vergi Beyanı ve Ödeme

İngiltere'de, gelir vergisi ödemeleri genellikle yıllık olarak HM Revenue and Customs (HMRC) adlı kuruma beyan edilir ve ödenir. İşverenler, maaş bordrolarından doğrudan gelir vergisini keser ve HMRC'ye öderler. Ayrıca, bireylerin kendileri veya muhasebecileri tarafından yıllık vergi beyanı doldurulabilir.

Sonuç

İngiltere'deki vergi sistemi geniş kapsamlı ve karmaşıktır. Vergi oranları ve uygulamaları zaman zaman değişebilir, bu nedenle bireyler ve işletmeler vergi yükümlülüklerini düzenli olarak kontrol etmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1 - İngiltere'de gelir vergisi oranları nasıl belirlenir?

Gelir vergisi oranları, kişisel gelir dilimlerine göre belirlenir ve yıllık bütçe duyurularıyla güncellenebilir.

2 - Kurumlar vergisi beyanı nasıl yapılır?

Şirketler, HMRC'ye çevrimiçi olarak veya posta yoluyla kurumlar vergisi beyanlarını yapabilirler.

3 - İngiltere'de KDV muafiyetleri nelerdir?

İngiltere'de KDV muafiyetleri arasında bazı gıda ürünleri, çocuk giysileri, kitaplar ve ilaçlar gibi belirli mallar ve hizmetler bulunmaktadır.

4 - Gayrimenkul vergisi hesaplanırken nelere dikkat edilmelidir?

Gayrimenkul vergisi hesaplanırken, mülkün değeri, kullanımı ve yerel yönetim kuralları gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

5 - İşverenler için İngiltere'de hangi vergi türleri geçerlidir?

İşverenler için İngiltere'de gelir vergisi, Ulusal Sigorta katkıları ve kurumlar vergisi gibi çeşitli vergi türleri geçerlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)