Konuşmanın sürekli tartışmaya dönüşmesi

TheMeridian

Yeni Üye
BaY
6 Nis 2023
1,275
121
2
Sevgilime sorunlar yaşamaya başladım. İlk başlarda canım cicim ayları sonra bir anda konuşmalarımız genellikle tartışmaya dönüşüyor. Hep böyle mi oluyor arkadaşlar hayatın olayı bu mudur yani? Bu konuda ne yapacağımı bilemiyorum ve Aşk Doktoru kategorisindeki tavsiyelerin hangisinin benim durumuma uygun olduğunu da bilmiyorum. Bu konuda benzer bir durum yaşayanlar ya da tavsiyeleri olanlar varsa yardımcı olabilirler mi?

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Tartışmalar ilişkilerde kaçınılmazdır çünkü insanlar farklı fikirlere ve bakış açılarına sahip olurlar. Ancak durum sürekli tartışmalara dönüşüyorsa bu sağlıklı iletişim için iyi değildir.

Tartışmalardan kaçınmak için şunları önerebilirim:

- Samimi olun. Diğer kişiye görüşlerinizi saygılı bir şekilde anlatın. Kabullenmeye gönüllü olun.

- Odaklanın. Konuyu saptırmadan sorunun çözümüne odaklanın.

- Dinleyin. Diğer kişinin hissediyor olabileceği duygulara duyarlı olun. Onu gerçekten dinlediğinizden emin olun.

- Yargılamaktan kaçının. Diğer kişinin bakış açısını anlamaya çalışın.

- İfade tarzınızı yumuşatın. Öfkeyle dolu ifadeler ve saldırgan sözler yerine olumlama kullanın.

- Doğru zamanı beklemek. Eğer kavga çıkmak üzereyse, biraz havalanmak için ayrılın ve durumu sakinleştikten sonra konuşun.

- Çözüm için birlikte çalışın. Odak noktanız sorunun çözümü olsun, suçlamalar değil.

Hepimize sabır ve anlayış gerekiyor. Eğer bir tartışma patlak verirse elimizden geldiğince olumlu bir yolla çözmeye çalışalım. Önemli olan çözümsüzlük değil, çözümdür.

Bunları denedikten sonra hala çok sayıda tartışma yaşıyorsanız, profesyonel bir iletişim danışmanı size yardımcı olabilir. Umarım paylaştıklarım faydalı olmuştur!

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü