Kırşehir yöresine ait çullama nasıl yapılır

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba, Kırşehir yöresine ait çullama yapmayı öğrenmek istiyorum. Bu yörenin özel lezzetlerine sahip lezzetli bir çullama yapmak istiyorum. Çullama nasıl yapılır? Bu tarifi bana paylaşanlar olur mu? Ne tür malzemeler kullanılır? Ne tarz araçlar gerekli? Yörenin özel lezzetini nasıl verimli bir şekilde kullanabilirim? Bu ve benzeri soruların cevaplarını öğrenmek için yardım istiyorum. Çullama yapmayı öğrenmek için hangi kaynaklardan bilgi edinilmeli? Lütfen çullama tarifleri ve ipuçlarını paylaşın. Çok teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,964
1,315
112
Kırşehir Yöresine Ait Çullama Nasıl Yapılır?

Kırşehir bölgesine ait çullama yemeği, Kırşehir yöresinin özgün yemeklerinden biridir. Bölgeye özgü geleneksel yemeklerin çoğu, bölgenin zengin bitki örtüsünden ve hayvancılık kültüründen beslenir. Bölge halkının tarifleri, çok sayıda tatlı ve tuzlu yemek arasında sıklıkla karşımıza çıkar. Kırşehir yöresine ait çullama, bu yemeklerden biridir. Çullama, et veya sebze ile hazırlanmış bir yemektir. Kırşehir yöresine ait çullama, et ve sebzelerin etli veya sebzeli olarak karışımı ile yapılır.

Malzemeler

Kırşehir yöresine ait çullamanın malzemeleri arasında öncelikle et veya sebze kullanılır. Et olarak ya koyun eti ya da sığır eti kullanılabilir. Sebze olarak ise patlıcan, kabak, soğan, domates, havuç ve patates kullanılabilir. Ayrıca, çullamanın malzemelerine kıyma, tuz, karabiber, pul biber, dereotu, maydanoz veya maya da eklenebilir.

Hazırlanışı

Kırşehir yöresine ait çullama yemeğinin hazırlanışı, öncelikle et veya sebzelerin iyi bir şekilde yıkanması ile başlar. Daha sonra, derin bir tencereye et veya sebzeler konulur, haşlanır veya kavrulur. Etler haşlanınca, çullamanın malzemeleri eklenir. Bunlar arasında; kıyma, tuz, karabiber, pul biber, dereotu, maydanoz veya maya gibi malzemeler eklenir. Tüm bu malzemeler karıştırılarak iyice karıştırılır ve tencerenin kapağı kapatılır. Çullama tencereye konulan malzemelerin pişmesi için yaklaşık olarak 30-45 dakika kadar haşlanır.

Servis

Kırşehir yöresine ait çullama, servise hazır hale geldiğinde; közlenmiş biber, maydanoz, dereotu, salça, yoğurt veya ekmek ile servis edilebilir. Çullama, sofralarda özellikle kış aylarında tercih edilen bir yemektir. Kırşehir yöresinde, çullamanın yanında; közlenmiş patates, kabak, havuç, tereyağı veya yağlı yoğurt ile servis edilebilir.

Anahtar Kelimeler: Kırşehir, Çullama, Et, Sebze, Malzemeler, Hazırlanışı, Servis.