Komünist görüş nedir

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba, ben yeni bir konu açmak istiyorum. Komünist görüş nedir? İlgili bilgilere ulaşmak için çok çaba sarf ediyorum ve çok merak ediyorum. Komünizm hakkında bilgi edinmek için hangi kaynaklara başvurmam gerekiyor? Hangi kitapları okumalıyım ya da hangi araştırmaları yapmalıyım? Komünizmin temel fikirlerini nereden öğrenebilirim? Lütfen, komünizmi anlamak için yardım edin. Teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,839
1,256
112
Komünist Görüş Nedir?

Komünist görüş, bir toplumda sosyal, politik ve ekonomik olarak eşitliği sağlamak için tasarlanmış bir siyasal felsefedir. Komünizm, tüm toplumsal değerlerin paylaşılması ve herkesin eşit haklara sahip olmasını öngören bir sistemdir. Komünizm, bir sınıf sisteminin olmadığı ve tüm üyelerin eşit paylaşımının sağlandığı bir toplum hedefler. Komünist görüş, özgürlük, eşitlik ve özgürlüklerin geliştirilmesi için siyasal özgürlükleri vurgulamaktadır.

Komünist Görüşün Tarihsel Gelişimi

Komünist görüş, 18. yüzyılın sonunda İngiliz sosyal fikir adamı Robert Owen tarafından ortaya atılmıştır. Owen, toplumsal sınıfların ortadan kaldırılmasını önerdi ve özgürlüklerin geliştirilmesi için çalıştı. 19. yüzyıla gelindiğinde, komünizmin iki büyük öncüsü olarak kabul edilen Almanya’daki Karl Marx ve Friedrich Engels, bir sınıf sistemi olmadan yaşayan bir toplumu geliştirmenin mümkün olabileceğini düşünüyorlardı. Onların düşünceleri, komünizmin temellerini oluşturdu. 20. yüzyılda, komünist görüşün öncüleri arasında sayılan Rus lider Vladimir Lenin de, komünizmin gerçekleşmesi için kapitalizmden kurtulmayı amaçladı ve Sovyetler Birliği’nin kurulmasını sağladı.

Komünist Görüşün Temel İlkeleri

Komünist görüşün temel ilkeleri arasında, özgürlük, eşitlik ve toplumsal adalet üzerine kurulmuştur. Görüş, her bireyin eşit haklara sahip olduğu, herkesin toplumsal değerleri paylaştığı ve herkesin eşit bir oranda paylaşımının sağlandığı bir toplumu öngörür. Buna ek olarak, komünizm, sınıf sisteminin kaldırılmasını, sosyal ve ekonomik adaletin sağlanmasını ve siyasal özgürlüklerin geliştirilmesini öngörür.

Komünist Görüşün Uygulanması

Komünist görüşün uygulanması farklı fikirleri bir araya getirmek için zor olmuştur. Komünizm, herkesin paylaşımının sağlanması için ekonomik yönelimleri ve siyasal özgürlükleri değiştirmek gerektiğini öngörür. Ancak, komünizm uygulanamadığı zaman, özgürlükler ve insan hakları sınırlandırılmış ve ekonomik adaletin sağlanması yavaşlamıştır.

FikirDeryasi

Yeni Üye
BaYaN
5 Ağu 2023
2,705
298
0
Komünist görüş, Karl Marx tarafından geliştirilen bir sosyal, ekonomik ve politik düşünce sistemidir. Komünist görüş, herhangi bir sınıf sınırlaması olmaksızın toplumsal eşitliği hedefler. Toplumsal rasyonelleştirme, özelleştirilmemiş bir ekonomi ve siyasi hedefleri için hakların eşit olarak paylaşılmasını öngören bir siyasi sistemi öne sürmektedir. Komünist görüş, kaynakların çokuluslu ve ulusal çapta dağıtımının yanı sıra, toplumsal üretimin kontrolünün ve kullanımının toplumsal demokrasi tarafından kontrol edilmesini öngörmektedir. Günümüzde, komünist görüş çoğu zaman ticari kapitalizmin haksızlıklarına karşı bir muhalefet olarak algılanmaktadır.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Komünist görüş, Karl Marx tarafından ortaya atılan ve toplumsal, ekonomik ve siyasi alanlarda uygulanan bir sistemdir. Marx'ın ünlü eseri "Komünist Manifesto" ile ortaya koyduğu görüş, insanların eşit haklarının temelini oluşturur ve mülkiyeti, üretim araçlarını ve malların üretimini kamusal çıkarlar üzerinden yönetmekten ibarettir.

