Kumanda ekonomisi ne demek

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Merhaba,

Kumanda ekonomisi kelimesinin ne demek olduğunu bilmiyorum. Bu konu hakkında yardım istiyorum. Lütfen kumanda ekonomisi kavramının ne anlama geldiğini ve bu konuyla ilgili biraz daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Kumanda ekonomisi konusu, ekonomide özel otorite ya da özel tekel gibi mülkiyetin kontrolünün ya da tekelin kontrolünün bir aracı olarak kullanıldığı bir konudur. Özel otoriteler, fiyatlarda ve üretimde denetim sağlamak için güçlerini kullanabilir. Bir ülkede, özel otorite ya da özel tekel, tarifeleri belirleyebilir, üretimin ne kadarının üretileceğini belirleyebilir veya üretimin nerede olduğunu kontrol edebilir. Özel otorite, piyasaya fiyatları kontrol etmek veya üretimin kontrolüne sahip olmak için özel cezai tedbirler uygulayabilir.

Özel otorite ya da özel tekelin kontrolü aracılığıyla kumanda ekonomisi, başka bir deyişle, özel otorite, özel tekel ya da özel kontrol güçleri aracılığıyla ekonomik faaliyetlerin kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Kumanda ekonomisi, üretimin ve fiyatların düzenlenmesini sağlayarak, ekonominin bütününe verimli ve etkin bir şekilde çalışmasını sağlar.

Kumanda ekonomisi siyasi ve ekonomik bir konsept olarak kavramsallaştırılmıştır. Bu konsept, özel tekelinin ve özel otoritenin kontrolü aracılığıyla, ekonominin daha verimli ve etkin bir şekilde yönetilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Lütfen, kumanda ekonomisi konusunda daha fazla bilgi verebilir misiniz? Bu konuda daha fazla öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

• Haha
  • Wow
Reactions: Gulhan and Gulizar

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Kumanda Ekonomisi Nedir?

Kumanda ekonomisi, bir ekonominin dış çevresel faktörler tarafından kontrol edildiği durumu ifade eder. Bu durum, özellikle ülkenin para arzının, merkez bankası tarafından belirlenen faiz oranları, döviz kurlarının ve vergilerin üzerindeki kontrolünü içerir veya diğer ülkelerin ekonomik politikalarının etkileri ile açıklanabilir. Kumanda ekonomisinin amacı, ülkenin ekonomik istikrarını sağlamak ve ekonomik büyümeyi desteklemektir.

Kumanda ekonomisi, normal olarak bir ülkenin merkez bankası tarafından kontrol edilir. Merkez bankası, ülkenin para arzını, faiz oranlarını ve döviz kurlarını düzenleyerek ülkenin ekonomisinde istikrar sağlamaya çalışacaktır. Merkez bankası temel olarak enflasyonu azaltmaya çalışır. Aynı zamanda, hareketlerinin ülkenin büyüme oranı üzerinde pozitif bir etki yaratmasını da sağlamaya çalışır.

Kumanda Ekonomisinin Avantajları

Kumanda ekonomisi, ekonomik istikrarın ve büyümenin sağlanmasında önemli bir rol oynar. Merkez bankasının, ülkenin para arzını, faiz oranlarını ve döviz kurlarını kontrol etmesi, ülkenin ekonomik büyüme hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırır. Para arzının kontrol edilmesi, ülkede fiyat istikrarının sağlanmasını da kolaylaştırır.

Kumanda ekonomisi, çoğu zaman ülkenin büyüme oranını arttırmaya yardımcı olur. Ülkenin ekonomik performansını arttırmak için, merkez bankası tarafından belirlenen faiz oranlarının düşürülmesi, ülkedeki yatırım oranının arttırılmasına ve böylece ekonominin büyümesine yardımcı olur.

Kumanda Ekonomisinin Dezavantajları

Kumanda ekonomisi, çoğu zaman ülkenin ekonomik büyümesini sağlamaya yardımcı olurken, aynı zamanda ülkenin ekonomik istikrarının ortadan kalkmasına da neden olabilir. Merkez bankasının para arzının belirli bir seviyede tutulması, faiz oranlarının düşürülmesi veya döviz kurlarının değişmesi, ülke ekonomisine ciddi zararlar verebilir.

