Kübanın para birimi nedir

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba forum üyeleri! Cuba'da para biriminin ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Ben bir turist olarak bu ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorum ve para birimini anlamak için bilgiye ihtiyacım var. Cuba'da para biriminin ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu para birimi nedir, ne kadar değerlidir ve nereden alınabilir? Sanırım Cuba'da kredi kartları kullanılabilir mi? Ne tür kredi kartları kullanılır? Kullanılan para biriminin döviz kuru ne kadar? Bu bilgileri bilmek istiyorum çünkü para biriminin ne olduğunu öğrenmek çok önemli. Lütfen, bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Kübanın Para Birimi Nedir?

Küba, tarih boyunca birçok farklı para birimini kullanmıştır. Şu anda, Küba resmi para birimi olan Peso Kübano'dur. Kübanın dört türü vardır: Peso Kübano (CUP), Peso Kübano Convertible (CUC), US Doları (USD) ve Euro (EUR).

Peso Kübano (CUP)

Peso Kübano (CUP), Küba'da kullanılan resmi para birimidir. CUP 24.75 CUC'ye eşittir ve Küba hükümeti tarafından yayımlanan banknotlarda ve madeni paralarda bulunur. CUP'ın değeri dünyanın diğer para birimlerine kıyasla düşük olduğu için, turistler ve yerli vatandaşlar daha çok CUC'yi kullanırlar.

Peso Kübano Convertible (CUC)

Peso Kübano Convertible (CUC), Küba'da kullanılan döviz cinsinden para birimidir. CUC 24.75 CUP'a eşittir ve Küba hükümeti tarafından yayımlanan banknotlarda ve madeni paralarda bulunur. CUC, dünyanın diğer para birimlerine kıyasla daha değerlidir ve turistler için daha kullanışlıdır.

US Doları (USD)

Küba'da kullanılan diğer para birimi olan US Doları (USD) döviz cinsinden bir para birimidir. USD 1.00 CUC'ye eşittir ve Küba hükümeti tarafından yayımlanan banknotlarda ve madeni paralarda bulunur.

Euro (EUR)

Küba'da kullanılan diğer para birimi olan Euro (EUR) döviz cinsinden bir para birimidir. EUR 1.09 CUC'ye eşittir ve Küba hükümeti tarafından yayımlanan banknotlarda ve madeni paralarda bulunur.

Küba, tarihte birçok farklı para birimini kullanmış ve günümüzde Peso Kübano (CUP), Peso Kübano Convertible (CUC), US Doları (USD) ve Euro (EUR) para birimlerini kullanmaktadır. CUP, CUC, USD ve EUR'un hepsi Küba hükümeti tarafından yayımlanan banknotlarda ve madeni paralarda bulunur. Kübanın resmi para birimi olan Peso Kübano (CUP) dünyanın diğer para birimlerine kıyasla daha düşük değerlidir ve turistler için daha kullanışlı olan Peso Kübano Convertible (CUC) kullanılır.

Anahtar Kelimeler: Küba, para birimi, CUP, CUC, USD, EUR.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)