Kemoterapi ne zaman icat edildi

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba,

Kemoterapi hakkında bilgim olmasa da, bu tedavinin ne zaman icat edildiğini merak ediyorum. Herhangi bir kaynakta, bu konuyla ilgili bir bilgisi olan herhangi birisiyle konuşmak istiyorum.

Herhangi bir lisanslı tıp fakültesi veya sağlık kurumunda çalışan hekimler, bu konuda daha iyi aydınlatıcı olabilir. Ayrıca, tıbbi kaynaklara ve akademik yayınlara da bakmış olmak istiyorum. Lütfen, kemoterapi ne zaman icat edildi sorusu hakkında yardım etmek isteyenlerden önerilerini öğrenmek istiyorum.

Kemoterapi tedavisi hakkında bilgimin artmasını sağlamak için her türlü yardıma açığım. Tıbbi literatürlerdeki bilgileri okumak ve konuyla ilgili sorularıma cevap aramak için elimden geleni yapmak istiyorum.

Herhangi bir bilgisi olan veya kemoterapi ne zaman icat edildi sorusuna cevap arayan herkesin yorum ve önerilerini çok bekliyorum.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,362
1,315
112
Kemoterapi Ne Zaman İcat Edildi?

Kemoterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, kanser hücrelerinin gelişimini durdurmak veya yok etmek için zararlı ilaçların kullanılmasını içerir. Kanser tedavisinin tarihçesi, kemoterapinin ne zaman icat edildiği hakkında fikir veren önemli bir noktadır.

Kemoterapi ne zaman icat edildi?

Kemoterapi, özellikle 1940'larda gelişmeye başladı. O zamanlar, kanser tedavisinin temelini oluşturan ilaçlar, aralarında sülfonamidlerin ve antimetaboliklerin bulunduğu çeşitli ajanlar olarak kullanılmıştır. 1950'lerde, bu ajanların etkinliği test edilmiş ve kanser tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Kemoterapinin Gelişimi

1960'ların başında, kemoterapi, kombinasyonlar halinde kullanılmaya başlandı. Bu kombinasyonlar, birden fazla ilaç kullanılarak kanser hücrelerinin gelişimini durdurmak için uygulanan tedavi yaklaşımlarıydı. Aynı zamanda, bu yıllarda, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların etkileri daha iyi anlaşılmaya başlandı.

1970'lerde, kemoterapi, çok sayıda ajanın kullanılmasıyla, kanser tedavisinin önemli bir parçası olmuştur. Bu ajanlar arasında, alkylating ajanlar ve çoğu antimetabolik bulunmaktaydı. Ayrıca, bu dönemde, kemoterapi, radyasyon tedavisinin kombinasyonu olarak kullanılmaya başlandı.

Kemoterapinin Günümüzdeki Kullanımı

Günümüzde, kemoterapi, kanser tedavisinin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, kemoterapi, kanser hücrelerinin gelişimini durdurmak için kullanılan çeşitli ilaçlardan oluşan çok sayıda kombinasyonlarla uygulanmaktadır. Ayrıca, bu kombinasyonlar, radyasyon tedavisi ile mümkün olduğunda kombine edilmektedir.

Kemoterapi, 1940'larda icat edilmiş, ancak 1960'ların başında etkinliği daha iyi anlaşılmış ve 1970'lerden sonra kanser tedavisinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde, çeşitli ilaçların kombinasyonuyla, kanser tedavisinde kullanılan önemli bir yöntemdir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)