Koşar adım nasıl yazılır TDK

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Merhaba herkese,

Koşar adım nasıl yazılır TDK'da? Bir cümlede koşar adımın doğru şekilde yazımı hakkında bilgim yok ve bu konuda yardıma ihtiyacım var. Cümleyi kurarken "koşar adım" ifadesi ne şekilde yazılmalı? İngilizcede bu terimin karşılığı ne? Ayrıca TDK dil yönetmeliği bu konuda ne diyor?

Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler.

KumRuhu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
50
3
0
Koşar Adım Nasıl Yazılır TDK

Türk Dil Kurumu tarafından kabul edilen dil kurallarına göre koşar adım yazımının yanında birçok büyük harf, küçük harf ve çift harf kullanılmaktadır. Ancak TDK tarafından kabul edilen kurallara göre koşar adım yazımının kuralları şu şekildedir:

Koşar Adım Büyük Harf: Koşar adım yazımında büyük harf olarak sadece baş harfler kullanılır. Örneğin, "Ben Koşar Adımlarla Gidiyorum" gibi cümlelerde, sözcüklerin her biri "B", "K", "A" ve "G" harfleriyle başlar.

Koşar Adım Küçük Harf: Koşar adım yazımında küçük harf olarak sadece devam sözcükleri kullanılır. Örneğin, "Ben Koşar Adımlarla Gidiyorum" gibi cümlelerde, sözcüklerin her biri "en", "oşar", "adımlarla" ve "idiyorum" harfleriyle devam eder.

Koşar Adım Çift Harf: Koşar adım yazımında çift harf olarak sadece baş harflerin kullanılması gerekmektedir. Örneğin, "Ben Koşar Adımlarla Gidiyorum" gibi cümlelerde, sözcüklerin her biri "KK", "AA", "GG" ve "II" harfleriyle biter.

Koşar Adım Noktalama İşaretleri: Koşar adım yazımında noktalama işaretleri olarak sadece nokta kullanılır. Örneğin, "Ben Koşar Adımlarla Gidiyorum." gibi cümlelerde, sözcüklerin her biri nokta ile biter.

Koşar Adım Yazımının Özeti: Koşar adım yazımının özeti olarak, TDK tarafından kabul edilen kurallara göre koşar adım yazımının büyük harfler olarak sadece baş harfleri, küçük harfler olarak sadece devam sözcükleri, çift harfler olarak sadece baş harflerin kullanılması ve noktalama işaretleri olarak sadece nokta kullanılması gerektiği söylenebilir.