Kakınç ne demek TDK

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Merhaba,

Kakınç kelimesinin anlamını TDK'den öğrenmek istiyorum. Bu kelime ne anlama geliyor? Araştırmama rağmen bulamadım. Lütfen bana bu kelimenin anlamını verebilir misiniz? Ne anlama geldiğini öğrenmek için çok çaba harcıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Çok teşekkürler.

KanatlıGökyüzü

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
75
2
0
Kakınç Ne Demek TDK?

Kakınç, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir sözcüktür. Sözcüğün anlamı, kara veya gri olma durumu olarak tanımlanmaktadır. Sözcük, genellikle kara veya gri gölgelerin üstündeki gölgelere atıfta bulunularak kullanılır. Örneğin, bir masanın üstündeki gölgelere kakınç diyebiliriz.

Kakınç sözcüğü, Türkçe olarak kökenli bir sözcüktür. Sözcük, Türkçe'de "kara" anlamına gelen "karaç" sözcüğünden türetilmiştir. Sözcük, Türkçe sözcüklerinin çoğunda olduğu gibi, sözcüklerin sonunda bulunan eklerin değiştirilmesi ile meydana gelmiştir.

Kakınç Sözcüğünün Kullanımı

Kakınç sözcüğü, günlük konuşmalarda sıkça kullanılmaktadır. Sözcük, sözcüklerin üstündeki gölgelere atıfta bulunmak için kullanılır. Sözcük, ayrıca karanlık olan veya karanlık göstermek istenen herhangi bir şeye de atıfta bulunmak için kullanılabilir. Örneğin, bir odanın siyah duvar kağıdı ile örtülmesi için "odayı kakınç yap" diyebiliriz.

Sözcük ayrıca, sıkça kullanılan bir metafor olarak da kullanılabilir. Örneğin, bir arkadaşınızın üzüntü içerisinde olduğu durumda, arkadaşının yüzünün kakınç gölgelere büründüğünü ifade edebilirsiniz.

Kakınç Sözcüğünün Alternatifleri

Kakınç sözcüğünün alternatifleri arasında "koyu", "koyu renkli", "siyah" ve "gri" gibi sözcükler bulunmaktadır. Bunların dışında, "karanlık" ve "bulanık" gibi sözcükler de kakınç sözcüğünün anlamını vermek için kullanılabilir.

Sonuç

Kakınç, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanan bir sözcüktür. Sözcüğün anlamı, kara veya gri olma durumu olarak tanımlanmaktadır. Sözcük, genellikle kara veya gri gölgelere atıfta bulunularak kullanılır. Sözcük, ayrıca, karanlık olan veya karanlık göstermek istenen herhangi bir şeye de atıfta bulunmak için kullanılabilir. Kakınç sözcüğünün alternatifleri arasında "koyu", "koyu renkli", "siyah" ve "gri" gibi sözcükler bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Kakınç, TDK, kara, gri, koyu, koyu renkli, siyah, gri, karanlık, bulanık.