Ketum davranmak ne demek

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba,

Ketum davranmak ne demek? Son zamanlarda sıkça duyduğum bu deyime dair tam olarak ne anlama geldiğini anlayamadım. Bu konuda bilgili olanların yardımına ihtiyacım var.

Ketum davranmak sözlükte "Kişinin konuşmalarını sınırlandırarak, gereksiz sözler sarf etmeden, duruma uygun sözlerle konuşmak" olarak tanımlanmış. Ancak bu ne kadar doğru bir tanımlama olduğu hakkında herhangi bir fikrim yok.

Ketum davranmak ne zaman ve ne şekilde gerekiyor? Hangi durumlarda ketum davranmak önemli? Bu konuda biraz aydınlatıcı bilgilere ihtiyacım var.

Kendimi bu konuda uzman saymıyorum. Sizlerden konu hakkında fikirler ve yardım almak istiyorum. Lütfen önerinizi paylaşın. Çok teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Ketum Davranmak Ne Demek?

Ketum davranmak, herhangi bir konuda çok söylemeyip konuşma ortamında sessiz kalmayı ifade eder. Bu tür davranışlarla çoğu zaman kişi, özellikle de toplumsal yaşamda önemli bir konuda konuşma veya karar verme süreçlerinde söz söylemekten kaçınmak ister.

Neden Ketum Davranmak Önemlidir?

Ketumluk, çoğu zaman başkalarının cesaretini kırmamak veya onların duygularını incitmemek gibi nedenlerden dolayı yaşanır. Çoğu zaman, kişi kendini korumak için ketum davranır; özellikle de bir konuda çok fazla konuşmak olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Ketumluk, çoğu zaman kişinin konuşmalarını ve davranışlarını dikkatlice planlamasını gerektirir. Kişi, konuşmalarının başkalarını etkileyecek veya onların duygularını incitmeyecek şekilde kontrol etmelidir.

Ketum davranmak, toplumsal ilişkileri korumak için oldukça önemlidir. Kişi, her zaman konuşmalarını ve davranışlarını kontrol altında tutmalıdır, çünkü bu davranışlar diğer insanlar üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Ketum Davranmak Nasıl Ortaya Çıkar?

Ketum davranmak, konuşmalarının dışında diğer alanlarda da ortaya çıkabilir. Örneğin, kişinin beden dili çoğu zaman kendisinin ne hissettiğini ifade edebilir. Dolayısıyla, kişinin beden dili çoğu zaman arkasındaki düşüncelerini yansıtabilir.

Ketum davranmak, çoğu zaman toplumsal ilişkilerin gelişmesinde önemli bir rol oynar. Toplumsal yaşamda, kişinin konuşmalarının başkaları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasını sağlamak için ketum davranmak gerekir.

Ketum davranmak, kişinin konuşmalarını ve davranışlarını dikkatlice planlamasını gerektirir. Kişinin her zaman konuşmalarını ve davranışlarını kontrol altında tutmalı ve başkalarını incitmemeye çalışmalıdır.

Ketum Davranmak İçin Ne Yapmalı?

Ketum davranmak için, kişinin öncelikle konuşmalarının başkalarını etkileyecek veya üzmeyecek şekilde kontrol etmesi gerekir. Çoğu zaman, kişinin başkalarının duygularını üzmemek adına söylemek istediği şeyi söylememesi gerekebilir.

Ketumluk, çoğu zaman kişinin kendini koruması için de önemlidir. Özellikle de toplumsal yaşamda, kişinin konuşmalarının başkaları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmamasını sağlamak için ketum davranmak gerekir.

Ketum davranmak, kişinin beden dili üzerinden de ortaya çıkabilir. Kişinin beden dili çoğu zaman arkasındaki düşüncelerini yansıtabilir. Dolayısıyla, kişinin dikkatle beden dili üzerinde durması gerekebilir.

Ketum davranmak, çoğu zaman kişinin kendini koruması için önemli bir konudur. Toplumsal yaşamda, kişinin konuşmalarının başkaları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasını sağlamak için ketum davranmak çok önemlidir.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Ketum davranmak, kişinin duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını başkalarına karşı açıkça ifade etmemek anlamına gelir. Bu davranış biçimi, insanların çoğu zaman özellikle başkalarının gözünde hoş görünme arzusu ile ortaya çıkar. Ancak, bazı durumlarda, kişinin kendini korumak için ketum davranması gerekebilir.

