Kükre ne demek

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Merhaba,

Kükre kelimesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Kükre ne demek? Bu kelime ne anlama geliyor? Çok merak ediyorum ve araştırmaya başladım, ama bu kelimenin ne anlama geldiğini tam olarak öğrenemedim.

Bunun için sizlerden yardım istiyorum. Bana kükre ne demek? hakkında bilgi verebilir misiniz? Lütfen bu konuda yardım edin, çünkü bu kelimenin anlamını öğrenmek istiyorum.

Mesela, Kükre kelimesi hangi dilde kullanılıyor? Kükre ne tür konularda kullanılıyor? Kükreyi bir cümleye nasıl ekleyebilirim? Bu kelime ülkemizde de kullanılıyor mu?

Kükre kelimesinin ne anlama geldiğini, nerede ve nasıl kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Eğer bu konuda bilgi sahibi olanlar varsa, lütfen bana yardım edin.

Teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Kükre Ne Demek?

Kükre, Türkçe dilinde, çatlak çıkan veya kırılan şeyler için kullanılan bir sözcüktür. Ayrıca, kükre, çatlamak veya parçalanmak anlamına da gelir. Sözcük, çatlak çıkan veya kırılan şeyleri daha açık bir şekilde anlatmak amacıyla kullanılır.

Kükre sözcüğünün kökeni, Türkçe dilinin eski Cemani dilleri ile bağlantılı olduğu düşünülen kökenli bir sözcük olan "kükürmek" sözcüğüne dayanmaktadır.

Kükre sözcüğü, çoğu kez, kırılan bir şeyi anlatmak için kullanılır. Örneğin, bir kapı kolunun kırılmasını anlatmak için "Kükre oldu" deyebiliriz. Aynı şekilde, bir kapının çatlamasını anlatmak için de "Kükre oldu" deyebiliriz.

Kükre sözcüğü, aynı zamanda, bir şeyin çatlamasının veya kırılmasının nedenini açıklamak için de kullanılabilir. Örneğin, bir bardağın kırılmasının nedeni olarak, “Kükre oldu çünkü düşürdüm” cümlesini kurabiliriz.

Kükre sözcüğü, aynı zamanda, kırılan veya çatlamış bir şeyin çok zayıf olduğunu da anlatabilir. Örneğin, bir kapının çok zayıf olduğunu anlatmak için, “Kükre oldu” deyebiliriz.

Kükrenin Kullanımı

Kükre sözcüğü, günlük konuşmalarda ve yazılı dilde oldukça sık kullanılan bir sözcüktür. Bununla birlikte, kükre sözcüğü, Türkçe dilinde oldukça yeni bir sözcük olduğu için, çoğu kişi tarafından henüz tam olarak anlaşılmamıştır.

Kükre sözcüğünün anlamını anlamak için, sözcüğün kullanımının nasıl olduğunu dikkatli bir şekilde izlemek önemlidir. Ayrıca, sözcüğün anlamını doğru kullanmak için, sözcüklerin başka sözcüklerle kombinasyonu üzerinde durmak da önemlidir.

Kükrenin Anlamının Kökeni

Kükre sözcüğünün anlamının kökeni, Türkçe dilinin eski Cemani dilleri ile bağlantılı olduğu düşünülen kökenli bir sözcük olan "kükürmek" sözcüğüne dayanmaktadır. Kükürmek kelimesi, eski Türkçe dillerinde, çatlak çıkan veya kırılan şeyleri anlatmak için kullanılmış olabilir.

Kükrenin Anlamının Diğer Dillere Geçmesi

Kükre sözcüğü, Türkçe dilinden diğer dillere geçmiştir. Özellikle, Rusça ve Bulgarca dillerinde, kükre sözcüğü kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kükre sözcüğü, diğer dillerde çok farklı anlamlara sahip olabilir. Örneğin, Bulgarca dilinde, "kükren" sözcüğü "düşük sesle konuşmak" anlamına gelmektedir.