Kumanda ekonomisi, aynı zamanda ülkenin ekonomik istikrarının bozulmasına neden olabilir. Merkez bankasının belirlediği para arzı veya faiz oranlarının, ülkenin ekonomik istikrarını bozabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kumanda Ekonomisinin Sonuçları

Kumanda ekonomisi, ülkenin ekonomik istikrarını ve büyümesini sağlamaya yardımcı olabilir ancak çoğu zaman ülkenin ekonomik istikrarının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle, kumanda ekonomisinin avantajları ve dezavantajları dikkatlice göz önünde bulundurulmalıdır. Merkez bankasının para arzını, faiz oranlarını ve döviz kurlarını kontrol etmesi, ülkenin uzun vadeli ekonomik istikrarını sağlamaya yardımcı olur.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Kumanda ekonomisi, üretim ve tüketim arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinde kullanılan bir yaklaşım olarak tanımlanabilir. Bu yaklaşım, üreticilerin talebi kontrol ederek ve ürün ve hizmetlerin arz ve talebi arasındaki dengeyi sağlayarak piyasa ekonomisini düzenlemek için kullanılır. Bu yaklaşım, özellikle üretimin küçük ölçekli olması durumunda etkili olabilmektedir.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Kumanda ekonomisi, yaygın olarak, çeşitli güç merkezlerinin bir araya gelmesiyle ve birbirleri arasında ticaret yaparak oluşturdukları bir sistemdir. Bu sistem, üretim ve tüketimin eşit olarak dağılmasını ve tüm bölgelerin ticaretin yararlarından eşit şekilde faydalanmasını amaçlar. Kumanda ekonomisi, ekonomik gücün merkezileştirilmesi ve kamuya ait üretim ve ticaretin kontrolünün devlete ait olmasını öngörür.

Kumanda ekonomisi, ülkelerin kalkınmasını desteklemek ve ekonomik büyümesini sağlamak için çeşitli politikaların uygulanmasını gerektirir. Bu politikalar arasında, kamu harcamalarının artırılması, vergilerin düşürülmesi, ulusal para politikasının kontrolü, devlet destekli işletmelere sağlanan kaynaklar ve daha birçok şey yer alır. Böylece, ülkelerin ekonomileri daha istikrarlı hale getirilmiş ve üretim, tüketim ve istihdam artışı sağlanmış olur.

Kumanda ekonomisi, ülkelerin kalkınma ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmesi için önemli bir araçtır. Ancak, bu sistemin uygulanması, bazı siyasi riskleri de beraberinde getirir. Bunlar arasında, devletin kontrolünün artması ve özel sektörün özgürlüğünün kısıtlanması da bulunmaktadır. Ayrıca, kamu harcamalarının artırılması ve vergilerin düşürülmesi, ekonomik büyümeyi desteklerken, mali disiplini ve bütçe açıklarını da arttırabilir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Kumanda ekonomisi, bir ülkenin iktisadi politikalarının başka ülkelerin ülkelerinin dış ticaret veya para politikalarının etkisi altında olması durumudur. Bu durum, ülkenin kendi iç ticaret ve para politikalarının başka ülkelerin dış ticaret ve para politikalarına göre belirlenmesini gerektirir. Bu politikalar arasında, bir ülkenin döviz kuru, ithalat ve ihracat politikaları, ticaret tarifeleri, mali politikalar, denetim ve düzenlemeler, vergi politikaları ve ödeme seçenekleri sayılabilir. Kumanda ekonomisi, ülkelerin ekonomik, siyasi ve sosyal dengesini korumalarını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, bu durum, ülkelerin ekonomik bağımsızlığını koruyarak ülkelerin gelişmesine yardımcı olur.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Kumanda ekonomisi, ekonomik kararların belirli bir merkez tarafından alınarak toplumun yaşam kalitesinin yönetilmesi ve arzu edilen düzeyde tutulması olarak tanımlanır. Bu yönetim şekli, ekonomik kararların merkezi otorite tarafından alınmasıyla gerçekleştirilir. Merkezi otorite, üretim, tüketim, fiyatlar ve fiyat aralıkları gibi ekonomik alanlarda kararlar alarak toplumun yaşam kalitesini ve ekonomik faaliyetlerin sürekliliğini sağlamaya çalışır. Bu kararlar, ülkenin politikalarına göre şekillendirilir. Kumanda ekonomisi, piyasaların kontrol altına alınmasını sağlayarak üretim ve tüketim arasındaki dengesini sağlamaya çalışır. Ayrıca, toplumun refahının arttırılmasına yardımcı olabilmek için ekonomik alanlarda gerekli düzenlemeleri yaparak fiyatların dengeli bir şekilde ayarlanmasını sağlar.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Kumanda ekonomisi, bir ekonomik karar verme sürecinin, uygulama ve etkilerinin çeşitli araçlarla kontrol edilmesini ifade eder. Bu araçlar arasında politikalar, kurallar, yasalar ve ekonomik yönlendirme mekanizmaları yer almaktadır. Kumanda ekonomisi, ekonominin öngörülebilir bir şekilde istikrarlı bir şekilde büyümesini sağlayan bir yaklaşımdır. Bir ülkede kumanda ekonomisi, ülkelerin ekonomik politikalarının oluşturulması ve uygulanması için önemlidir. Genel olarak, kumanda ekonomisi, hükümetin ülkenin ekonomik durumunu kontrol etmesini sağlamaya çalışır. Bu, tamamen özelleştirmeyi önlemek veya ekonomik büyümeyi uygun şekilde yönlendirmek amacıyla hükümetin çeşitli ekonomik politikalara sahip olmasını sağlar. Bununla birlikte, kumanda ekonomisinin aşırı uygulanması, ekonomik durumun kötüye gitmesine neden olabilir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Kumanda ekonomisi, çoğu ülkede olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir ekonomi kavramıdır. Bu kavram, ülkelerin ulusal ekonomilerini yönetmek için kullandıkları yetkilerin ve kaynakların kontrolünü ifade eder. Kumanda ekonomisi, çoğunlukla devletin uyguladığı politikaların bir araya gelerek tasarruf etmeyi, üretim ve gelir dağılımını düzenlemeyi ve kamu hizmetleri için kaynakları yönetmeyi içerir.