Komünist görüş, kapitalist üretim sisteminden farklı olarak eşitliği ve adaleti öne çıkarmayı amaçlar. Böylelikle, ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda herkesin eşit haklarının sağlanmasının önemini vurgulamaktadır. Bireylerin ekonomik haklarının korunması, mülkiyet hakkının sınırlandırılması ve üretim araçlarının toplumsal kullanıma açık olması gibi konulara önem verir.

Komünist görüş, üretim ve tüketimin sınırlandırılması ve toplumsal baskıların kaldırılması gibi konulara da önem verir. Komünist görüş, üretimin ücretli çalışmaya dayalı olması ve ücretli çalışana verilen hakların korunması gibi konularda da önemlidir.

Komünist görüş, toplumsal ve ekonomik düzenin çoklu kültürlü ve çoklu sınıflı olmasının önemini ve toplumsal hareketlerin özgürlüğünün korunmasının gerekliliğini vurgular. Komünist görüşe göre, toplumsal ve ekonomik özgürlükler, tüm insanların eşit haklara sahip olmasını sağlayacak şekilde uygulanmalıdır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Komünist görüş, 19. yüzyılda ünlü siyaset bilimci ve filozof Karl Marx tarafından ortaya atılan bir siyasal düşünce sistemidir. Görüş, Marx'ın 1848 yılında yayınladığı "Komünist Manifesto" adlı kitabında özetlenmiştir. Görüş, insanların politik, sosyal ve ekonomik özgürlüklerini kazanmalarının yollarını aramaktadır.

Komünist görüş, insanların üretim araçlarının kolektif bir biçimde kontrolünü önermektedir. Buna göre, üretim araçlarının kontrolünün toplumun çıkarlarının önünde önceliği olarak ele alınması gerekir. Üretim araçlarının herkese eşit olanaklarla erişilebilir olmasını sağlamak amacıyla, herkesin üretimi kontrol etme hakkına sahip olmasının sağlanması gerekir.

Komünist görüş üretim araçlarının toplum tarafından kontrol edilmesinin yanı sıra, toplumda bulunan ürünlerin de eşit olarak paylaşılmasını önermektedir. Buna göre, herkesin ihtiyacı olan ürünlere eşit olarak erişmesinin sağlanması gerekir. Bunu gerçekleştirmek için toplumda bulunan ürünlerin arz ve talep temeline göre paylaşılması önerilmektedir.

Komünist görüş, sınıfsız bir toplumu hedef almaktadır. Bu hedefe ulaşmak için, üretim araçlarının toplumsal kontrolünün yanı sıra, eşitlikçi bir ürün dağılımının sağlanması gerekir. Böylelikle, herkesin eşit olanaklarla erişebileceği bir toplumsal refahın oluşturulması planlanmaktadır.

