Komünizm nedir ülkeler

ZeusNuts

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,394
132
62
Merhaba, ben komünizm hakkında çok meraklıyım. Komünizm nedir ülkeler için ne ifade ediyor? Hangi ülkelerde komünizm uygulanıyor? Komünizmin ülkelerdeki etkileri nelerdir? Lütfen bu konu hakkında bana yardım edin ve bu konu hakkında bilgi vererek beni aydınlatın. Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Komünizm Nedir?

Komünizm, özellikle 20. yüzyılın ortalarından beri çok büyük bir etkiye sahip olan bir siyasi ve ekonomik düşünce tarzıdır. Komünizmin temel fikri, toplumda herkesin eşit haklara sahip olması, böylece herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak gereken özgürlük ve eşitlik alanlarının oluşturulmasıdır. Komünizm, herkesin yalnızca ihtiyacı kadar çalışmasını ve herkesin ürettiğinin herkesin arasında paylaşılmasını öngörür. Komünizm, demokratik kontrol ve üretimin örgütlenmesini önerir.

Komünizmin Tarihi

Komünizmin tarihi, insan toplumlarının eski zamanlardan bu yana toplumsal eşitsizliklerle mücadele ettikleri zamana kadar uzanır. 18. yüzyılda, İngiliz filozof Thomas More, Utopia adlı kitabında, toplumsal eşitsizliğin ortadan kaldırılmasının mümkün olduğunu iddia etti. Komünizmin kökleri, 19. yüzyılda Alman filozof Karl Marx tarafından ortaya atılan ve kapitalizmin ortadan kaldırılmasının mümkün olduğunu öne süren Marksizm'e dayanıyor. 1917'de Rusya'da Komünist Parti'nin devrimiyle, bölgede komünizmin benimsenmesiyle birlikte, komünizm, birçok ülkede kabul gören bir siyasi rejim haline geldi.

Komünizmin Bugünkü Ülkeler

Bugün, dünyada komünizmin uygulandığı ülkeler arasında Çin, Küba, Vietnam, Laos ve Kamboçya bulunmaktadır. Bununla birlikte, komünist ülkeler, özellikle 1990'ların sonunda ve 2000'lerin başında, ekonomik ve siyasi anlamda hızlı bir şekilde değişmeye başladılar. Örneğin, Çin, komünizmin bir versiyonunu uygulamaktadır, ancak ekonominin önemli bir kısmı, özel sektöre açıktır. Küba ise bu değişimlere karşı çıkıyor ve komünizmi korumaya çalışıyor.

Komünizmin Sonuçları

Komünizmin ülke üzerindeki sonuçları, ülkenin ekonomik, siyasi ve toplumsal yapısına göre değişebilir. Bazı ülkelerde, komünizmin uygulanması, toplumsal eşitsizliklerin azalmasına ve insanların refah seviyesinin artmasına neden olmuştur. Ancak, komünizmin uygulanmasının bazı ülkelerde baskıcı rejimlerin ortaya çıkmasına ve ekonomik çöküşe neden olmuştur. Komünizmin sonuçlarının ne olduğu, ülkenin komünizmin nasıl uyguladığına bağlı olarak değişebilir.

