İran'ın dini inancı nedir

arkamikontrolet

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,292
103
47
Merhaba herkese. İran'ın dini inancını öğrenmek için buradayım. İran'da en yaygın olan dini inanç İslam'ın Şii mezhebidir. Ancak, İran halkının büyük bölümü İslam dışında bazı dini inançlar da kabul eder. Bunlar arasında Alevilik, Yezidilik, Zorastrancılık ve İslam dışındaki Hıristiyanlık vardır. Ayrıca, bazı İranlılar ateizm veya bazı münevver inançları kabul etmeyi de tercih edebilir.

Şimdi İran'da dini inançların ne kadar önemli olduğu konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. İranlıların kültürel ve tarihsel olarak nasıl etkilediğini, dini inançların yerel ekonomiye ve ulusal politikaya nasıl katkıda bulunduğunu ve güncel İran'daki dini inançlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Lütfen bana bu konuda yardım edin.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
İran'ın Dini İnancı Hakkında Genel Bakış

İran, İslam'ın ortaya çıkışından beri önemli bir İslam ülkesi olmuştur. İran'da resmi dini inanç, Şii İslam'dır. İran'da yaşayanların çoğu Şii İslam'a bağlı olsa da, Azeri Türkleri, Kürtler ve diğer etnik gruplar arasında Sünni İslam'ın da yaygın olduğu bilinmektedir.

Şii İslam Nedir?

Şii İslam, İslam'ın iki temel mezhebi arasında yer alır; Sünni İslam ve Şii İslam. Şii İslam, imamlık inancına dayanır. Bu inanışa göre, İslam aleminin önderliğini sürdürmek üzere Hz. Ali ve onun soyundan gelen insanların yetkili olduğu düşünülür. Şii İslam'da, İslam'ın saf ve temiz bir şekilde uygulanması için, İmam'ın dini ve dünyevi konularda önderlik etmesi gerekir.

Şii İslam'daki Anahtar Fikirler

Şii İslam'daki anahtar fikirlerden biri, Allah'ın insanlara doğru yolu göstermek için, insanların arasından seçtiği özel kişilerin varlığının kabul edilmesidir. Şii İslam'da, bu kişiler Allah'ın gönderdiği elçiler, peygamberler ve imamlar olarak kabul edilir. İmam, insanların Allah'ın emirlerine uymalarını sağlamak ve Allah'ın yolundan ayrılmalarını önlemek için görevlidir. İmamların İslam'ın emirlerinin güncel olarak uygulanabilmesi için önderlik etmeleri gerekir.

İran'da Şii İslamın Uygulanması

İran'da Şii İslam, İran İslam Devrimi ile resmi olarak kabul edildi. 1979'da İran'da İslam Devrimi olduktan sonra, Şii İslam, İran'ın resmi dini oldu. İran'daki İslam Devrimi, Şii İslam'ın ülkedeki egemenliğini kurdu. İran'da Şii İslam, İmam Ali'nin önderliğindeki İslam'ın uygulanmasını öngören İslami kuralların uygulanmasını sağlamak için kullanılır.

Sonuç

İran, İslam'ın bir ülkesi olarak önemli bir role sahiptir. İran'da resmi dini inanç, Şii İslam'dır. İran'da, İmam Ali'nin önderliğindeki İslam'ın saf ve temiz bir şekilde uygulanması için İslami hükümlerin uygulanmasını sağlamak amacıyla, Şii İslam kuralları resmi olarak kabul edildi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)