Komünist görüş, sosyal refahın halkın çıkarlarının önünde öncelikli olmasını önermektedir. Toplumda herkesin eşit haklarının güvence altına alınmasının yanı sıra, üretim araçlarının da kolektif olarak kontrol edilmesi önerilmektedir. Böylelikle, herkesin üretim ve tüketim faaliyetlerinde eşit olanaklara sahip olması sağlanmak istenmektedir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Komünist görüş, herkesin eşit olarak üretim ve tüketim üzerinde denetim sahibi olmasını içeren bir siyasal ve toplumsal düşüncedir. Komünizm, toplumsal doğaüstü güçlerin köktenci ortadan kaldırılmasını savunur ve özgürlük, eşitlik ve adaleti korumayı amaçlar. Komünistler, kapitalizmi eleştirerek toplumun üretim araçlarının halkın kontrolü altında olmasını savunurlar. Bu anlayışa göre, farklı sınıflar arasındaki çatışmayı ortadan kaldırıp, özgür bir toplumun oluşturulması hedeflenir. Komünizm, herkesin düşünce ve eylemlerine kısıtlamalar olmaksızın özgürce katılımını ister ve kapitalizmin yarattığı sınıf ayrımcılığını kökten ortadan kaldırmayı öngörür. Komünist görüş, kapitalizmin yerine üretimin planlanmasını öngören ve üretim sürecinin toplumsal özgürlükler ve eşitlik üzerinden kontrol edilerek paylaşımını öngören bir sistemdir.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,434
641
5
Komünist görüş, aslında komünizm olarak da bilinir. Komünizm, üretim araçlarının devletin, halkın veya kolektifin kontrolü altında olmasını öngören sosyal, ekonomik ve politik bir düşüncedir. Komünist görüş, özgürlük, eşitlik ve düşük bütçe ile yönetilen bir devletin mümkün olabileceğini vurgulamaktadır.

Komünist görüşün eğitimci bakış açısıyla örnekleri vermek gerekirse; eğitimcilerin komünist görüşe göre yönetiminin temel amacı, bireylerin eşitlik, özgürlük ve özgür düşünceyi destekleyen bir ortamda gelişmelerini sağlamaktır. Bireylerin özgüveni, özgüvene ve özgürlüğe sahip olmaları sağlanmalıdır. Sınıf farklılıkları ve ekonomik farklılıkları ortadan kaldırmak, bireylerin eşitlik sağlanmalıdır. Ayrıca, eğitim kurumlarında öğrencilerin özgürlüklerini geliştirmek için etkinlikler düzenlenmeli, öğrencilerin özgür düşünceyi destekleme yetenekleri geliştirilmelidir. Eğitimciler, komünizmin öngördüğü sosyal, ekonomik ve politik düşünceleri öğrencilere öğretmek için çaba göstermelidir.

Komünist görüşe göre, toplumsal yapıda değişiklikler yapmak için, öğrencilerin sosyal etkinlikleri ve kültürel faaliyetleri teşvik edilmelidir. Özellikle okul çevresinde farklı kültür ve inançların karşılıklı olarak anlaşılmasını desteklemek amacıyla, çeşitli çalışmalar düzenlenmelidir. Öğrencilerin çevresel sorumluluklarının farkına varmaları sağlanmalıdır. Eğitimciler, öğrencilere çevresel sorumluluklarının önemini vurgulamalı ve çevresel sorunları çözme konusunda çözüm odaklı yaklaşımın önemini öğretmelidir.

Kısaca, komünist görüş, özgürlük, eşitlik, çevresel sorumluluk ve özgür düşünceyi destekleyen bir toplumu oluşturmak amacıyla, eğitimcilerin komünizm konseptini öğrencilere öğretmelerini destekler. Eğitimcilerin, öğrencilere sosyal, ekonomik ve politik düşünceleri öğretmeleri ve öğrencileri çevresel sorumluluklarının farkına varmalarını sağlamaları gerekmektedir

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,957
398
5
Komünist görüş, temel olarak insanların ekonomik ve sosyal eşitliği için çalışan bir ideolojidir. Temel felsefesi, toplumun özel mülkiyete dayalı üretim sisteminden kurtulup, harcama ve paylaşımın eşit bir şekilde dağıtılmasına dayanır. Komünizm, her zaman karşı karşıya olduğu kapitalizm gibi ekonomik sistemlerden farklı olarak, üretimin ve tüketimin yönetimi için devletin kontrolünü öngörmektedir. Komünizm, üretim araçlarının halk tarafından ortaklaşa kontrol edilmesi ve insanların tümünün refahının arttırılması için özel mülkiyetin ortadan kaldırılmasını öngörür.

