İran eski adı nedir

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba,
İran'ın eski adını merak ediyorum. Daha önce çok duydum ama şimdi unuttum. Lütfen bana yardım edin. İran'ın eski adı nedir? İran eski ismi ne zamana kadar kullanılmıştı? İran'ın isminin değişmesiyle ilgili ne tür bir hikaye var? İran'ın eski adının ne anlama geldiğini ve İran'ın günümüzdeki adının ne anlama geldiğini öğrenebilir miyim? Yardımınız için çok teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
İran'ın Eski Adı: İran-Şahrivar Hangi Yüzyılda Değişti?

İran, bugün tarihsel, kültürel ve politik olarak çok önemli bir bölge olarak kabul edilmektedir. Ancak, İran'ın çok uzun bir tarihi var ve bu tarih süresince pek çok değişiklik geçirdi. İran'ın eski adı olan İran-Şahrivar, hangi yüzyılda değişti?

İran-Şahrivar, Pers İmparatorluğu'nun yerini alan ve bir zamanlar Mezopotamya ve Doğu Anadolu'nun ortasında yer alan, İran-Şahrivar adıyla bilinen bir bölge olarak ortaya çıktı. İran-Şahrivar, Mezopotamya ve Doğu Anadolu arasındaki kültürel ve politik etkileşimin oldukça güçlü olduğu 6. yüzyıla kadar dayandı. Bu dönemde, İran-Şahrivar'ın yerini İran İmparatorluğu'nun almasıyla adı değişti.

İran İmparatorluğu, İran-Şahrivar'dan köken alan ve ilk olarak İslam Devrimi'nden önce ortaya çıkan bir devlet olarak kabul edilir. İran İmparatorluğu, İran-Şahrivar'ın yerini alan ve 6. yüzyılda kurulan bir İslam devleti olarak kabul edilir. Bu dönemde, İran'a verilen İran İmparatorluğu adı çok uzun süre kullanıldı.

İran İmparatorluğu, 20. yüzyılın başında Safavid İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla sona erdi. İran İmparatorluğu'nun yerini, Pahlevi İmparatorluğu'nun almasıyla, İran'ın adı değişti. Pahlevi İmparatorluğu, İran İmparatorluğu'nun yerini aldı ve İran'ın adı 1946'da İran İslam Cumhuriyeti olarak değiştirildi.

İran-Şahrivar, bugün İran İslam Cumhuriyeti olarak bilinmektedir ve bu adın kullanımı, 20. yüzyılın başından beri devam etmektedir. İran-Şahrivar, 6. yüzyılda İran İmparatorluğu'nun yerini alarak, adı değiştirilen bir bölge olarak kabul edilir. İran İmparatorluğu, 20. yüzyılın başında Safavid İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla sona erdi. Son olarak, 1946'da Pahlevi İmparatorluğu'nun yerini almasıyla İran'ın adı İran İslam Cumhuriyeti olarak değiştirildi.

• Angry
Reactions: Tuana

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)