Kıdır anlamı nedir

kemikkadin

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,302
135
17
Merhaba,

Kıdır kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. İngilizce sözlüklerde, anlamının 'kafa karışıklığına yol açan, belirsiz veya kafa karıştırıcı' olarak verildiğini gördüm ama çok anlaşılır değil. Bu kelimeyi söyleyen kişilerin ne kast ettiğini anlamak için yardım istiyorum. Lütfen kıdır kelimesinin gerçek anlamını veya kullanımını açıklayanlar cevap yazsın.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Kıdır Anlamı Nedir?

Kıdır, Türkçe'de olumsuz anlamdaki genel bir sözcüktür. Kıdır, kötü anlamda kullanılan bir sözcük olup, çoğunlukla kötü duygularla veya eylemlerle ilişkilendirilir. Kıdır, yapılan eylemin, söylenen sözün veya yapılan işin kötü, kalitesiz, çirkin veya söz konusu kişinin tercih etmediği bir şey olduğu anlamına gelir. Kıdır, genellikle kötü nitelikli davranışlar veya sözler anlamına kullanılır.

Kıdır Sözcüğünün Kökeni

Kıdır sözcüğü, Proto-Türkçe'den Türkçe'ye aktarılmıştır. Türkçe sözcük kökü, Proto-Türkçe'deki "kıdır" sözcüğünden gelmektedir. Kıdır sözcüğünün Proto-Türkçe'deki anlamı "zarar vermek" anlamına gelmektedir. Türkçe sözcük kökünden sonra, Türkçe'ye kadar gelen kökeni daha fazla tanımlanmıştır. Kıdır sözcüğünün Türkçe kökeni, sözcük "kıdırık" biçiminde oluşmuştur. Kıdırık sözcüğünün anlamı, "aşağılayıcı veya kötü" anlamına gelmektedir.

Kıdır Sözcüğünün Türkçede Kullanımı

Kıdır sözcüğü, Türkçe'de kötü nitelikli davranışlar veya sözler anlamına kullanılır. Kıdır sözcüğü, tüm Türk kültürlerinde olumsuz anlamda kullanılmaktadır. Sözcük, kalitesiz, çirkin, kötü, istenmeyen veya aşağılanmak istenmeyen şeyleri anlatmak için kullanılır. Kıdır sözcüğü, genellikle verilen bir övgünün olumsuzluk kazanmış hali olarak kullanılır.

Kıdır Sözcüğünün Diğer Kültürlerde Kullanımı

Kıdır sözcüğü, sadece Türkçe'de değil, diğer kültürlerde de kötü nitelikli davranışlar veya sözler anlamında kullanılmaktadır. Örneğin, İspanyolca'da "malo" (kötü) sözcüğü, Kıdır sözcüğünün Türkçe kökenini yansıtmaktadır. Kıdır sözcüğü, ayrıca diğer bazı kültürlerde de kötü anlamda kullanılmaktadır. Örneğin, Hintçe'de "buruk" (kötü) sözcüğü, Kıdır sözcüğünün Türkçe kökenini yansıtmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Kıdır, Türkçe, Kökeni, Kullanımı, Diğer Kültürler, Kötü, Olumsuz, Zarar Vermek.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)