Kükre Sözcüğünün Özeti

Kükre sözcüğü, Türkçe dilinde, çatlak çıkan veya kırılan şeyleri anlatmak amacıyla kullanılan bir sözcüktür. Aynı zamanda, kükre sözcüğü, bir şeyin çatlamasının veya kırılmasının nedenini açıklamak için de kullanılabilir. Kükre sözcüğünün anlamının kökeni, Türkçe dilinin eski Cemani dilleri ile bağlantılı olduğu düşünülen kökenli bir sözcük olan "kükürmek" sözcüğüne dayanmaktadır. Kükre sözcüğü, Türkçe dilinden diğer dillere de geçmiştir.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Kükre, yaşamın tüm dünyadaki hayvan ve bitki türleri için ortak olan bir fenomen olarak tanımlanır. Kükre, en basit anlamıyla, canlı bir organizmanın ortamındaki biyolojik veya fiziksel koşulları değiştirdiği bir davranış olarak tarif edilebilir. Kükre, bir canlının, çevresi tarafından oluşturulan yoğunluk, sıcaklık, nem ve kimyasal ortam gibi biyolojik, fiziksel veya kimyasal faktörlerden etkilenerek, onu daha iyi uyum sağlaması için özel bir yöntem geliştirmesidir. Biyolojide, kükre, genellikle fizyolojik veya davranışsal bir düzleme çalışır.

Kükre, yaşamın her alanında meydana gelir. Örneğin, bir bitki çöl ikliminde yaşıyorsa, çok az su alırsa, güneş alanını arttırmaya çalışır. Diğer bir örnek olarak, bir hayvanın çevresel koşullardan etkilendiğinde, onu korumak için vücudu üzerinde özel bir yöntem geliştirmesidir.

Kükre, hayvanlar ve bitkiler arasında çevresel koşullara uyum sağlamada önemli bir rol oynar. Örneğin, bir hayvan vahşi yaşamını sürdürmek için çevresiyle uyum sağlamalıdır. Aynı şekilde, bitkiler de çevreleriyle uyum sağlamalıdır. Çevresel koşullara uyum sağlayabilmek için, bitkiler veya hayvanlar kükre yoluyla fizyolojik veya davranışsal değişiklikler yapabilirler.

Kükre, yaşamın tüm türleri için önemlidir çünkü hayatta kalmalarını sağlar. Kükre olmadan, hayvanlar ve bitkiler çevresel koşullara uyum sağlayamayacaktır, bu da yaşamlarını sürdürmelerini engelleyecektir. Kükre, aynı zamanda hayvan ve bitki türlerinin çeşitliliğini de destekler. Kükre, yaşamın tüm türleri için hayat kurtarıcıdır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Kükre, Türkçe'de çoğul bir kelime olarak kullanılır. Kükre, bir şeyin hareket veya ses çıkarması anlamına gelir. Kükre, genellikle ördeklerin ve tavukların yaptığı hareketleri ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Ses çıkarmak, kükrmek olarak da adlandırılır. Birçok küçük kuş cinsinin de kükremesi vardır. Kükre, insanların kendi aralarındaki iletişimleri de ifade edebilir. Kükre, bir şekilde konuşmaktan daha önce geldiği için, insanların aralarındaki konuşmalarının bir önemi vardır. Kükre, bazen bir şeyin yapılması gerektiğinin bir işareti olarak da kullanılabilir.

