İngiltere vizesi nereleri kapsar

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba, İngiltere vizesi nereleri kapsar sorusunu sormak istiyorum. İngiltere'ye ziyaret etmeyi planlıyorum ancak vize hakkında çok bilgim yok. Gidilebilecek ülkeler, hangi ülkeler için vize gerekiyor ve vize başvuruları nasıl yapılıyor gibi konular hakkında bilgi arıyorum. Vize işlemleriyle ilgili konularda yardım edebilecek herkes için çok minnettar olacağım. Lütfen İngiltere vizesi hakkında bilgi verebilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,902
1,315
112
**İngiltere Vizesi: Seyahat İzinleri ve Kapsamı**

İngiltere vizesi, Birleşik Krallık'a seyahat etmek isteyen yabancı uyrukluların almaları gereken resmi izin belgesidir. Bu yazıda, İngiltere vizesinin kapsamı, çeşitleri ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

**İngiltere Vizesi Nedir?**

İngiltere vizesi, Birleşik Krallık'a seyahat etmek isteyen kişilere verilen resmi bir izin belgesidir. Bu vize, turistik ziyaretler, iş seyahatleri, eğitim amaçlı seyahatler, aile ziyaretleri ve diğer birçok amaç için alınabilir.

**İngiltere Vizesi Çeşitleri**

İngiltere vizesi çeşitleri, seyahat amacına göre farklılık gösterir. Başlıca İngiltere vize türleri şunlardır:

1. **Turist Vizesi:** Birleşik Krallık'ta turistik amaçlarla kısa süreli kalış için verilen vizedir.

2. **Öğrenci Vizesi:** İngiltere'de eğitim almak isteyen öğrencilere verilen vizedir.

3. **İş Vizesi:** Birleşik Krallık'ta çalışmak veya iş toplantılarına katılmak için verilen vizedir.

4. **Aile Ziyareti Vizesi:** İngiltere'de bulunan aile üyelerini ziyaret etmek isteyen kişilere verilen vizedir.

5. **Yatırımcı Vizesi:** Birleşik Krallık'ta yatırım yapmak isteyen kişilere verilen vizedir.

6. **Geçici Ziyaretçi Vizesi:** Belirli etkinliklere katılmak veya kısa süreli çalışma için geçici olarak Birleşik Krallık'a gelen kişilere verilen vizedir.

**Başvuru Süreci ve Gereksinimler**

İngiltere vizesi başvuru süreci, başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak, başvuru şu adımları içerir:

1. **Online Başvuru:** İngiltere vizesi başvurusu genellikle online olarak yapılır.

2. **Belgelerin Hazırlanması:** Başvuru sahipleri gerekli belgeleri hazırlar, bu belgeler arasında pasaport, fotoğraf, seyahat planı, finansal belgeler ve davetiye gibi belgeler bulunabilir.

3. **Randevu ve Biyometrik Veri:** Başvuru sahipleri, biyometrik verilerini vermek üzere randevu alır ve başvuru merkezine gider.

4. **Başvuru Değerlendirmesi:** Başvuru, İngiltere hükümeti tarafından değerlendirilir ve sonuçlandırılır.

**İngiltere Vizesi Kapsamı ve İzinler**

İngiltere vizesi, sahibine belirli bir süre için Birleşik Krallık'ta kalma izni verir. Bu süre vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Turist vizesi genellikle 6 ay ile 2 yıl arasında değişirken, öğrenci vizesi eğitim süresine göre verilir.

**Sonuç ve SSS (Sıkça Sorulan Sorular)**

**İngiltere vizesi almak zor mu?**

İngiltere vizesi almak bazı koşullara ve gereksinimlere bağlıdır ancak uygun belgelerle ve başvuru sürecine dikkat ederek başarılı bir şekilde alınabilir.

**İngiltere vizesi ne kadar sürede çıkar?**

İngiltere vizesi işlem süresi başvuru türüne ve yoğunluğa göre değişiklik gösterir. Genellikle başvuru sonucu 2 ila 12 hafta arasında çıkar.

**İngiltere vizesi başvuru ücreti ne kadardır?**

İngiltere vizesi başvuru ücreti başvuru türüne göre değişir. Ücretler farklı vize türleri için farklılık gösterir ve zaman zaman güncellenebilir.

**İngiltere vizesi reddedilirse ne yapılmalı?**

İngiltere vizesi reddedilirse, reddin nedenine bağlı olarak bir itiraz süreci veya yeni bir başvuru yapma seçeneği değerlendirilebilir. Reddin nedeni ve itiraz süreci hakkında detaylı bilgi alınabilir.

**İngiltere vizesi ile hangi ülkeler gezilebilir?**

İngiltere vizesi, Birleşik Krallık'a seyahat etmek için geçerli olup bu ülkeyi oluşturan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'yı kapsar. Bununla birlikte, İngiltere vizesi diğer Schengen ülkelerine geçerli değildir, ayrıca Schengen Bölgesi'ne seyahat etmek için ayrı bir vize gereklidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)