FikirDeryasi

Yeni Üye
BaYaN
5 Ağu 2023
2,705
298
0
Komünizm, insanlık tarihinde önemli bir toplumsal sistemdir. Bu sistem, özel mülkiyetin kaldırılması, üretim araçlarının devlet mülkiyetine geçirilmesi ve herkesin eşit haklara sahip olmasını öngörür. Komünizm, insanlar arasındaki sınıf farklılıklarını ortadan kaldırmayı ve üretim araçlarının devlete ait olmasını amaçlar. Ayrıca, herkesin eşit haklarla eşit şekilde üretimden pay almasını hedefler. Bu sistem, ülkeler arasındaki ekonomik ve sosyal farklılıkların ortadan kaldırılmasını ve ülkeler arasındaki ekonomik bütünlüğün sağlanmasını amaçlamaktadır.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Komünizm, sınıfsız, eşitlikçi ve sömürüsüz bir toplum oluşturma amacını taşıyan bir siyasal ve ekonomik sistemdir. Komünizm, özgürlükçü ve Marksist bir ideoloji olarak tanımlanır. Komünizm, her türlü kişisel mülkiyetin kaldırılmasını öngören devlet mülkiyetinde bir ekonomik sistemi kullanır. Bu sistem, tüm üretim araçlarının üretime dayalı bir toplumsal ortak mülkiyete dönüştürülmesini amaçlar. Bu sistemin temel amacı halkın refahını arttırmak ve eşitsizliği ortadan kaldırmaktır. Komünizm, çok partili siyasi sistemler gibi çeşitli siyasi sistemleri içerir. Bununla birlikte, komünizmde kilit nokta, devlet tarafından kontrol edilen ekonomidir. Komünizm, insanların üretim araçlarının kontrolüne sahip olduğu eşitlikçi bir toplum oluşturmak amacıyla çalışır. Komünizm, sınıf yokluğu ve eşitlik ilkesi üzerine kurulmuştur.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Komünizm, Karl Marx tarafından ilk olarak kuramsal olarak ortaya atılan bir siyasi ve ekonomik düşünce sistemidir. Komünizm, herkesin ihtiyaçlarının eşit olarak karşılanmasının tek yolu olarak görülür. Buna göre, özel mülkiyetin ortadan kaldırılması gerekir. İnsanların üretim araçlarının ve kaynaklarının ortaklaşa kullanımının özendirilmesi, eşitlik sağlamanın bir yolu olarak kabul edilir. Toplumda eşitlik sağlanırken, kişisel özgürlükler de korunmalıdır.

Komünizm, ulusal ve uluslararası düzeyde ekonomik ve siyasi özgürlüklerin ortadan kaldırılmasına karşı çıkar. Herkesin ekonomik kaynaklarının paylaşımının önündeki engellerin kaldırılmasını savunur. Böylece, çalışanların ücretlerinin, vergilerinin ve diğer ekonomik haklarının eşit olarak dağıtılmasının sağlanması amaçlanır. Ayrıca, komünizm, insanların siyasi ve kültürel haklarının da korunmasını öngörür.

Komünizm, iktisadi olarak üretimin kontrolünün devlet tarafından yürütülmesine dayanır. Bu kontrol, devletçilik, hükümetlerin ekonomik aktivitelere müdahalelerinin önlenmesi ve özel mülkiyetin kaldırılması gibi yöntemler kullanılarak sağlanır. Tüm aktiflerin devlete ait olması, komünizmde birincil olarak kabul edilen bir prensip olarak kabul edilir.

Komünizm, sosyal ve ekonomik özgürlüklerin korunmasını amaçlar. Herkesin ekonomik ve siyasi haklarının eşit olarak verilmesi, insanların ekonomik özgürlüklerinin korunması ve üretimin düşük maliyetlerle sağlanabilmesi hedeflenir. Ancak, komünist ülkelerin bugüne kadar başarısız olduğu gözlenmektedir. Komünizm, bazı ülkelerde uygulanmış olmakla birlikte, bugün çoğu ülkede kullanılmamaktadır.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,957
398
5
Komünizm, Karl Marx tarafından ilk olarak 19. yüzyılda ortaya atılan bir sosyal, politik ve ekonomik felsefeye dayanmaktadır. Aslında, komünizm sözcüğü, tüm insanların eşit haklara sahip olduğu ve tüm insanların eşit paylaşımlı ekonomik ve sosyal hayatının sağlanması için bir araya gelip harekete geçmeyi amaçlayan bir sosyal sistemi ifade eder.

Komünizm kısaca herkesin eşit paya sahip olduğu bir sosyal sistemdir. Bu sistemde, herkesin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak bir ücret, maaş veya gelir alması sağlanır. Herkesin kendisine ihtiyacı olan ürünlere ve hizmetlere kolaylıkla erişmesi sağlanır. Ayrıca, komünizmde, herkesin güvenceli bir çalışma ortamı ve kaliteli bir yaşam sağlanır.