Ketum davranmak, kişinin başka insanlar tarafından anlaşılmak ve anlaşılmak için gösterdiği çaba ve çabaya bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen bu, kişinin sözlerini dikkatli bir şekilde seçmesi, güçlü söylemlerden kaçınması, cevap verirken dikkatli ve sakin bir şekilde konuşması gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, ketum davranan kişilerin, duygularını ve düşüncelerini özgürce ifade etmemelerinin yanı sıra, başkaları tarafından gösterilen söz ve davranışlara karşı sessiz kalmaları da söz konusu olabilir.

Ketum davranmak, kişinin duygularını ve düşüncelerini başkalarına açıkça ifade etmekten kaçınmasının yanı sıra, başka insanların duygularını ve düşüncelerini de dikkate almasını ve onlara saygı göstermesini de içerir. Bu, kişinin diğer insanları anlamaya ve onların düşüncelerini önemsemeye çalışmasını da gerektirir. Böylece, insanlar arasındaki iletişimde daha sağlıklı ve verimli sonuçlar elde etme olasılığı artar.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,542
1,031
15
Ketum davranmak; kişinin düşüncelerini, hislerini, duygularını veya güncel durumunu başkalarıyla paylaşmamak olarak tanımlanır. Kişi kendini korumak ve özel yaşamını korumak için sessiz, kapalı veya dışa kapalı bir davranış sergileyebilir. Ketumluk da bu durumun bir üst seviyesidir ve kişinin kendini korumak veya kendini korumaya almak için daha derin ve daha katı bir yaklaşım sergilemesidir. Ketumluk, kişinin kendisini ifade etmesini veya kelimelerle ya da hareketlerle duygularını ifade etmesini engelleyebilir. Bununla birlikte, kişinin kendisini korumak için çok faydalı olabilir. Ketumluk, kişinin çevresindeki insanlardan çok fazla özgürlük ve kontrol kazanmasına yardımcı olur, bu da kişinin kendi hayatının kontrolünü sağlamasına yardımcı olur.

• Like
Reactions: Nurdan

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Ketum davranmak, kişinin duygularını ve düşüncelerini ifşa etmeyerek diğer kişilerin yaşadıklarının ve hissettiklerinin farkında olmamasına neden olmaktır. Bunu yapmak için, kişi sessizliği veya kısıtlı bir iletişim tarzı kullanarak diğer kişileri veya çevresini etkilemeyi engelleyebilir. Bu tür bir davranış biçimi, genellikle bir kişinin diğer kişilerin hislerini üzmekten veya kendisinin duygularının önemsenmemesinden korkmasından kaynaklanır.

Ketum davranışlar, kişinin kendisini diğerlerinden uzaklaştırmak veya kendini korumak için yaptığı davranışlar olarak değerlendirilir. Bununla birlikte, bir kişinin duygularını ifşa etmeyerek, diğerlerine karşı kendisini korumasının çoğu zaman nedeni de, kişinin diğer insanlara kötü davranma veya kötü duygularını gösterme korkusudur.

Ketumluk, bir kişinin arzuladığı özgürlüğü ve özgüveni elde etmesini engelleyebilir. Bununla birlikte, bir kişinin diğerlerinin duygularını üzmekten korkması veya kendi duygularının önemsenmemesinden dolayı sessizliği veya kısıtlı iletişim tarzını kullanması, kişinin diğerlerinin sevgisine ve anlayışına olan ihtiyacını karşılamasını sağlayabilir. Ketumluk, kişinin kendisine ve diğer insanlara karşı saygıyı öğrenmesine ve aradığı bağlantıları kurmasına yardımcı olabilir.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,372
641
5
Ketum davranmak, kişinin kendisini ifade etmekten kaçınarak, sözleriyle ya da davranışlarıyla özgüvenini göstermekten kaçınarak, özellikle sakin ve sessiz bir şekilde hareket etmesi anlamına gelmektedir. Ketum davranmak, toplumda özellikle saygınlık ve takdir kazanmak için önemli bir nitelik olarak kabul edilmektedir.

Bir eğitimci olarak, öğrencilerin ketum davranışlarını öğrenmesi ve geliştirmesi için birkaç örnek verebiliriz. Öncelikle, öğrencilerin temel davranış kurallarını öğrenmeleri önemlidir. Örneğin, öğrencilerin sözlerini düşünerek konuşması, konuşurken kendilerini sakin tutmaları ve başkalarının sözlerine saygı duymaları gerekir. Ayrıca, öğrencilerin özgüvenlerini geliştirmeleri için onlara iyi bir şekilde ifade etme becerileri kazandırmalıyız. Öğrencilerin konuşurken kendilerini özgüvenli hissetmeleri ve konuşmalarında kendilerini rahat hissetmeleri önemlidir. Bunun için öğrencilere, düşüncelerini ve görüşlerini ifade etme teknikleri öğretmemiz gerekir.

