Kalıplaştırma nedir örgütsel davranış

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Merhaba!
Örgütsel davranış hakkında biraz bilgi sahibi olsam da, kalıplaştırma nedir hakkında pek fazla bilgim yok. Örgütsel davranış alanında çalışan veya çalışmak isteyen herkesin, kalıplaştırma hakkında net bir fikri olması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle, kalıplaştırma konusunda yardım almak istiyorum. Bilgili kişilerden, kalıplaştırma nedir örgütsel davranışta ne anlama gelir? ve kalıplaştırma ile İnsanların davranışlarını nasıl etkiler? gibi soruların yanıtlarını almak istiyorum.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,831
1,256
112
Kalıplaştırma Nedir?

Kalıplaştırma, insanların anlamaya çalıştıkları veya öğrendikleri davranışları, kuralları veya davranış modelini, çevrelerinin beklentilerine uygun olarak tekrarlayarak öğrenmek olarak tanımlanır. Özellikle örgütsel davranışta, kişiler, arkadaşlarının, eşlerinin, üstlerinin veya arkadaşlarının davranışlarını kopyalamaya ve bu davranışları kendilerinde kalıplaştırmaya çalışırlar. Kalıplaştırma, kişinin çevresindeki insanların, kuralların ve toplumsal kuralların sosyal öğrenme aracılığıyla kazanılan ve kalıplaştırılan beklentilerinin özeti olarak görülebilir.

Kalıplaştırmanın Örgütsel Davranış Üzerindeki Etkisi

Kalıplaştırma, örgütsel davranış üzerinde çok etkili olan bir sosyal öğrenme mekanizmasıdır. Kalıplaştırma, örgütlerin çalışanlarının iletişim yöntemlerini, örgütsel kültürünü, görev sınırlamalarını, örgütsel yönetim tarzlarını ve örgütsel davranışını etkileyebilir. Kalıplaştırma, örgütlerin iletişimi, üretkenliği, motivasyonu ve çalışanların moralini değiştirebilir. Kalıplaştırma, kurumların çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Kalıplaştırma, örgütsel davranışın önemli bir unsuru olup, çalışanların ve örgütün başarısını etkileyebilir.

Neden Kalıplaştırma?

Kalıplaştırma, kişinin örgütsel davranışını etkileyen sosyal öğrenme mekanizmasıdır. Kalıplaştırma, çalışanların örgütsel kültüre ve örgütsel kurallara uyum sağlamasını ve örgütün amaçlarını gerçekleştirmesine yardımcı olur. Kalıplaştırma, örgütsel davranışın kalitesini ve çalışanların örgütsel kurallara uyumunu arttırır. Ayrıca, kurumların çalışanlarının üretkenliğini artırmasına ve çalışanların motivasyonunu arttırmasına yardımcı olur. Kalıplaştırma, örgütsel davranışın çeşitli özelliklerini etkileyen bir sosyal öğrenme mekanizmasıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)