Isparta hangi tatlısı meşhur

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Merhaba,

Isparta ilimizin meşhur tatlısını öğrenmek istiyorum. İlimizin meşhur tatlısı nedir? Hangi tatlı Isparta için en meşhur? Bu konuda herhangi bir bilgisi olanlar varsa, lütfen bana yardımcı olurlar mı?

Çok şükür, ailemden ve arkadaşlarımdan bir kısmı Isparta'da yaşayanlar ve meşhur tatlılarını bilenler. Bir kısmının söylediğine göre, Isparta'da en meşhur tatlı, 'güllaç' olarak bilinmektedir. Ancak bunun dışında, 'halva', 'baklava', 'sütlü tatlı', 'kaymaklı kurabiye', 'keşkül', 'tiramisu', 'kabak revani' ve 'keşkek' gibi diğer tatlılar da meşhur olarak biliniyor.

Lütfen, Isparta'da meşhur olan diğer tatlıların adlarını ve tariflerini öğrenmek istiyorum. Bu tatlıların tariflerini veya nereden bulabileceğimi öğrenmek için sizden yardım bekliyorum.

Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,770
1,247
112
Isparta Hangi Tatlısı Meşhur?

Isparta, Türkiye'nin güneydoğu bölgesinde yer alan bir il. İl, ünlü Antik Pisidia kentlerinden biri olan Isparta'nın merkezi. Bölgede bulunan tarihi ve turistik güzelliklerin yanı sıra, Isparta'da meşhur olan tatlıları da mevcuttur. Bu makalede, Isparta'nın meşhur tatlılarından bahsedilecektir.

Isparta'nın Meşhur Tatlıları

Isparta, en çok "Sütlü Nuriye" adı verilen tatlı ile ünlüdür. Tatlı, kare şeklinde kesilen sütlü beze tarafından çevrelenmiş, üzeri de kaymak ile süslenmiş beyaz peynirli çöreklerden oluşur. Diğer meşhur tatlıları ise "Çerkez Tatlısı", "Kabak Tatlısı", "Gömeleme Tatlısı", "Şekerpare" ve "Tirit"dir.

Sütlü Nuriye Nasıl Yapılır?

Sütlü Nuriye, beyaz peynir, kaymak, süt, un, şeker ve tereyağından yapılan bir tatlıdır. Tatlı hazırlanırken, öncelikle un ve şeker karıştırılarak hamur yapılır. Daha sonra, hamur yuvarlak kare şekline getirilir. Peynir, kaymak ve tereyağı da karıştırılarak üzerine dökülür. Sütlü beze tarafından çevrelenerek, üzeri de kaymak sürülerek pişirilir. Sütlü Nuriye, servise hazır halde sunulur.

Sonuç

Isparta, Türkiye'nin güneydoğu bölgesinde yer alan bir il ve meşhur tarihi ve turistik gözellikleri ile ünlüdür. Bölgesinin meşhur tatlıları arasında, Sütlü Nuriye, Çerkez Tatlısı, Kabak Tatlısı, Gömeleme Tatlısı, Şekerpare ve Tirit yer almaktadır. Sütlü Nuriye, beyaz peynir, kaymak, süt, un, şeker ve tereyağından yapılan bir tatlıdır. Tatlı, kare şeklinde kesilen sütlü beze tarafından çevrelenmiş, üzeri de kaymak ile süslenmiş beyaz peynirli çöreklerden oluşur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)