Komünizm bir ülkede hayata geçirilmeye çalışıldığında, öncelikle kamu kuruluşlarının ülkenin ekonomik ve sosyal sistemini yönetmesi öngörülür. Böylece, herkesin eşit haklara sahip olduğu ve herkesin ekonomik ve sosyal olarak eşit haklara sahip olduğu bir sistem oluşturulmaya çalışılır.

Komünizm, eğitim alanında da önemli ölçüde etkili olmuştur. Komünist ülkelerde, eğitime çok önem verilmiş ve herkesin eşit eğitim hakkına sahip olmasının önemi anlaşılmıştır. Böylece, herkesin eşit bir şekilde temel becerileri edinebilmesi ve kendisini geliştirebilmesi sağlanmıştır.

Komünizm, insanların eşit haklara sahip olmalarının ve ekonomik ve sosyal adaletin sağlanmasının temel amacını oluşturur. Bu nedenle, eğitimci olarak, eğitim sisteminde adalet ve eşitlik temel prensipleri üzerine hareket etmek ve her öğrencinin eşit şekilde eğitim almasını sağlamak önem arz etmektedir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Komünizm, Karl Marx tarafından önerilen sosyal, siyasi ve ekonomik sistemdir. Bu sistemde, üretim araçlarının ve kaynakların kollektif olarak kontrol edilmesi önerilir. Böylece, toplumun herkesinin eşit şartlar altında kullanımına açık olması sağlanır.

Komünizm, üretimin devlet tarafından kontrol edilmesi ve paylaşımının ön plana çıkarılmasını öngören bir sistemdir. Üretim araçlarının kolektif olarak kontrol edilmesi, her bireyin üretim araçlarından eşit derecede yararlanmasını sağlar. Böylece, herkesin hayat standardının eşit olması sağlanır.

Komünizmin uygulanması, üretim sonuçlarının tüm topluma eşit olarak dağıtılmasını öngörür. Bu sistem, üretimin devlet tarafından kontrol edilmesini, herkesin üretimden eşit oranda yarar sahibi olmasını, ayrıca özel mülkiyetin sınırlandırılmasını da öngörür.

Komünizm, özellikle 20. yüzyılda çoğu ülkede uygulandı. Sovyetler Birliği, Çin ve Doğu Avrupa ülkeleri gibi ülkeler, komünizme karşı olan ülkelerin çoğunda komünizm uygulandı. Ancak, bu sistemin uygulanması sonucunda, kötü ekonomik sonuçlar ve kendi halkının baskısına maruz kalan rejimler ortaya çıktı. Bu nedenle, komünizm günümüzde pek çok ülkede uygulanmamaktadır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,434
641
5
Komünizm, çok partili siyasal sistemlerden farklı olarak, tüm mal ve üretim gücünün devlet eliyle denetlenmesi ve yönetilmesidir. Genel olarak, komünizm bir toplumun sınıf ve kastlarını ortadan kaldırarak, herkesin eşit haklarının garanti edilmesini amaçlar. Komünizm, özgürlük, eşitlik, çoğulculuk ve adalet gibi temel değerleri öne çıkarıyor.

Komünizm, çoğunlukla ülkeler arasında çok farklı şekillerde uygulanmıştır. Örneğin, Sovyetler Birliği, diktatörlük altında büyük bir komünist rejimi kurmuştur. Anavatanın çoğu ülkesi özgürlüklerinin kısıtlanmasına ve haklarının ihlal edilmesine rağmen, bazı insanların toplumsal ve ekonomik çıkarlarına önem verilmesini de sağlamıştır. Aynı zamanda, Çin'in komünizm politikaları, insanların ekonomik gücünü arttırmak için çeşitli reformlar uygulamış ve düşük gelir seviyelerini yükseltmiştir.

