Insanların çevre kirliliğine neden olan davranışlar

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Insanların Çevre Kirliliğine Neden Olan Davranışlar?

Okyanuslar, denizler, göller, ırmaklar, nehirler, vadiler, ormanlar, ovalar ve çöller gibi doğal çevrelerimiz her geçen gün daha fazla kirleniyor. Bu kirlenmeyi önlemek için insanların çevre kirliliğine neden olan davranışlarını anlamamız gerekiyor. Çevre kirliliğinin nedenleri arasında endüstriyel atıklar, kimyasallar, tarımsal atıklar, hava kirliliği ve çöp atıkları sayılabilir. Bu makalede, insanların çevre kirliliğine neden olan davranışlarını inceleyeceğiz.

Endüstriyel Atıklar
Endüstriyel atıklar, ortaya çıkan ürünlerin üretim sürecinde oluşan atık maddelerdir. Endüstriyel atıklar, çeşitli maddeler içerebilir: kimyasal atıklar, katı atıklar, sıvı atıklar, radyoaktif atıklar, gaz atıkları ve kombine atıklar. Endüstriyel atıklar, doğal çevreye uzakta bırakılmalı veya uygun şekilde işlenmelidir.

Kimyasallar
Kimyasallar, kimyasal maddelerin çevreye salınımına neden olur. Kimyasallar, tarımsal üretim, endüstriyel üretim ve evsel atıklar gibi farklı kaynaklardan çevreye salınabilir. Bunların bazıları; klorürler, nitratlar, fosfatlar, pestisitler ve herbisitlerdir. Çevreye salınan kimyasallar, su kalitesini düşürür, bitkileri, hayvanları ve insanları zehirler.

Tarımsal Atıklar
Tarımsal atıklar, tarım faaliyetleri sonucu oluşan kirliliklerdir. Tarım alanlarındaki atıklar, gübreler, ilaçlar, bitki ve hayvan gübresi, tarım atıkları ve tarım alanlarında kullanılan sudan kaynaklanır. Tarımsal atıklar, su kalitesini düşürür ve su kaynaklarını kirletir.

Hava Kirliliği
Hava kirliliği, hava kalitesinde oluşan değişikliklere yol açan kirleticilerin çevreye salınımıyla birlikte meydana gelir. Hava kirliliği, karbon monoksit, kükürtdioksit, sülfür dioksit, azot oksitleri ve partikül maddelerden oluşur. Hava kirliliği, çevredeki hava kalitesini düşürür ve insan sağlığını olumsuz etkiler.

Çöp Atıkları
Çöp atıkları, insanların evsel ve endüstriyel atıklarının çevreye salınmasıyla oluşur.

• Wow
  • Sad
Reactions: Gulfem and Hacer

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)