Kira sözleşmesinde süre yoksa ne olur

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba,

Kiraya verdiğim evin kira sözleşmesinde bir süre belirtilmemiş. Bu durumda ne olur? Sözleşme sona ermediği sürece kiracının evi terk etmesi gerekecek mi? Evi kiralamaya başladığımda sözleşmeyi aracı kuruma imzaladım, fakat sürenin belirtilmemesiyle ilgili bir şeyler yoktu.

Konu hakkında yardım almak istiyorum. Evi terk etmem gerekiyor mu? Süre belirtilmeden evi kiralayabiliyor muyum? Sözleşme sona erdiğinde evi terk etmem gerekecek mi? Varsa, bu durumdaki haklarım nelerdir?

Herhangi bir yasal uygulama veya mevzuat ile ilgili bilgi vermek isteyenler de varsa, bunlarla da ilgili yardım almak istiyorum.

Konu hakkında bilgisi olan veya sorularıma yanıt verebilecek herkese çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Kira Sözleşmelerinde Süre Yoksa Ne Olur?

Kiralama sözleşmesi, kiralayıcı ve kiracı arasındaki sözlü veya yazılı anlaşmaya denir. Sözleşme, kiralayıcının kiracıya kiralanan mal veya hizmetleri sunma ve kiracının mal veya hizmetleri kullanma ve ödeme yapma konusunda hemfikir olması anlamına gelir. Ancak, sözleşmeyi oluşturan en önemli unsur, sözleşmenin geçerliliği ve uygulanabilirliği için gerekli olan süredir. Bu nedenle, kira sözleşmesinde süre yoksa ne olur sorusu önemlidir.

Kira Sözleşmesi, kiracı ve kiralayıcı arasındaki anlaşmanın süresi önemlidir. Süresiz bir kira sözleşmesi, her iki taraf için de riskleri beraberinde getirir. Çünkü sözleşme süresiz olduğunda, her iki taraf da sözleşmeyi her an feshedebilir. Bu sözleşme, her iki tarafın haklarının ve yükümlülüklerinin belirlenmesi için yeterli değildir. Ayrıca, her iki taraf da sözleşmeyi feshetme hakkına sahip olduğundan, her ikisi de sözleşmeyi çoğu zaman ihlal etme riski taşır.

Uygulanabilir Bir Süre Olmadan Ne Olur?

Uygulanabilir bir süre olmadan, kira sözleşmesi her an feshedilebilir ve her iki taraf da sözleşmeyi ihlal etme riski taşır. Bununla birlikte, süresiz bir kira sözleşmesi, her iki tarafın hakları ve yükümlülükleri konusunda, taraflardan birinin diğerine haksız bir biçimde haklarını kullanmaması için bir güvence sağlamaz. Bu nedenle, süresiz bir kira sözleşmesi, her iki taraf için de riskleri beraberinde getirir.

Kira Sözleşmesinin Geçerliliği ve Uygulanabilirliği

Kira sözleşmesinin geçerliliği ve uygulanabilirliği için, kiralayıcı ve kiracı arasında bir sözleşme yapılmalı ve sözleşmenin geçerliliği için gerekli olan sürenin belirlenmesi gerekir. Süresiz bir kira sözleşmesi, her iki tarafın haklarını ve yükümlülüklerini belirlemek için yeterli olmayacağından, her iki tarafın da haksız bir biçimde haklarını kullanmaması için bir güvence sağlamaz. Süresiz bir kira sözleşmesi, her iki tarafın haklarını ve yükümlülüklerini belirlemek için yeterli olmadığından, sözleşme her an feshedilebilir ve her iki taraf da sözleşmeyi ihlal etme riski taşır.