İran kaç senedir var

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba,

İran hakkında öğrenmek istediğim bir şey var. İran kaç senedir var? Her ne kadar bu sorunun cevabını aradım, ancak net bir cevap bulamadım. Bu nedenle, İran hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu forumu kullanmak istedim. İranın var olduğu tarihi hakkında kesin bir şeyler öğrenebilir miyim? Bu konu hakkında yardım edebilecek ve bu konu hakkında bilgi veren herkese çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,300
1,159
112
İran Kaç Senedir Var?

İran, yaklaşık 4 bin yıl önce meydana gelmiş bir ülkedir. İran, birçok farklı medeniyetleri ve kültürleri barındıran ve her birinin etkisi altında kalmış olan, eski bir ülkedir. İran, tarihi sürecinde farklı isimler almıştır: İran Medeniyeti, İran İmparatorluğu, Safevi İmparatorluğu ve Şah İran. İran, 20. yüzyılın başlarında modern formuna kavuştu ve halkı tarafından İslam Cumhuriyeti olarak adlandırıldı.

İran'da Ne Zaman İslam Cumhuriyeti Kurulmuştur?

İran'da İslam Cumhuriyeti, 1979'da kurulmuştur. İran'da 1979'daki İslam İhtilali, İran'da uzun süredir devam eden çatışmaların sonuçlarından biridir. İran İhtilali, İran'ın İslam Cumhuriyeti haline getirilmesiyle sonuçlandı.

İran'da İslam İhtilali'nin Etkileri

İran İhtilali, İran'da büyük değişiklikler getirdi. İran, İslam kurallarına göre yönetilmeye başladı ve önceki anayasa, başka bir anayasa ile değiştirildi. İran İhtilali, İran insanlarının yaşamlarını ve toplumsal yapısını ciddi şekilde etkiledi. İran, İslam Cumhuriyeti olmasına rağmen, hala halkına özgürce yaşam hakkı sağlamaktadır.

İran Tarihi

İran, tarihteki en eski medeniyetlerden biridir. İran'ın tarihi, M.Ö. 3. bin yılından başlar ve bu tarihten bu yana ülke birçok farklı isim almıştır. İran'ın tarihi, M.Ö. 2000 yılından başlayarak, İran Medeniyeti, İran İmparatorluğu, Safevi İmparatorluğu ve İslam Cumhuriyeti olmak üzere çeşitli devirleri kapsar.

İran, bugün 4 bin yıllık tarihiyle, eski ve modern tarihiyle çok kapsamlı bir ülkedir. İran, modern formuna 1979'daki İslam İhtilali ile kavuştu ve bu tarihten bu yana, İslam Cumhuriyeti olarak devam ediyor.

Anahtar Kelimeler: İran, İslam İhtilali, İran Tarihi, İslam Cumhuriyeti, Safevi İmparatorluğu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)