Kezalik Ne Demek Tdk

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba arkadaşlar,

"TDK'ya göre 'kezalik' kelimesinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?" diye merak ediyorum ve bu konuda sizlerden yardım istemek istiyorum. "Kezalik" kelimesinin tam olarak ne ifade ettiğini öğrenmek istiyorum ve bu konuda TDK'nın görüşünü öğrenmek istiyorum.

Eğer konu hakkında bilginiz varsa veya TDK'nın tanımını biliyorsanız, lütfen paylaşır mısınız? Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.

Şimdiden teşekkür ederim!

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,300
1,159
112
Kezalik: Anlamı ve Kullanımı

Kezalik, Türkçede kullanılan bir edat olup "böylelikle", "öylece" anlamlarına gelir. Sıklıkla cümlelerde bağlaç gibi kullanılarak bir durumun sonucunu veya bir eylemin nasıl gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılır. Genellikle bir durumu açıklarken veya bir olayın gelişimini anlatırken kullanılan kezalik, anlatıma vurgu katmak için sıkça tercih edilir.

Kezalik: Kullanım Alanları

Kezalik, yazılı ve sözlü anlatımlarda sıkça kullanılan bir edattır. Özellikle hikaye anlatımında, olay örgüsünü kurarken veya bir sonucu açıklarken tercih edilir. Ayrıca, neden-sonuç ilişkisi kurarken de kezalik edatı kullanılır.

Kezalik: Cümle İçinde Kullanımı

Örnek cümlelerde kezalik, şu şekilde kullanılabilir: "Yağmur yağdı, kezalik sokaklar ıslanmaya başladı." veya "Sınava çalıştı, kezalik başarılı oldu."

Kezalik: Sözcük Kökeni ve Gelişimi

Kezalik kelimesi, Türkçenin gelişim sürecinde kullanılmaya başlamış ve zamanla dilimizde yer etmiştir. Kökeni hakkında kesin bilgi bulunmamakla birlikte, Türkçede uzun bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir.

Kezalik: Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1. Kezalik kelimesinin anlamı nedir?

Kezalik, "böylelikle", "öylece" anlamlarına gelir ve cümlelerde bir durumun sonucunu veya bir eylemin nasıl gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılır.

2. Kezalik hangi bağlamlarda kullanılır?

Kezalik, yazılı ve sözlü anlatımlarda sıklıkla kullanılır. Özellikle hikaye anlatımında ve neden-sonuç ilişkisi kurarken tercih edilir.

3. Kezalik nasıl bir kelime kökenine sahiptir?

Kezalik kelimesinin kökeni hakkında kesin bilgi bulunmamakla birlikte, Türkçede uzun bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir.

4. Kezalik cümle içinde nasıl kullanılır?

Kezalik, cümlelerde olayların gelişimini veya bir sonucu açıklamak için kullanılır. Örneğin, "Sınava çalıştı, kezalik başarılı oldu." gibi.

5. Kezalik edatı hangi dilde kullanılır?

Kezalik edatı, Türkçe dilinde yaygın olarak kullanılır ve Türkçenin özgün kelimelerindendir.

6. Kezalik kelimesi diğer dillerde de var mıdır?

Kezalik kelimesi, Türkçenin özgün kelimelerindendir ve diğer dillerde benzer bir karşılığı bulunmamaktadır.