Küba kiminle savaştı

kemikkadin

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,302
135
17
Merhaba! Küba ile savaşa girme söz konusu olan ülke hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Küba kiminle savaştı? Küba ile savaşın ne zaman başladığını ve ne zaman sona erdiğini öğrenmek istiyorum. Ayrıca, savaştan önce ve sonra arasındaki farkları ve Küba'nın savaştan sonra ne gibi değişikliklere uğradığını öğrenmek istiyorum. Herhangi bir forum kullanıcısından bu konuda yardım alabilir miyim? Lütfen, Küba ile savaş konusunda bana yardımcı olmak için seçkin bilgiler verin.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Küba Kiminle Savaştı?

Küba, 20. yüzyılın başında ABD ile savaşa girmiştir. 1865'te, İspanyol-Amerikan Savaşı sırasında, İspanyol hükümetinin Kuzey Küba ve Güney Küba'daki haklarını kullandığını iddia ederek, ABD'nin Küba üzerinde haklarını arttırmaya çalışmasıyla başlamıştır. İspanyol-Amerikan Savaşı'nın sonunda, İspanya, Küba'dan ayrılmak zorunda kaldı ve Küba, ABD'nin nüfuzunda kaldı.

Küba-ABD İlişkileri

Küba-ABD ilişkileri, Küba'nın ABD'ye bağımlılığının sonuçları olarak iki ülkenin arasındaki gerginlikleri içermektedir. ABD, Küba'ya ekonomik ve siyasi baskılar uygulamaya devam ediyor. Küba, ABD'nin kendi bağımsızlığını korumaya yönelik politikalarını protesto etmekte ve ABD'nin Küba'daki varlığını reddetmektedir. ABD, Küba'daki komünist rejimi yıkmak için bazı girişimlerde bulunmuş ve Küba'ya ekonomik ve siyasi ambargolar uygulamıştır.

Küba İç Savaşı

Küba İç Savaşı, Küba Devrimi sonrasındaki gerginliklerin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Savaş, 1959'da Fidel Castro liderliğindeki komünist güçlerin, Batista rejimine karşı ortaya çıkmasıyla başlamıştır. Savaş, 1961'de ABD tarafından desteklenen komünizme karşı direniş güçleriyle devam etmiş ve ülkedeki kanlı çatışmaların çoğu 1962'de sona ermiştir.

Küba'nın Diğer Ülkelerle Savaşları

Küba, sadece ABD ile değil, diğer ülkelerle de savaşmıştır. Küba, Nikaragua'daki Sandinist rejimine karşı mücadele etmek üzere Nikaragua'ya 1980'lerin başında askeri bir güç göndermiştir. Küba, Afrika'da Angola'da, Mozambik'te ve Somali'de komünist güçlerin desteklenmesi amacıyla bazı askeri güçler göndermiştir. Küba, Vietnam Savaşı sırasında da Vietnamlı komünistlerin desteğini sağlamıştır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)