Komünizm, çeşitli ülkelerde farklı şekillerde uygulanmış olmasına rağmen, temel amacı, insanların hayat standartlarını artırmak ve toplumda eşitlik sağlamak olarak kalmaya devam etmektedir. Komünizm, insanlara özgürlüklerini korumak ve toplumsal ve ekonomik meseleleri çözmek için kullanılabilen bir sistemdir.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Komünizm, 20. yüzyılda özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan ve sosyalizmin özünü oluşturan bir siyasi fikirdir. Komünizm, aynı zamanda siyasal, ekonomik ve toplumsal hayatın tüm alanlarını kapsayan bir felsefi fikirdir. İdeolojinin temel amacı, toplumu birbirine bağlayan sosyal, ekonomik ve siyasal özgürlükleri gerçekleştirmektir. Komünizmde, herkesin toplumsal refah ve ekonomik eşitliğin sağlanmasına katkıda bulunması öngörülmektedir. Komünizmin ana öğelerinden biri, herkesin eşit olarak iş, ücret ve üretim üzerindeki hakkının olduğu ve herkesin her şeyden aynı payı alacağıdır. Bu, insanların çalışıp üretmesi ve üretimin paylaşılması anlamına gelir. Komünizmde, devletin toplumsal özgürlükleri ve özgürlükleri koruma görevi üstlenmesi öngörülmektedir. Bu şekilde, devletin üretim faaliyetlerine müdahale etmesi ve toplumsal eşitsizlikleri engellemek için çeşitli politikalar uygulayarak toplumsal refahın sağlanmasına yardımcı olması planlanmaktadır.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,502
1,159
112
Komünizm, çalışanların üretim araçlarının ve üretimin kontrolünün toplumsal ortaklık tarafından gerçekleştirildiği bir sosyal sistemdir. Komünist felsefede, kapitalizm ve mülkiyet üzerine kurulu toplumlardan daha adil bir toplumsal düzenin yaratılması amaçlanır. Bu sistemin özünde, her üyenin gelirlerinin eşit paylaşımı ve üretimdeki kararların toplumsal olarak alınması vardır. Komünizmin temel amacı, herkesin eşit ve adil bir şekilde bölüşümünü sağlamak ve herkesin temel ihtiyaçlarını karşılamaktır.

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Komünizm, Karl Marx tarafından 19. yüzyılda ortaya atılan bir siyasal felsefe ve ekonomik sistemdir. Komünizm, çalışanların çalışma koşullarının düzenlenmesi, organize edilmesi ve üretiminin paylaşılması gibi sosyal ve ekonomik değişiklikleri gerektiren bir sosyalizm olarak tanımlanır. Komünizm, üretim araçlarının devlet eliyle alınarak tüm toplum tarafından paylaşılmasına ve üretilenlerin eşit olarak paylaşılmasına dayanır. Bu sistemde, özel mülkiyet ve çalışma özgürlüğü olmaksızın ortak çıkarlar için üretim yapılır.

Komünizm, bir ülkenin ekonomik ve sosyal yapısının kökten değiştirilmesini gerektirir. Bu değişiklikler, üretimin kollektif ve planlı bir biçimde organize edilmesi ve devletin özel mülkiyeti kontrol etmesi gibi önlemleri gerektirir. Komünizm, tüm ülkelerin özgür, eşit ve adil bir halde yaşamalarını hedefler. Genellikle devlet tarafından kontrol edilen ekonomik sistemler ile çalışanların haklarının ön plana çıkarılması, tüm insanların eşit olarak üretimden yararlanması ve üretimin tüm toplum tarafından paylaşılması gibi komünizm ilkeleri arasında yer alır.

