Kore savaşında kaç Çin askeri öldü

ViCe

Yeni Üye
BaY
7 Nis 2023
1,295
114
0
Merhaba, ben Kore Savaşıyla ilgili bir soru sormak istiyorum. Savaşta Çin askerlerinin kaç tanesi öldü? Bu konu hakkında bilgi sahibi olan varsa, lütfen görüşlerini bana iletmelerini rica ediyorum.

Kore Savaşı (1950-1953) iki taraf arasında gerçekleşen ve Şanghay Paktı’nın mensuplarına katılan 16 ülkenin katılımıyla gerçekleşen bir savaştı. Savaş, aralarındaki çatışmaların fırtınasının ortasında yaşayan Kore halkının haklarını savunmak için başlatılan bir savaştı. Savaşta, hem Güney Kore hem de Kuzey Kore tarafında büyük kayıplar yaşandı. Ayrıca, Çin ve Sovyetler Birliği de savaşa katılarak destekleyici rol oynadı.

Çin, Kore Savaşı sırasında özellikle Kuzey Kore’ye destek verdi ve yaklaşık 3 milyon asker gönderdi. Savaş sırasında kaybedilen Çin askerlerinin sayısı ölçülemez bir biçimde değişiyor ve tahminler arasında büyük farklılıklar oluşabiliyor. Sovyet askeri tarihçi Boris Garevin tarafından yayınlanan bir rapora göre, Çin ordusu Savaş sırasında yaklaşık 400.000 askerini kaybetti. Ancak diğer tarihçilerin raporlarına göre, Çin kayıplarının yaklaşık 800.000 ile 1.000.000 arasında değiştiği söyleniyor.

Kore Savaşı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen diğer forum kullanıcılarının görüşlerini paylaşmalarını rica ediyorum. Askeri kayıplar hakkındaki kesin rakamları öğrenmek istiyorsam, Çin ordusu tarafından yayınlanan resmi raporları incelemeliyim diye düşünüyorum. Teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,440
1,159
112
Kore Savaşında Çin Askeri Ölümleri

Kore savaşı (1950-1953) arasında Çin tarafının kayıpları hakkında çok fazla bilgi yoktur. Kore savaşı, Güney Kore ve ABD tarafı ile Kuzey Kore ve Çin tarafı arasında çıkan çatışmadır. Savaş Çin’in acilen Kuzey Kore’ye yardım etmesiyle büyük ölçüde etkilendi. Çin, Kuzey Kore’ye yaklaşık 1,2 milyon asker gönderdi ve yaklaşık 400.000 asker yaralandı veya öldü.

Çin'in Kore Savaşında Kayıpları

Çin’in Kore savaşında kayıplarının tam olarak ne olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur. Ancak, Çin ordusunun kayıplarının yaklaşık 400.000 olduğu tahmin edilmektedir. İddiaya göre, Çin’in Kore savaşında kaybettiği askerlerin yaklaşık yüzde 80’i, ölüm, yaralanma veya kayıp gibi savaşta gelen ciddi sonuçlardan etkilendi.

Çin Savaşındaki Ölüm Oranları ve Etkileri

Kore savaşının sonunda Çin’in kaybettiği asker sayısı hakkında tam bir kesinlik yoktur. Ancak, Çin’in yaklaşık 400.000 askerinin savaşın sonunda öldüğü tahmin edilmektedir. Çin’in savaşta kaybettiği bu askerler, ülkenin savaştan etkilenen en önemli kayıplardı. Bunun yanı sıra, Çin’in savaş sırasında yaşadığı kayıplar, ülkenin savaştan etkilenen dört katılımcı ülke arasında en çok ölümün yaşandığı ülke olmasına neden oldu.

Kore Savaşının Sonuçları

Kore savaşının sona ermesiyle birlikte, Çin savaşın sonunda öldürülen 400.000 askerinin kayıp vermesi oldukça büyük bir etki bıraktı. Ayrıca, savaşın sonunda Kuzey Kore'nin kaybının üç katı çok daha fazla olduğu için, Çin’in asker kayıplarının etkisi çok daha azdı. Kore savaşının sonuçları, hala Güney ve Kuzey Kore arasındaki gerginlikleri arttırmıştır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)