Korkmak kelimesinin kökü nedir

Dusunenyolcu

Yeni Üye
BaYaN
2 Nis 2023
1,271
114
2
Merhaba,

Korkmak kelimesinin kökü nedir? sorusunu araştırıyorum ve bunun hakkında yardım istiyorum. Korkmak kelimesi, İngilizce'de 'to fear' olarak tanımlanır. Kökü ise 'fear' kelimesinin köküdür. Ancak, bu kelime İngilizce dışında kullanıldığında farklı anlamlara sahip olabilir. Bu nedenle, korkmak kelimesinin çoğu dilde kökünün ne olduğunu kesin olarak bilmek istiyorum.

Bunun hakkında bilgi sahibi olan herkesin cevabını önemle bekliyorum. Herhangi bir dilbilimsel analiziniz, hangi dillerin korkmak kelimesinin köklerinin aynı olduğu, veya korkmak kelimesinin kökenini belirleyen eklerin neler olduğu vb. hakkında bilgi sahibiyseniz, yardımınızı önemle rica ediyorum. Her yanıt için teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,440
1,159
112
Korkmak Kelimesinin Kökeni Hakkında Makale

Korkmak kelimesi, dilimizde çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bu kelime, insanların yaşadıkları veya etrafındaki olaylar hakkında hissettikleri kaygı, endişe veya korku duygularını ifade etmek için kullanılır. Kelimenin kökeni, sözlüklerde olduğu gibi, İngilizcede korkmak veya paniğe kapılmak anlamına gelen ‘frighten’ kelimesinden türemiştir.

Korkmak Kelimesinin Etimolojisi

Korkmak kelimesi, İngilizcenin eski dilinde olan ‘frighten’ sözcüğünden türemiştir. Bu sözcük, İngilizcede ‘korkutmak’ anlamına gelir. Köken olarak, ‘frighten’ sözcüğü, İngilizce’nin eski dilinde olan ‘fright’ sözcüğünden türemiştir. ‘Fright’ sözcüğü, eski İngilizce’de ‘korku’ anlamına gelmekteydi. Köken olarak, ‘fright’ sözcüğü, İngilizcede ‘frightan’ sözcüğünden türemiştir. ‘Frightan’ sözcüğü de, Proto-Germance dilinde ‘frizz’ sözcüğünden türemiştir. Buna göre, ‘frizz’ sözcüğü, Proto-Germance dilinde ‘korkmak’ anlamına gelmekteydi.

Korkmak Kelimesinin Kökeninin Açıklanması

Korkmak kelimesinin kökeni, Proto-Germance dilinde ‘frizz’ sözcüğüne dayanmaktadır. Proto-Germance, bir dizi Avrupa dilleri arasında ortak olan ve birçok modern Avrupa dillerinin kökeni olan bir dil ailesidir. Bu dilde, ‘frizz’ sözcüğü, ‘korkmak’ anlamına gelmekteydi. Bu sözcük, İngilizce’nin eski dilinde olan ‘fright’ sözcüğüne dönüştü ve sonra İngilizcede ‘frighten’ sözcüğüne dönüştü. Bu sözcük, İngilizcede ‘korkmak’ anlamına gelmektedir.

Korkmak Kelimesinin Kökeninin Sonuçları

Korkmak kelimesinin kökeni, çok eski bir dil olan Proto-Germance dilinden türemiştir. Bu sözcük, İngilizcede ‘korkmak’ anlamına gelmektedir. Birçok modern Avrupa dili de, bu dil ailesinden türemiştir. Bu nedenle, bu kelime, birçok farklı dillerde kullanılmaktadır. Bu kelime, insanların yaşadıkları veya etrafındaki olaylar hakkında hissettikleri korku, kaygı veya endişe duygularını ifade etmek için kullanılır.