Kulak böreği nasıl yapılır

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Selamlar,
Kulak böreği nasıl yapılır? sorusuna cevap arıyorum. İstanbul'da yaşıyorum ve kulak böreği yapmayı öğrenmek istiyorum. Ancak, internette kulak böreği nasıl yapılır? hakkındaki pek çok tarif ve tarifleri okudum ama hâlâ kulak böreği nasıl yapılır? sorusunu cevaplayamıyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz lütfen? Severek yapacağım kulak böreğini evime getireceğim misafirlerimle paylaşmak istiyorum. Tariflerinizi, resimli anlatımlarınızı veya video linklerinizi paylaşarak bana yardımcı olabilirsiniz.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Kulak Böreği Nasıl Yapılır?

Kulak böreği, Türk mutfağının lezzetli yemeklerinden biridir. Bu yemek, ceviz içi, tereyağı, un ve maya ile yapılır. Kulak böreği, tatil ve bayram günleri, özel günler veya partilerde servis edilebilir. Aşağıda, kulak böreği nasıl yapılacağı ile ilgili basit bir tarif verilmiştir.

Malzemeler

- 2 su bardağı un
- ½ su bardağı sıvı yağ
- 1 tatlı kaşığı tuz
- 1 tatlı kaşığı maya
- 1 yemek kaşığı toz şeker
- 1 su bardağı ılık su
- Ceviz içi

Hazırlanışı

1. Tüm malzemeleri bir kaseye alın ve iyice karıştırın. Unun tüm malzemelerle tamamen karışmasına dikkat edin.

2. Elde edilen hamur derin bir tepsiye alın ve hafifçe yağlanın.

3. Hamuru kabartın ve kulak şeklinde kesin. Kulak şeklinde kesme işleminden sonra her bir hamur parçasının içine ceviz içi koyun.

4. Fırın tepsisini yağlayarak ya da kağıt servirleme ile kaplayın.

5. Küçük kulak böreği parçalarını, fırın tepsisine dizin.

6. 180°C'ye ayarlanmış fırında 15-20 dakika pişirin.

Sonuç

Kulak böreği, ceviz içi, tereyağı, un ve maya ile yapılan kolay bir tariftir. Güzelce pişirilen kulak böreği, tatil ve bayram günlerinde servis edilebilir. Yapımı, kolay olmasına rağmen, bazı küçük noktalara dikkat edilmesi gereken bir lezzettir.