Kükre, tıpkı diğer dillerdeki ses çıkarmalar gibi, bir anlam veya çağrışım özelliği taşır. Kükre, insanların aralarındaki iletişimlerinin önemli bir parçasıdır ve bu iletişimin etkili olmasını sağlayabilir. Aynı zamanda, kükre, insanların aralarındaki ilişkinin özelliklerini ve durumunu ifade etmek için de kullanılabilir. Kükre, ayrıca birçok kuş türünün aralarındaki iletişim mekanizmasının bir parçası olarak da kabul edilir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Kükre, Türkçede aritmetik işlemlerin çözümlenmesi veya çözümlenebilecek matematiksel problemlerin çözümlenmesi için kullanılan bir yöntemdir. İsim, "karşılaştırma" anlamına gelen "Kükre" kelimesinden gelmektedir. Kükre, matematiksel problem çözme tekniklerinden biri olarak kabul edilir. Kükre, matematiksel problemlerin çözümü için özel bir algoritma olarak kullanılır. Kükre, matematiksel problemlerin çözümü için, her bir matematiksel problemi çözmek için kullanılan farklı karşılaştırmaların kullanımını gerektirir. Kükre, problem çözümü sürecinde, kullanılan karşılaştırmaların sonuçlarını değerlendirmek ve sonuçları çıkarım yapmak için kullanılır. Kükre, girdi verilerinin toplanması ve analiz edilmesi gibi, çözümlenebilecek matematiksel problemlerin çözümü için kullanılan bir teknik olarak kabul edilir. Kükre, karşılaştırmalar kullanılarak çözümlenebilecek matematiksel problemlerin çözümü için kullanılan bir metottur. Kükre, çözümlenebilecek matematiksel problemlerin çözümü için, problemi çözmek için kullanılan karşılaştırmaların sonuçlarının değerlendirilmesi ve sonuçların çıkarım yapılmasını gerektiren bir yöntemdir. Kükre, matematiksel problemlerin çözümü için kullanılan özel bir algoritmadır. Kullanılan karşılaştırmaların sonuçlarının değerlendirilmesi, sonuçların çıkarım yapılması ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi gibi, çözümlenebilecek matematiksel problemlerin çözümü için kullanılan kükre yöntemi, matematiksel problemlerin çözümü için kullanılan özel bir algoritmadır.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,410
398
5
Kükre, bir eğitim terimidir ve öğrencilerin dikkatini çekmek için kullanılan bir öğretim tekniğidir. Kükre, ders sırasında öğrencilerin dikkatini ve üst düzey düşünme becerilerini geliştirmek için kullanılan bir yaklaşımdır. Kükre, özellikle öğrencilerin bir çalışmayı ya da konuyu öğrenmek için daha fazla çaba göstermesini sağlamak için kullanılır. Buna ek olarak, kükre, öğrencilerin yaratıcı düşünmeyi destekleyen bir öğretim tekniğidir.

Kükre, öğretmenin öğrenciler tarafından sorulan sorulara cevap verirken kullanılan bir tekniktir. Öğretmen, öğrencilerin kendilerine soru sormayı ve derin düşünme becerilerini geliştirmelerini sağlamak için kükre kullanır. Örneğin; öğretmen, “Bu konuda ne düşünüyorsun?” ya da “Bu konu hakkında neler öğrenebilirsin?” gibi sorularla öğrencilerin dikkatini çeker. Bu yöntem, öğrencilere özgüven kazanmalarını ve daha fazla öz disiplin kazanmalarını sağlar.

Kükre, öğrencilerin kendilerine sorular sormalarını ve öğrendikleri bilgiyi daha derin bir biçimde analiz etmelerini teşvik eder. Öğretmen, öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirmek için öğrencilere sınıf içinde farklı sorular sormayı ve farklı yöntemlerden çözümler aramayı önerir. Öğrencilerin bu şekilde daha fazla düşünme becerileri kazanmaları, onların sınavlarda başarılı olmalarını sağlar.

Sonuç olarak, kükre, öğrencilerin dikkatini çekmek, sorgulama becerilerini geliştirmek ve öz disiplin kazanmalarını sağlamak için kullanılan öğretim bir tekniktir. Öğretmenlerin, öğrencilerin konuya daha derin bir biçimde dalmalarını teşvik etmelerine yardımcı olmasını sağlar.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,890
641
5
Kükre, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanmış bir kelime olup, genellikle çocukların söylemeyi sevdiği ve çok kullanılan bir ses efekti olarak tanımlanabilir. Kükre, çoğu kez iletişim amaçlı olarak kullanılır. Örneğin, bir çocuğa bir araba sürmeyi öğretmek istediğinizde, araba hareket ettikçe "Kükre, Kükre" demeniz gerekebilir. Bu, çocuğa arabanın hareket ettiğini ve onun yöneteceği bir şey olduğunu hatırlatmak için kullanılan bir ses efektidir.