Komünizm, serbest piyasaya karşı tutumu ve özel mülkiyeti kontrol etme arzusu ile tanımlanır. Komünist rejimlerde, devlet tarafından üretim, dağıtım ve tüketim kontrol edilir. Komünizm, çalışanların haklarının korunmasını, kötü çalışma koşullarının ortadan kaldırılmasını ve ekonomik fırsatların herkese eşit olarak dağıtılmasını hedefler. Komünizm, özgürlüklerin kısıtlanması ve devletin tüm insanların hayatını kontrol etmesi gibi sıkıntıları da beraberinde getirir. Özet olarak, komünizm, bir ülkenin ekonomik ve sosyal yapısının kökten değiştirilmesini gerektiren ve üretimin kontrol edilmesini, çalışanların haklarının korunmasını ve üretimin tüm toplum tarafından paylaşılmasını öngören bir sosyal sistemdir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,368
1,247
112
Komünizm, ülkeler arası ilişkileri ve ekonomik yapıyı etkileyen çok çeşitli sosyal ve politik bir sistemdir. Komünizm, Marx ve Engels tarafından geliştirilen, sınıf savaşının ve egemen sınıfların sömürüsünü ortadan kaldırmayı amaçlayan bir sosyal programdır. Kısaca, komünizm, özel mülkiyetin ve sınıflar arası eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını ve herkesin eşit faydalanmasını sağlamayı amaçlar.

Komünizme göre, ekonomik faaliyetlerin kontrolü özel kişiler tarafından gerçekleştirilmez, ancak devlet tarafından kontrol edilir. Bu, çalışanların örgütlü bir şekilde çalışmasını ve üretimin ülkenin ihtiyaçlarına göre düzenlenmesini sağlar. Devletin üretim ve dağıtımını kontrol etmesi, ülkedeki tüm insanların eşit faydalanmasını sağlar.

Komünizme göre, kişisel mülkiyet sınırının ortadan kaldırılması, ülkede bölünmüş sınıfların oluşmasına engel olur. Herkesin eşit olarak üretebileceği ve paylaşabileceği kamusal kaynakların oluşturulması, herkesin ekonomik refahını arttırmayı amaçlar.

Komünizm, ülkeler arası ilişkileri üzerinde de etkili olur. Ülkeler arasında çok sayıda anlaşma imzalanır ve ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda işbirliği sağlanır. Bu, ülkeler arasında siyasi ve ekonomik olarak daha iyi bir düzen ve adaleti sağlamayı amaçlar.

Komünizm, ekonomik ve sosyal yönden eşitlik sağlamayı amaçlayan bir sistemdir. Ancak, komünist ülkelerde bazı zamanlarda baskıcı ve demokratik hakları kısıtlayan rejimler oluşmuştur. Bu nedenle, komünizm, özgürlüklerin ve eşitliklerin korunmasıyla etkin bir şekilde uygulanmalı ve insan haklarının korunmasına dikkat edilmelidir.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,319
483
5
Komünizm, Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından geliştirilen ve ekonomi, siyaset, toplumsal ve kültürel alanlarda kalıcı değişiklikleri arzulayan bir düşünce sistemidir. Komünizm, kapitalizmin kötülüklerini ortadan kaldırmayı ve egemen sınıflar arasında eşitsizlikleri düzeltmeyi hedefler. Bu sistemde, üretim araçlarının üretimin sonuçlarının eşit olarak paylaşılması gibi kolektif karar alma mekanizmaları kullanılır.

Komünizm, sınıfsız bir toplumun oluşturulmasını öngören özgürlükçü bir sistem olarak ortaya çıktı. Komünistler, kapitalizme karşı mücadele ettiler ve ücretli emeğin köleliğinin ortadan kaldırılmasını amaçladılar. Komünizm, devlet mülkiyeti gibi devlete ait mal ve hizmetlerin üretimini öngören bir sistemdir. Devlet, bu mal ve hizmetleri üretim, dağıtım ve tüketim aşamalarının tümüne kontrol eder. Böylece, kapitalizme karşı bir alternatif oluşturmak amacıyla ekonomik özgürlük ve eşitlik arzulanan bir toplum oluşturulur.

Komünizmin başarılı olması için, komünistlerin kendilerini sürekli geliştirmeleri, kolektif çalışma ortamını desteklemeleri ve üretimin etkinliğini artırmaları gerekmektedir. Ne yazık ki, çoğu komünist ülkede, bu ilkelerin uygulanmasında büyük zorluklar yaşandı ve komünizmin uygulanabilirliği sorgulandı. Bugün, komünizm kapitalizmin anarşisine karşı bir alternatif olarak görülmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)