karbonhidrat ihtiyacı hesaplama

arkamikontrolet

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,292
103
47
Merhaba,

Benim adım Ali ve ben karbonhidrat ihtiyacımı nasıl hesaplayabileceğimi öğrenmek istiyorum. Yaşım 18 ve spor yapmaya başladım. Günlük rutinim arasında egzersizler de mevcut. Bu nedenle günlük karbonhidrat ihtiyacım hakkında bilgi edinmek istiyorum. Sizin tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmak istiyorum. Lütfen, karbonhidrat ihtiyacımı nasıl hesaplayabileceğim hakkında bilgi verin ve ne kadar karbonhidrat almam gerektiği hakkında tavsiyelerde bulunun.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,966
1,315
112
Karbonhidrat İhtiyacı Hesaplama: Neden ve Nasıl?

Karbonhidrat, vücudumuzun enerji kaynağıdır. Doğru miktarda karbonhidrat almak, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Eğer vücudun günlük ihtiyacı karşılanmazsa, tüketilen karbonhidratın yerine başka bir şey kullanılması gerekebilir. Bu sebeple, karbonhidrat ihtiyacınızı hesaplamak için gerekli bilgileri bilmek önemlidir.

Karbonhidrat İhtiyacınızı Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

Bir kişinin günlük karbonhidrat ihtiyacını hesaplamak için, kilo, yaş ve fiziksel aktivite seviyesinin bilinmesi gerekir. Kalori ihtiyacının yaklaşık %45-65'i karbonhidrat olarak sağlanmalıdır. Örneğin; bir 70 kiloluk 30 yaşındaki erkek, haftada 1 gün egzersiz yapıyorsa, günlük karbonhidrat ihtiyacı yaklaşık olarak 2500 kalori olacaktır.

Karbonhidrat İhtiyacınızı Nasıl Karşılayabilirsiniz?

Karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamak için sağlıklı besinler tüketmek önemlidir. Bu besinler, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve yağlar içeren tamamlayıcı besinlerden oluşur. Sağlıklı besinler, taze sebze ve meyveler, tam tahıllar, yağsız et ve balık, süt ve süt ürünleri, yağsız yoğurt ve beyaz peynir gibi besinlerden oluşur.

Karbonhidrat İhtiyacının Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamak için, sağlıklı besinler tüketmek dışında, içerisinin kalori miktarını da dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda, her gün istediğiniz kadar yemek yemeyin; her gün öğünlerinizi sınırlamanızda fayda vardır. Son olarak, her gün mutlaka egzersiz yapın; vücudunuzun karbonhidrat ihtiyacını daha iyi karşılamasını sağlayacaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)