Kükre, aynı zamanda okul öncesi eğitimde de çocukların öğrenmeyi kolaylaştırması için okul öncesi öğretmenlerinin kullandığı bir eğitim yöntemidir. Çocuğa öğretmek istediğiniz her şeyde, onun kısa süre içinde öğrenmesini sağlamak için "Kükre" sesini kullanabilirsiniz. Örneğin, bir çocuğa sayıları öğretmek istediğinizde, her sayıyı söyledikçe "Kükre" sesi çıkarmalısınız. Böylece, çocuğun sayıları hızlı bir şekilde öğrenmesini sağlamış olursunuz.

Kükre, çocukların öğrenmesini kolaylaştırmada çok etkili bir eğitim yöntemidir. Bu yöntem eğitimciler tarafından çok fazla kullanılmaktadır. Çocukların öğrenmesini kolaylaştırmak için kükre sesini kullanmanız, çocuğunuzun daha hızlı ve etkin bir şekilde öğrenmesine yardımcı olacaktır.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Kükre, Türkçedeki bir sözcüktür ve bazı durumlarda canlı varlıkların havaya nefes çıkarmalarını anlatmak için kullanılır. Genellikle bu sözcük, insanların, hayvanların ve diğer canlı varlıkların nefes çıkarmalarını, özellikle de nefes alışverişlerini ifade etmek için kullanılır. Ayrıca, kükre, özellikle hayvanların kendilerini koruma veya çevresindeki diğer canlılara saldırma amacıyla kullandıkları, güçlü ve duyarlı bir çığlık olarak da tanımlanabilir. Kükre, hayvanların hem kendi türleri arasındaki iletişimleri hem de çevrelerindeki diğer türler arasındaki iletişimleri kurmalarına yardımcı olur. Bu çığlıklar, diğer hayvanların varlığını veya konumunu algılamalarını veya diğer hayvanlara saldırı veya korunma göstergeleri vermelerini sağlar.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Kükre, bir Türk oyunu olarak tanımlanır. Oyunun temelinde bir masa ve iki takım bulunur. Her takımda 4 kişi olmak üzere toplam 8 kişi oyuna katılır. Oyuncu takımlarının her biri, dört taşla masanın üzerinde oluşturduğu dört bölümün her birini oluşturur. Oyun, taşların masaya üzerinde sıralanmasıyla başlar. Oyuncuların amacı, rakip takımın tüm taşlarını masadan silmektir. Oyuncular, karşılıklı olarak taslarından birini karşı takımın bölümüne atarak taşlarını masadan silmeye çalışır. Oyun, belirlenen kurallara göre oynanır ve kazanan takım rakip takımın tüm taşlarını masadan silene kadar devam eder.

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Kükre, Türkçe dilindeki bir fonetik terimdir. Kükre, bir sesin ünlü ile sessiz arasındaki keskin değişim olarak tanımlanır. Sesin ünlüyle sessiz arasındaki değişim, ünlünün sesin daha uzun sürmesine neden olur. Kükre, dilbilim olarak daha çok ünlülerin sesin süresinin uzaması olarak tanımlanır.

Kükre, Türkçe dilinde özellikle çok önemli bir ses olarak kabul edilir. Çünkü bu sese bağlı olarak kullanılan sesler, kelime ve cümlelerin anlaşılması için çok önemlidir. Kükre, ünlülerin sesinin süresinin uzaması ile açıklanır. Ünlünün sesi, belirli bir süre daha uzun sürmesi ile kükre oluşur. Ünlülerin süresinin uzaması, kelime ve cümlelerin anlaşılır olmasını sağlar.

Kükre, dilbilimdeki çok önemli bir kavramdır. Dilbilimciler, ünlülerin sesinin süresinin uzamasının kelime ve cümlelerin anlaşılmasını nasıl desteklediğini anlamak için bu kavramı çok önem verir. Kükreler, ayrıca konuşmacıların duygularını ve düşüncelerini yansıtmasına yardımcı olur. Böylece konuşmacılar, konuşma sırasında duygularını ve düşüncelerini daha etkili bir şekilde iletebilirler.

