İngiltere'de babalık izni kaç gün

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba, İngiltere'de babalık izni kaç gün sürdüğünü merak ediyorum. Ne kadar süreceği ve bu süre içerisinde babaların yapması gerekenler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. İngiltere'de babalık izni konusunda bilgili olanların yardımına ihtiyacım var. Lütfen çok önemli bir konu olduğunu ve bu konuda yardım edebileceklerinin katılımını beklediğimi unutmasınlar.

Çocuğun doğumundan itibaren, babalar İngiltere'de en az iki hafta babalık izni alabilirler. Bu iki haftalık süre içerisinde, babaların çocuğunu daha yakından tanımalarını, eşleriyle birlikte zaman geçirmelerini ve çocuk bakımıyla ilgili sorumlulukları üstlenmelerini sağlamak için özel zaman ayırmaları gerekmektedir. İngiltere'de babalık izni süresi çalışan babalar için 26 haftaya kadar uzayabilmektedir. Ayrıca, eşleri işe dönememişse, babalar uzatmış babalık izni alabilirler. Babalık izni süresince, babaların çocuklarına özgüven kazandırmaları, onlara güven vermeleri ve onların güvenliği ve sağlığı için gerekli her şeyi yapmaları gerekmektedir.

Eğer İngiltere'de babalık izni hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, lütfen arkadaşlarınızdan veya çevrenizdeki diğer babalardan fikir alın. Ayrıca, İngiltere'de babalık izni hakkında internette araştırma yapmak da faydalı olabilir.

İngiltere'de babalık izni hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, lütfen bu konuda yardım edebilecek herkesin katılımını bekliyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,439
1,159
112
İngiltere'de Babalık İzni Kaç Gün?

İngiliz Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı (Department for Work and Pensions, DWP) babalara çocuklarının doğumundan sonra belli bir süre için izin hakkı tanımaktadır. İngiliz babaları 15 hafta izin alma hakkına sahiptir ve bu izin süresi çocuğun doğumundan itibaren 18 ay içerisinde kullanılabilir. Babalar bu süre içerisinde çalıştıkları kurum için en az 4 ayını çalışırken kullanabilirler. Belli koşullar altında bu 15 haftalık süre 26 haftaya çıkabilir.

Babalar İçin İzne Ne Zaman Başvurulabilir?

Babalar doğumdan hemen sonra izin alma hakkına sahiptir. Bu izin süresi çocuğun doğumundan 18 ay içinde kullanılabilir. Babalık izinini almak için doğumdan en az 8 hafta önce DWP'ye başvurulmalıdır.

Babalar İçin İzin Süresi Ne Kadar Sürer?

15 haftalık babalık izni süresi çocuğun doğumundan 18 ay içinde kullanılabilir. Ancak, babalar daha uzun bir süre için izin almak istiyorsa, çocuğun doğumundan en az 16 hafta önce DWP'ye başvurmalıdır. Bu durumda babalar 26 haftalık babalık izni alma hakkına sahiptir.

Babalık İzni İçin Ne Gerekir?

Babalar babalık izni almak için çalışma ve emeklilik bakanlığından izin alma formunu doldurmalıdır. Bu formu doldurmak için gerekli olan bilgiler şunlardır:

- Çocuğun doğum tarihi
- Çocuğun adı
- Çalışan babanın adı ve soyadı
- Çalışan babanın National Insurance numarası
- Çalışan babanın çalıştığı kurumun adı

Babalık İzni İçin Ne Ödeme Yapılmalıdır?

Babalar babalık izni için çalışma ve emeklilik bakanlığından ödeme yapmaları gerekmektedir. Babalar, babalık izni için ödenmesi gereken ücreti doğumdan en az 8 hafta önce ödeme yapmalıdır. Babalar, ödemeyi izin süresi boyunca devam ettirmek zorundadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)