Komünist görüş, toplumun her üyesinin eşitliğini sağlamak için özel mülkiyetin önlenmesi yanında ortak çıkarların gözetilmesini de destekler. Bu amaçla, üretim sistemlerinin kamusal çıkarların önünde olması gerektiğini savunur. Aynı zamanda, toplumun her üyesine temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için devletin sosyal güvenlik sistemlerini desteklemesini de ister. Komünist görüş, insanların ekonomik ve sosyal eşitliği için çalışan bir ideolojidir. Bu temel felsefe çerçevesinde, insanların tümünün refahının arttırılması ve üretim araçlarının ortaklaşa kontrol edilmesinin arzu edilen sonuçların elde edilmesine yardımcı olacağı inancının temelidir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Komünist görüş, Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından geliştirilen ve iktidarın toplumsal sınıflar arasındaki uçurumu ortadan kaldırmayı hedefleyen bir politika düşüncesidir. Görüş, özellikle sosyalist ülkelerin veya sosyal hareketlerin temel prensiplerini biçimlendirmektedir. Komünist görüşe göre, özel mülkiyetin kaldırılması, kamu mülkiyetine geçişi ve kooperatif örgütlenmeyi öngören devrimci bir sosyal düzene geçilmelidir. Bu sosyal düzen, üretim araçlarının toplumsal olarak kontrol edilmesini ve toplumsal sınıflar arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını sağlamalıdır. Ayrıca, komünist görüşe göre, çağdaş kapitalist toplumların ekonomik ve sosyal çelişkilerini ortadan kaldırıp, üretimin ve dağılımın adaletsizliklerini ortadan kaldırmak için, çalışanların küçük kapitalistlerin çıkarlarına karşı haklarının korunması gerekmektedir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,501
1,159
112
Komünist görüş, özünde toplumsal refah için eşitlik, adalet ve özgürlük ilkelerine dayanan bir düşüncedir. Komünizm, emekçi sınıfının öz-kurtuluşu için tüm toplumsal ilişkilerin sosyalizasyonu ve özelleştirmesi gerektiğini savunmaktadır. Komünist görüş, ayrıca ulusal ve uluslararası ölçekte kapitalizmin kökünün kazınmasını ve toplumsal eşitliğin sağlanmasını hedefler. Komünist görüş, devletin sosyalizm yoluyla kamusal alanların kontrolünde olması gerektiğini vurgular. Buna ek olarak, komünist görüş, sosyalizmin insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve tüm yeteneklerinin gelişmesini sağlayan bir sosyal sistem oluşturması gerektiğini iddia eder.

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Komünist görüş, 19. yüzyılda Alman filozof Karl Marx tarafından geliştirilen bir sosyal fikirdir. Marx'ın düşünceleri, tarihi süreçleri üzerine temellendirilmişti. İdeolojisi, özellikle de ekonomi ve siyaset üzerine kurulmuştur. Marx'ın düşünceleri, özellikle de ekonomi açısından, özel mülkiyet olmadan, toplumsal mülkiyeti öne çıkaran komünist sistemleri savunmaktaydı.

Komünist görüş, insanların ekonomik ve sosyal haklarının korunmasının önemini vurgulamaktadır. Marx, insanların ekonomik ve sosyal haklarını korumak için toplumsal bütünlük ve eşitlik önermekteydi. Marx, toplumsal ve ekonomik adaleti sağlamak için insanlar arasındaki zenginlik ve güç farklılıklarını ortadan kaldırmanın gerekliliğini vurgulamaktaydı.

Marx, özel mülkiyetin ortadan kaldırılmasının sadece ekonomik güvenceyi sağlamakla kalmaması gerektiğini, aynı zamanda insanların yaşamlarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için de önemli olduğunu savunmaktadır. Marx'ın komünist görüşü, üretim araçlarının tekelleşmesinin önlenmesi için üretim araçlarının toplumsal mülkiyet haline getirilmesini önermektedir.

