İslâm dininde cariye ne demek

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Merhaba,

İslâm dininde cariyenin ne demek olduğu hakkında konuşmak istiyorum. İslâm'da cariyenin ne demek olduğu konusunda biraz kafa karışıklığı yaşıyorum. İslâm'da cariyenin ne anlama geldiği ile ilgili fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Özellikle İslâm'da cariyenin durumu ve İslâm'da cariyelerin ne yönde korunduğu hakkında bilgi toplamak istiyorum. Ayrıca cariyelerin İslâm'da kabul edilen özellikleri ve sorumlulukları hakkında da daha fazla bilgi edinmek istiyorum. İslâm'da cariyelerin durumu hakkında daha detaylı bilgiler edinmek için çok yardımlarınıza ihtiyacım var. Lütfen, İslâm'da cariyelerin ne demek olduğu hakkında bilgilerinizi bana aktarmanızı istiyorum.

Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
İslâm Dininde Cariye Ne Demek?

Cariye, İslâm dininde köle kadınların genel adıdır. Bu kadınlar, köle olarak satın alınmış ya da başka bir şekilde efendilerine bağlıydı. Cariyeler, efendileri tarafından kullanım amaçlı alınmış veya kendilerine özgü hukuki statüleriyle köle olarak durumlandırılmıştı. İslâm dininde, cariyeler köle olarak alınmak yerine, sözleşme veya boşanma gibi daha zorunlu şekillerde evlenmek için de kullanılıyordu.

Cariyelerin Statüsü

Cariyeler, İslâm dini açısından, efendileri tarafından kullanım amaçlı alınmış veya kendilerine özgü hukuki statüleriyle köle olarak durumlandırılmıştı. Cariyeler, efendileri tarafından evlenmek üzere satın alınıyorlardı, ancak bu, onların köle olarak alınmasının bir sonucu değildi. Cariyeler, İslâm dininin kurallarına göre efendileri tarafından evlenmek üzere alınmaya veya kendilerine özgü hukuki statüleriyle köle olarak durumlandırılmaya devam ediyordu.

Cariyelerin İslâm Dinindeki Durumu

Cariyelerin İslâm dinindeki durumu, konuyla ilgili tartışmalara ve hukuki konulara göre değişiyor. İslâm dininde, cariyelerin efendileri tarafından kullanım amaçlı alınmasının yasaklanmış olduğu kabul ediliyor. Ancak, cariyelerin kendilerine özgü hukuki statüleriyle köle olarak durumlandırılmasına izin veriliyor. Buna ek olarak, İslâm dininde, cariyelerin köle olarak alınmasının yerine, sözleşme veya boşanma gibi daha zorunlu şekillerde evlenmek için de kullanılabileceği de kabul ediliyor.

Cariyelerin İslâm Dinindeki Hakları

İslâm dininde, cariyelerin hakları önemlidir. Bu haklar, İslâm dininin kurallarına göre belirlenmiştir. İslâm dininde, cariyelerin hakları arasında, efendilerine karşı saygı göstermesi, efendilerinin yardımını kabul etmesi, efendilerine bağlılık göstermesi ve efendilerinin emirlerini yerine getirmesi sayılabilir. Ayrıca, İslâm dininde, cariyelerin korunması için, efendilerinin onlara zalim davranmaması gerektiği de kabul edilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)