Kakaolu kek nasıl yapılır ve malzemeleri

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba herkese. Yeni bir kakaolu kek tarifi arıyorum ve malzemelerini öğrenmek istiyorum. Son zamanlarda çok fazla arkadaşımla yemek yapmaktan keyif alıyorum, bu yüzden kakaolu kek yapmak istiyorum. Üstelik çok kolay bir tarif arıyorum. Herkesin deneyimlerinden ve fikirlerinden yararlanmak istiyorum. Yardım edebilecek veya benzeri bir tarif bildiğini düşünen herkesin bana önerilerini ve paylaşımlarını bekliyorum. Teşekkürler.

• Haha
Reactions: KumYolcusu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Kakaolu Kek Nasıl Yapılır?

Kakaolu kek, çoğu evde kolay bir şekilde yapılabilen, lezzetli ve nefis bir tatlıdır. Kakaolu kek, çoğu tatlı sever tarafından sevilen, kolay pişirilebilen ve çok çeşitli malzemeler ile farklı tatlar elde edilebilen bir tatlıdır. İlk olarak, kakaolu kek yapmak için gerekli malzemelerin büyük bir karışımının hazırlanması gerekir.

Kakaolu kek yapmak için gerekli malzemeler şunlardır: 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı toz şeker, 2 yumurta, 2 çay bardağı un, 1 çay bardağı kakao, 1 tutam tuz, 1 paket kabartma tozu ve 1 su bardağı süt.

Kakaolu Kekin Hazırlanması

Kakaolu kek hazırlamak için öncelikle, karışım kabının içerisine sıvı yağ, toz şeker ve yumurtalar konur. Bu malzemeler güzelce çırpılır. Sonra, un, kakao, tuz ve kabartma tozu eklenir ve karıştırılır. Ardından, süt eklenir ve malzemeler karıştırılır.

Karışım, kekin pişeceği kalıba dökülür ve üzeri dövülerek yayılır. Orta derecede ısıtılmış fırında çevre ısısının iki katına yakın (180 derece) ısıda yaklaşık 30 dakika pişirilir. Kek pişerken, fırının üstüne cam tabak ya da metal bir kapak konmalıdır. Pişme süresi içerisinde, kek kontrol edilmeli ve kenarları kararmaya başlayınca, kalıbın içerisinden bir çatal ile bıçakla kontrol edilmelidir.

Kek piştiğinde, fırından çıkartılır ve kalıptan alınır. Kakaolu kek servis edilmeden önce, üzerine çikolata sosu veya krema sürülerek süslenebilir.

Kakaolu kek, evde kolayca yapılabilen, nefis ve lezzetli bir tatlıdır. Gerekli malzemeler hazırlandığında, sadece çırpma, dökme ve pişirme işlemleri kaldığından, çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Anahtar Kelimeler: kakaolu kek, malzemeler, hazırlanması, pişirme, süslenme.

• Love
  • Like
Reactions: Guzide and Belgin