İnsan hakları evrensel bildirgesinde hangi haklar var

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Merhaba,

İnsan hakları evrensel bildirgesinin ne tür haklar içerdiğini merak ediyorum. Acaba bu bildirgede ne tür haklar belirtiliyor? Konu ile ilgili bilgi edinmek için size yardım istiyorum. Lütfen bu konuda katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.

İnsan hakları evrensel bildirgesi, özgürlük, eşitlik, adalet, barış, insanlık ve insan onurunun temelinden yola çıkarak tüm insanların ortak değerleri olarak kabul ediliyor. Bildirgede maddeler şu şekilde sıralanmıştır: insanların eşit ve özgür olarak doğması, herkesin din ve inanç özgürlüğüne sahip olması, herkesin eşit haklara sahip olması, herkesin kişisel özgürlük ve güvenliğine sahip olması, herkesin adaletli bir yargıya sahip olması, herkesin insan onuruna sahip olması ve herkesin barış içinde yaşaması. Özet olarak, insan hakları evrensel bildirgesi, her insanın temel hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik bir sözleşme olarak kabul edilmektedir.

Yukarıdaki bilgilerden anladığım kadarıyla, insan hakları evrensel bildirgesi insanların temel haklarını koruyan ve bunları korumaya yönelik bir anlaşma olarak kabul edilmektedir. Ancak bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Sizden bu konuda daha fazla açıklama yapmanızı ve konu hakkında daha detaylı bilgilerin paylaşılmasını rica ediyorum.

Çok teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Hakları

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, insan onuruna ve haysiyetine saygı göstermeyi temel alan, çoğulculuk ve hakların korunmasını amaçlayan, 1948 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen, insan haklarını koruyucu bir anlaşmadır. İnsan haklarının herkes tarafından tanınmasının önemi, bu evrensel bildirgede açıkça belirtilmiştir. İnsan hakları evrensel bildirgesinin 10 maddesinde; özgürlükler, haklar ve önemli sosyal ve ekonomik sorumluluklar belirtilmiştir.

Madde 1: Her insan doğuştan eşit haklara sahiptir.

Madde 2: Kişilerin her türlü ırk, cinsel, dil, din, siyasal veya diğer görüşlerine dayalı ayrımcılığa uğramaması gerekir.

Madde 3: Herkesin yaşama, özgürlük ve güvenlik hakkına sahip olması teminat altına alınmıştır.

Madde 4: Hiçbir şekilde esaret edilemeyecek veya özgürlükleri gasp edilemeyecek.

Madde 5: Hiçbir insanın işkenceye, aşağılanmaya ve yaşama hakkının gasp edilmesine izin verilmeyecek.

Madde 6: Herkesin evlenme ve aile kurma hakkına sahiptir.

Madde 7: Herkesin çalışma hakkına sahiptir ve bu hakların yürütülmesi için eşit fırsatlar sağlanmalıdır.

Madde 8: Herkesin yaşama hakkına sahip olduğu gibi, haklarının korunmasını güvence altına alan hakları da vardır.

Madde 9: Herkesin kendi ülkesinin sınırları içinde özgürce hareket edebilme veya ülkesinden çıkma hakkına sahiptir.

Madde 10: Herkesin din, vicdan ve düşünce özgürlüğüne sahip olduğu gibi, haklarının korunmasını güvence altına alan hakları da vardır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)