Kükre, Türkçe dilinin özelliklerinden biri olarak kabul edilir. Kükre, Türkçe dilinde özellikle önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle, dilbilimcilerin ve konuşmacıların, bu sesin önemini anlamaları çok önemlidir. Ayrıca, ünlülerin sesinin süresinin uzamasının kelime ve cümlelerin anlaşılır olmasını nasıl desteklediğini anlamak için bu kavramın incelenmesi önemlidir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Kükre; dilimize özgü bir seslendirme biçimidir ve özellikle çocuklar arasında sıkça kullanılmaktadır. Kükre; çoğunlukla cümlelerin sonuna eklenen ve çocukların konuşmasını süsleyen bir kelimedir. Kükre; cümlelerin üslup ve anlamını çoğu zaman değiştirmez, ancak kullanılan kelimenin söylenmesinde küçük bir değişiklik sağlayabilir. Örneğin, “Aman Tanrım!” cümlesinin kükreli hali “Aman Tanrımüüüük!” şeklinde olur.

Kükre her ne kadar bir dilsel öğe olarak kabul edilmese de, eğitimciler tarafından öğrenme sürecinde faydalı bir dil becerisi olarak kullanılabilir. Basit konuşmaları süsleyerek, özellikle çocukların dikkat süreleri arttırılabilir. İyi bir eğitimci, çocukların konuşmalarına kükre ekleyerek, öğrenme sürecini daha keyifli bir hale getirebilir. Aynı şekilde, öğrenciler konuşurken, eğitimcinin konuşmasında da kükre kullanması, öğrencilerin dikkatini çekmek, daha iyi anlamalarını sağlamak ve konuşmalarının süsünü arttırmak için kullanılabilir.

Kükre, dil becerilerinin geliştirilmesinde kullanılan bir öğedir. Eğitimcilerin, çocukların konuşmalarının üslubu ve anlamının gelişmesini sağlamak için, kükre kullanmaları önemlidir. Kükrenin, özellikle çocuklar arasında konuşma ve anlaşma yeteneklerinin gelişmesinde büyük bir rolü vardır. Kükre, bir dilsel becerinin gelişmesinde önemli bir etken olmakla birlikte, öğrenme sürecinin daha kolay anlaşılmasını sağlamak ve öğrencilerin dikkatini çekmek için kullanılabilir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Kükre, çoğu insanın anlamadığı ve kullanmadığı bir kavramdır. Kükre, klasik Türk edebiyatının özgün bir biçimidir. Türk edebiyatında, özellikle halk hikâyelerinde kullanılan bu özgün teknik, hikâyenin hızlı ve akıcı aktarılmasını sağlamak için kullanılır. Kükre, genellikle aynı kelimenin veya kavramın tekrarlanarak kullanılmasıyla oluşturulan periyodik bir cümledir. Kükrenin kullanımı çok özel bir şekilde tasarlanmıştır ve çoğu zaman ritim, rima veya mizah amacıyla kullanılır.

Kükrenin kaynağı, Türk edebiyatına kadar uzanır. Türk edebiyatında, kükreler halk hikâyelerinde ve şiirlerde sıklıkla kullanılmıştır. Kükrelerin amacı, hikâyelerin ve şiirlerin akıcılığını arttırmak ve okurun dikkatini çekmektir. Kükreler, çoğu zaman ritim, rima veya mizah amacıyla kullanılır.

Kükrelerin kullanımı, Türk edebiyatındaki çok sayıda örneklerle gösterilebilir. Kükrelerin en önemli özelliği, klasik Türk edebiyatının benzersiz özelliklerini vurgulamalarıdır. Kükreler, klasik Türk edebiyatının özgün biçimlerinden biridir. Kükrelerin özellikle halk hikâyelerinde kullanılması, okurun dikkatini çekmeyi ve hikâyelerin akıcı bir biçimde aktarılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)