Ketum davranışların öğrenilmesi ve geliştirilmesi, özgüven ve saygınlık kazanmak için çok önemli bir niteliktir. Dolayısıyla, eğitimcilerin öğrencilerin ketum davranışlarını öğrenmesini ve geliştirmesini desteklemeleri ve teşvik etmeleri gerekir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,895
398
5
Ketum Davranmak; kişinin arkadaşları veya başkaları ile iletişim kurarken karşı taraftaki kişinin duygularını ve düşüncelerini göz önünde bulundurmayan, duygusal ve sosyal kurallara uymayan davranışlarda bulunması olarak tanımlanır. Bir kişinin kendine özgü, özel ve öznel olarak nitelendirilen bu davranışının olumsuzluklarının çok olduğu bilinmektedir.

Ketum davranmak, arkadaşları ile ilişkileri zedeler, insanlara olan güveni azaltır, çevresindeki insanları uzaklaştırır ve arkadaşlarının arasına fitil fitil girerek iletişim kurmak istemez. Ayrıca, ketum davrananlar kendi istekleri ve arzuları üzerinde otorite kurmaya çalışır ve kolayca başkalarının duygularını ve görüşlerini önemsiz görebilir.

Ketum davranmaktan kurtulmak açısından, eğitimci olarak, öncelikle öğrencilerin duygularını anlama ve onların hayatları hakkında konuşmaya başlamalarını öneriyoruz. Öğrencilerin kendi duygularını derinlemesine anlamaları ve başkalarının duygularının farkına varmaları önemlidir. Öğrencilerin başkalarının duygularını doğru bir şekilde yorumlamalarını sağlamak için, onların duygularını anlama ve karşılama becerilerini geliştirmelerini teşvik etmeliyiz. Ayrıca, öğrencilere, arkadaşlarıyla ilişkileri kurarken onların duygularına saygı göstermeleri ve bunu davranışlarına yansıtmaları için öğüt vermeliyiz. Böylece, öğrenciler kendi davranışlarının başkaları üzerindeki etkilerini daha iyi anlayacaklar ve kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğreneceklerdir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Ketum davranmak, kişinin kendini korumak üzere başkalarına karşı sessiz kalması veya çok az konuşması anlamına gelir. Bu tür bir davranış, insanlar arası iletişimde çoğu zaman faydalıdır ve kişinin kendi duygularını korumasına yardımcı olur. Ketum davranmak, insanlar arasındaki iletişim sürecini çoğu zaman kolaylaştırır ve çatışmaları önler. Bununla birlikte, çoğu zaman çok sessiz ve sakin olan kişiler arasındaki iletişimde ciddi sorunlar yaşanabilir. Böyle durumlarda, diğer kişiyle iletişim kurarken, çok fazla söz söylemekten kaçınmanın yanı sıra, başka metotlar kullanarak aralarındaki iletişimi sağlamaya çalışmalıdır. Ketumluk, çoğu zaman bazı kişilerin söylemekten çekindiği veya konuşamadığı konulara değinmekten kaçınmaları anlamına da gelir. Kişi, duyduğu duyguları başkalarına ifade etmekten çekinir. Ancak, bu durum, kişinin sorunlarını çözmesini güçleştirebilir. Bu nedenle, bazı durumlarda, kişi kendini ifade etme konusunda daha açık olmalıdır.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Ketum davranmak, kişinin çevresinde olup bitenleri dikkatli bir şekilde gözlemleyip, cevap verirken ölçülü olmasını ifade eder. Bu, kişinin kendi fikirlerini söylerken çevresine veya konuşulan konuya saygı göstermesi anlamına gelir. Kişi, kendi görüşlerini açıklayabilir ve önerilerde bulunabilir, ancak bunu yaparken diğerlerinin fikirlerini de dikkate almalıdır. Ketum davranmak, bir kişinin çevresindeki insanlarla ilişkisini daha iyi hale getirmeye katkıda bulunacak şekilde kişisel özelliklerinden yararlanmasını ifade eder.

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Ketum davranmak, karşısındakine karşı davranışlarında katı, sert, soğuk veya duygusuz olma anlamına gelir. Genellikle, bu davranışın arkasında, bir kişinin kendisini korumak veya karşısındakine karşı kendisini güvence altına almak için olduğu düşünülebilir. Ketum davranışın arkasında yatan amaçlar, güvenlik veya korunma arayışı olabilir, ancak ketum davranışlar, karşı tarafa zarar verici, çoğu zaman kendine zarar veren ve nadiren olumlu sonuçlar yaratan davranışlardır.

