Insan Hakları Evrensel Bildirgesi nedir kısaca

pembikeller

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,342
108
47
Merhaba arkadaşlar,

Insan Hakları Evrensel Bildirgesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Kısaca ne olduğunu anlatır mısınız? Bildirgenin neyi amaçladığını ve hangi hakları kapsadığını anlamak için sizin yardımınıza ihtiyacım var.

Insan Hakları Evrensel Bildirgesi, 1948 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen bir belgedir. Bildirgenin amacı, insan haklarının herkes tarafından korunmasını ve kutsal sayılmasını garanti etmektir. Bildirge, herkesin yaşam, özgürlük, güvenlik, eşitlik, adalet ve insan onuruna saygı duyulması gibi temel insan haklarının korunmasını ve garanti etmesini amaçlar.

Bildirge, her insanın temel hak ve özgürlükleri üzerinde hakim olan eşitlik ilkesini de öngörmektedir. Bildirgede, her insanın kendisine ve özgürlüklerine saygılı olması, eşitlik ve özgürlüklerin korunması gibi konular ele alınmaktadır. Bildirge, insan haklarının korunması ve savunulması için temel ilkeleri ve insan haklarının güvence altına alınmasını da öngörmektedir.

Lütfen bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarımızdan yardım istiyorum. Bildirgenin neyi amaçladığını ve hangi hakları kapsadığını, ayrıca bu hakların nasıl korunması gerektiğini anlatabilir misiniz?

Çok teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,372
1,247
112
Insan Hakları Evrensel Bildirgesi Nedir?

Insan Hakları Evrensel Bildirgesi, 1948'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından kabul edilmiş ve dünya genelinde kabul görmüş temel hak ve özgürlüklerin korunmasında yasal çerçeve oluşturmak için hazırlanmış bir bildirgedir. Bildirge, özgür ve eşit bir toplumda yaşamak isteyen insanlar tarafından dünyanın her yerinde ihlal edilmemesi gereken temel hak ve özgürlükleri tanımlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Insan Hakları Evrensel Bildirgesi Ne İçeriyor?

Insan Hakları Evrensel Bildirgesi, insanların yaşama hakkı, eğitim hakkı, kültürel haklar ve insan haklarının korunması gibi özgürlükleri, insanların haklarının korunması ve eşitliğinin sağlanması gibi temel kuralları içerir. Bildirge, insanların can, hürriyet ve onur gibi temel haklarının korunmasını da güvence altına almaktadır.

Insan Hakları Evrensel Bildirgesi Ne İşe Yarar?

Insan Hakları Evrensel Bildirgesi, insanlara haklarının korunmasını ve eşitliğinin sağlanmasını güvence altına almak amacıyla oluşturulmuştur. Bildirgede ayrıca, insanların haklarının korunmasını ve eşitliğinin sağlanmasını öngören uluslararası hukukun çerçevesini oluşturmak için teklif edilen çeşitli önlemler de sunulmaktadır. Bildirge, insan haklarının korunmasını güvence altına almak için BM tarafından uygulanan çeşitli programlara da öncülük etmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)