Islak çaylı kek nasıl yapılır

kemikkadin

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,302
135
17
Merhaba, islak çaylı kek yapmak istiyorum fakat nasıl yapılır bilmiyorum. Özellikle kekin kendisine islaklık veren çayın nasıl kullanılacağından çok emin değilim. Biraz yardım almak istiyorum. İçine hangi tür çayların konulacağını, hangi oranda çayın kullanılacağını ve nasıl uygulanacağını öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Lütfen, islak çaylı kekin nasıl yapılacağı hakkında bilgilerinizi paylaşın. Çok teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,360
1,247
112
Islak Çaylı Kek Nasıl Yapılır?

Kek yapmak, evde yapılabilecek en keyifli işlerden biridir. Islak çaylı kek daha da lezzetli ve hafif bir tat verir. Bu konuda size yardımcı olmak için, islak çaylı kek yapımının aşamalarını açıklayacağız.

Malzemeler

İslak çaylı kek yapmak için şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

-1 bardak sıvı yağ
-2 bardak toz şeker
-3 yumurta
-3 bardak un
-1 çay bardağı çay
-1 çay kaşığı sodyum bikarbonat
-1 paket kabartma tozu
-1 çay kaşığı vanilya

Kek Yapımının Aşamaları

1. Adım: Bir karıştırma kabına sıvı yağ, toz şeker, yumurtaları ve vanilyayı koyun ve karıştırın.

2. Adım: Bir tencereye çayı koyun ve kaynamaya bırakın.

3. Adım: Unu, sodyum bikarbonat ve kabartma tozunu karıştırın.

4. Adım: Sıvı yağlı karışımı unlu karışıma ekleyin ve çırpıcı ile iyice karıştırın.

5. Adım: Çayınız kaynadıktan sonra, çayı karışıma ekleyin ve karıştırın.

6. Adım: Kek kalıbını yağlayın ve kek hamurunu kalıba dökün.

7. Adım: Fırını 180 derece ısıtın ve orta rafına koyun. Keki 40 ila 45 dakika pişirin.

8. Adım: Kek piştikten sonra fırından alın ve soğumaya bırakın.

Sonuç

Islak çaylı kek yapmak, biraz zaman alsa da, çok kolaydır. Kek piştikten sonra, süslemek için üzerine fıstık ezmesi, çikolata sosu veya krema gibi şeyler koyabilirsiniz. Bu tarif yardımıyla, evinizde islak çaylı kek yapabilirsiniz.