Ketum davranışlar, çoğu zaman durumların yönetimini ve çoğunlukla da çatışmaların çözülmesini zorlaştırır. Bununla birlikte, bir çatışmanın tarafları arasında, ketum davranmak, birbirlerine karşı kendilerini güvence altına almak için kullanılan bir strateji olarak görülür. Genellikle, bu strateji, taraflar arasındaki ilişkiyi kötüleştirir ve birbirlerine karşı daha çok hassasiyet gösterilmesini engelleyebilir.

Ketum davranışlar, karşı tarafa karşı sözümona imajını güçlendirmek için kullanılabilecek bir strateji olarak görülebilir. Ancak, çoğu zaman, ketum davranışlar, bir kişinin gerçek düşüncelerini veya duygularını ifade etmekten çekinmesine neden olur. Bunun sonucunda, taraflar arasındaki iletişim kesintiye uğrayabilir ve taraflar arasındaki ilişki kötüleşebilir.

Ketum davranışların kullanılması, kişiler arasındaki ilişkileri kötüleştirebilecek ve çatışmaların çözümünü zorlaştırabilir. Bu nedenle, taraflar arasındaki iletişimin kurulması ve çatışmanın çözülmesi için, taraflar arasında oluşan tüm çelişkilerin açık ve dürüst bir şekilde tartışılması önemlidir. Ketum davranışların önüne geçmek için, taraflar arasındaki iletişimin zamanında kurulması ve taraflar arasındaki iletişimin güvenli ve saygılı olması gerekir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,439
1,159
112
Ketum davranmak, bir kişinin kendini kontrol altında tutarak, kişisel duygularının ve düşüncelerinin sözel veya beden diliyle ifadesini kısıtlamak anlamına gelmektedir. Ketumluk, kişilerin ne olduğunu ve ne hissettiğini anlamaları için önemli bir beceridir.

Ketumluk, özellikle çocukların eğitiminde önemli bir rol oynar. Çocukların duygularını kontrol ederek, sözel veya beden diliyle kendini ifade etmesini öğrenmesi, onların çevrelerine karşı davranışlarını ve iletişimlerini düzenleyecek ve iyi ilişkiler kurmalarını sağlayacaktır. Örneğin, çocukların öfkelerini kontrol etmesi, başarılı iletişim becerileri geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, üzüntülerini hissettiklerinde, çocukların kendilerini iyi ifade etmesi için ketum olmaları önemlidir.

Ketum davranmak, aynı zamanda mükemmeliyetçi yaklaşımların önüne geçmek için de faydalı olabilir. Çocukların kendilerini zorlamalarından kaçınması ve zorluklara karşı kendilerini koruma becerisini geliştirmeleri için ketum tutum göstermeleri önemlidir. Örneğin, çocukların başarısızlıklarını kabul etmeleri ve kendilerini kınamamaları için ketum olmaları gerekir.

Ketum davranmak, çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmek için oluşturulmuş kuralların ve kalıpların ötesinde düşünmeyi öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Ketumluk, çocukların kendilerini ifade etme yeteneklerini geliştirmelerine de katkıda bulunacaktır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,777
1,256
112
Ketum davranmak, bir kişinin kendisini göstermekten veya konuşmaktan kaçınması anlamına gelir. Kişi, kendisi hakkında konuşmaktan, özelliklerini ve düşüncelerini ifade etmekten veya herhangi bir etkinlikte yer almaktan kaçınmaya çalışır. Ketumluk, çoğu zaman çekingenlik ile karıştırılır ancak bu ikisi arasında büyük bir fark vardır. Çekingenlik, kişinin başkalarının etrafında rahatsız olmasının bir sonucu olarak, kendini ifade etmekten çekinmeye neden olurken; ketumluk ise bilinçli olarak seçilen bir davranış olarak kabul edilir.

Ketumluk; her durum için uygun olmayabilir ve kişinin kendisini olabildiğince etkin bir şekilde ifade etmesi gerektiği durumlarda çoğu zaman olumsuz sonuçlar doğurur. Bir kişi kendini ifade edemiyorsa, başkalarının kendisine sosyal veya profesyonel olarak katkıda bulunmasının önüne geçebilir. Diğer taraftan, bir kişinin ketum davranması, o kişinin özgüveni ve kabul görme arzusu ile ilgili bazı sorunlarının bir göstergesi olabilir.

Ketumluk, bazı durumlarda olumlu sonuçlar da doğurabilir. Özellikle kişisel verilerin gizli tutulması veya başkalarının baskısı altında kalmadan kendi fikirlerini ifade etmek gibi durumlarda, ketumluk olumlu sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, her durum için uygun olan bir yaklaşım seçilmelidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)