Komünist görüş, insanların ekonomik ve sosyal haklarının korunması, üretim araçlarının toplumsal mülkiyet haline getirilmesi ve toplumsal ve ekonomik adaletin sağlanması gibi konuları dikkate almaktadır. Marx'ın görüşü, insanların ekonomik ve sosyal haklarının korunması ve eşitlik sağlanması için önemli bir rol oynamaktadır.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,964
1,315
112
Komünist görüş, herkesin eşitlik ve adalet içerisinde yaşamasının temelini oluşturan siyasi bir ideolojidir. Komünist görüşün ilk büyük öncüsü Karl Marx ve Friedrich Engels'in 1848'de yayımladıkları "Komünist Manifesto"sıdır. Komünist görüş, toplumun üyelerinin eşit haklara ve özgürlüklere sahip olduğu ve üretim araçlarının kolektif olarak kontrol edildiği bir toplumsal yapıyı öngörür.

Komünist görüşün temelinde, toplumsal eşitsizlik ve özgürlüklerin tamamen ortadan kaldırılması yatmaktadır. Bu amaçla, toplumsal, ekonomik ve politik düzenlemeler yapılmalı ve sosyal haklar güvence altına alınmalıdır. Örneğin, kapitalist sistemdeki ekonomik çıkarların kontrolünün insanların ekonomik çıkarlarına tercih edilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve kamusal hizmetlerin herkese eşit olarak sunulması gibi çalışmaların yapılması gerekir.

Komünist görüş, eğitim alanında da büyük önem taşımaktadır. Komünist görüşe göre, eğitim, toplumsal eşitlik ve özgürlükleri sağlamak için önemli bir araçtır. Herkesin eşit şanslarla eğitim alması, öğrenme sürecini etkinleştirerek, çağdaş toplumun üyelerinin kültür, bilgi ve becerilerini geliştirmelerini sağlamalıdır. Öğrencilerin, kendilerini ifade etme ve sorgulama yeteneklerini geliştirmeleri, demokratik değerleri öğrenmeleri ve kendi özgür iradelerini kullanmaları önemlidir. Komünist görüş açısından, eğitim, herkesin özgür, adil ve eşit bir topluma katkıda bulunabilecek becerilere sahip olmalarını sağlamalıdır.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,015
517
0
Komünist görüş, Karl Marx tarafından kurulan ve Marksist teoriye dayanan bir felsefi, siyasi ve ekonomik akımdır. Bu akım, toplumsal eşitsizliğin ve sınıfsal ayrımcılığın ortadan kaldırılmasının tek çözümü olan devlet egemenliğinin özelleştirilmesini savunmaktadır. Komünist görüş, özetle, devlet mülkiyetinin herkesin eşit paylaşımına kadar genişletilmesini öngörür. Böylece, devletin herkesin eşit olarak sahip olduğu toplumsal kaynakları paylaşmasını ve paylaşımının eşitliğini sağlamasını amaçlar.

Komünist görüş, insanların mutluluğu için devletin, sınıf ve kültürel eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara yönelmesini öngörmektedir. Bu çalışmalar, insan haklarının korunmasını ve gelişmesini, eğitimin ve sağlık hizmetlerinin herkese eşit olarak sunulmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini ortadan kaldırmak için çalışmaları ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını kapsar.

Komünist görüş, aynı zamanda, devletin özel mülkiyeti kısıtlamasını ve sosyal gelişimin kolaylaştırılmasını öngörür. Devletin özel mülkiyete karşı koyması, toplumsal hakların korunmasını ve çalışanların haklarının güvence altına alınmasını sağlayacaktır. Komünist görüş, sosyal gelişimin toplumsal hakların kullanımının kolaylaştırılması ve toplumsal düzenin daha adaletli hale getirilmesi üzerine odaklanmasını önermektedir.

Komünist görüş, insanların eşitliğini ve özgürlüğünü desteklemektedir. Böylece, insanların haklarının korunmasını ve toplumsal gelişimin sağlanmasını sağlayacak özgürlüklerin yaygınlaştırılmasını amaçlamaktadır. Bu görüş, aynı zamanda, insanların özgürlüklerinin kullanımının korunması, eşitlik ve adaletin sağlanması ve özgürlüklerin kullanımının geliştirilmesi için çalışmalar kapsar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)