Küba kimle savaştı

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
109
62
Ankara
Merhaba,

Kıbrıs Savaşı'nda Küba kiminle savaştı? Savaşın başlangıcından sonuçlarına kadar tüm detayları öğrenmek istiyorum. Kıbrıs Savaşı'nda Küba'nın ne işe yaradığını ve Küba ile savaşan tarafın kim olduğunu öğrenmek için forum üyelerinden yardım istiyorum.

Bu konu hakkında bilgili olan veya bu konu hakkında çalışan herhangi birisine yardım edebilir misiniz lütfen?

Teşekkür ederim.

• Angry
Reactions: Sezen

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Küba Kimle Savaştı?

Küba, 20. yüzyılda çok sayıda savaşa girmiştir. Bu savaşların bazıları Küba'nın dış politikasını etkiledi ve bazıları da Küba'nın güncel durumunu değiştirdi. Küba'nın savaşları arasında, Küba ve ABD arasındaki gerginliğin arttığı İkinci İnternasyonal İç Savaş, Batista rejiminin devrilmesiyle çıkan İç Savaş, Küba-Venezuela İç Savaşı, İnanç Savaşı ve El Salvador-Küba İç Savaşı bulunmaktadır.

İkinci İnternasyonal İç Savaş

İkinci İnternasyonal İç Savaş, Küba ve ABD arasındaki gerginliğin arttığı bir savaştı. Bu savaş, Fidel Castro'nun devrimci hareketiyle başladı ve 1959 yılında Batista rejiminin devrilmesiyle sona erdi. Bu savaş, Küba'nın dış politikasını derinden etkiledi ve Küba, ABD'den bağımsızlığını kazandı.

Batista Rejiminin Devrilmesiyle Çıkan İç Savaş

1959 yılında Batista rejiminin devrilmesiyle çıkan İç Savaş, Küba devrimcileri ve Batista destekçileri arasındaki çatışma olarak tanımlanmaktadır. Bu savaş, Batista rejiminin devrilmesiyle sona erdi ve Küba'nın güncel durumu değişti.

Küba-Venezuela İç Savaşı

Küba-Venezuela İç Savaşı, 1961 yılında başladı ve 1966 yılında sona erdi. Bu savaş, Küba ve Venezuela arasındaki gerginliğin arttığı bir savaştı ve Küba'nın dış politikasını etkiledi.

İnanç Savaşı

İnanç Savaşı, Küba'da Katolik kilisesinin yayılmasını engellemek için başlatılan bir savaştı. Bu savaş, 1967 yılında başladı ve 1992 yılında sona erdi. Bu savaş, Küba'daki kilise haklarının önemli ölçüde kısıtlanmasına ve Küba halkının inanç özgürlüklerinin kısıtlanmasına neden oldu.

El Salvador-Küba İç Savaşı

El Salvador-Küba İç Savaşı, 1979 yılında başladı ve 1992 yılında sona erdi. Bu savaş, El Salvador'da komünist hareketin yayılmasını engellemek için başlatılan bir savaştı. Bu savaş, Küba'nın dış politikasını etkiledi ve El Salvador'daki komünist hareketin yayılmasını durdurdu.

Küba, 20. yüzyılda çeşitli şekillerde savaşa girmiştir. İkinci İnternasyonal İç Savaş, Batista rejiminin devrilmesiyle çıkan İç Savaş, Küba-Venezuela İç Savaşı, İnanç Savaşı ve El Salvador-Küba İç Savaşı bunlardan birkaçıdır. Küba'nın bu savaşları, Küba'nın dış politikasını ve güncel durumunu derinden etkiledi.

• Haha
Reactions: RenkliTablo

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)