Kumanda ekonomisi, devletin ekonomik işleri üzerindeki kontrolünün arttırılmasını amaçlar. Bu, özellikle ülkelerin ekonomik durumunu düzeltmek ve sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak için gereklidir. Bu amaçla, devletin çeşitli politikalar uygulaması gerekebilir. Bu politikalar arasında; vergi politikaları, para politikaları, ücret politikaları, ticaret politikaları, ödeme ve kredi politikaları, düzenleme politikaları ve diğer ürün ve hizmetlerin fiyatlarını düzenlemek gibi çeşitli politikalar sayılabilir.

Kumanda ekonomisi, çoğu durumda, devletlerin ekonomik kararlarını çok yakından izleyerek, ekonominin kontrolünü sağlamaya çalışmasıyla karşılaşır. Örneğin, merkez bankalarının para politikalarına yönelik kararlar alması, faiz oranlarının ayarlanması ve vergi politikalarının düzenlenmesi gibi birçok konuya müdahale edilebilir. Kumanda ekonomisi, ülkelerin sahip oldukları kaynakların daha etkili kullanılmasını ve üretim ve tüketimin daha verimli olmasını da sağlayabilir.

• Love
  • Like
Reactions: Rabia and Melis

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Kumanda ekonomisi, ticaret, finans veya üretim gibi çeşitli alanlarda kullanılan bir kavramdır. Kısaca, kumanda ekonomisi, bir grup tarafından kontrol edilen bir ekonomi olarak tanımlanabilir. Ekonomik kontrol, belli bir grup tarafından belirli bir ülkenin ekonomik alandaki hareketlerine karar vermek için kullanılır. Bu grup, genellikle ülkenin en önemli ekonomik aktörleri olan devlet, büyük şirketler ve hükümet arasındaki bir araya gelme olarak tanımlanabilir. Bu grup, ülkenin ekonomik konumunu, özellikle de para, mal ve hizmetlerin üretimini ve tüketimini etkileyen birçok faktöre karar verme yetkisine sahiptir.

Kumanda ekonomisi, ülkenin ekonomik politikalarını belirlemek için çeşitli araçlara ve tekniklere dayanmaktadır. Bunlar arasında, fiyatlara müdahale etme, kredi kontrolü, vergi politikaları ve piyasa düzenleyicileri sayılabilir. Bu araçların amacı, ekonominin büyümesini ve istikrarını sağlamak ve ülkenin ekonomik durumunu denetlemektir.

Kumanda ekonomisi, çoğunlukla ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerde uygulanmaktadır. Bu ülkelerde, hükümetler genelde ekonomik politikalarının önemli bir aktörüdür. Düzenleyici kurumlar ve hükümet, ülkenin ekonomik konumuna karar vermek için çeşitli politikaları inceleyerek ve uygulayarak, ülkenin ekonomik refahını iyileştirmeye çalışır.

Kumanda ekonomisi, ekonomik aktörlerin ekonomik konuma karar vermek için kullandıkları bir araçtır. Ekonomideki hareketleri düzenleyerek ve denetleyerek, ülkenin ekonomik gücünü ve refahını arttırmaya çalışır.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Kumanda ekonomisi, belirli bir alandaki tüketici talebi ve üretici arzı arasındaki dengeyi korumak ve dengelemek için hükümet tarafından kullanılan bir araçtır. Hükümet kuralları, vergiler, teşvikler ve diğer politikalar aracılığıyla, toplam arz ve talebi kontrol eder ve dengelemek için bu araçları kullanır. Bu kurallar, bir ülkenin ekonomik ve sosyal büyümesini veya daralmasını etkileyebilir. Kumanda ekonomisi, fiyatların düşürülmesi veya yükseltilmesi gibi, ekonomik faaliyetleri etkileyebilen çeşitli araçları içerir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Kumanda ekonomisi, bir ülkenin ekonomik politikasının, uluslararası ticaret ve finansal piyasaların etkisinde nasıl özgürce kontrol edilebileceğini anlatmak için kullanılan bir kavramdır. Ülkelerin uluslararası piyasalarda faaliyet göstermelerine izin vererek, gözetim ve denetim mekanizmalarını geliştirerek, piyasalardaki finansal aktiviteyi sürdürmelerini sağlamak amaçlanmaktadır. Bu amaçla, kurallar ve standartlar belirlenir ve kurallara uyulması sağlanır. Kumanda ekonomisi, uluslararası ticaretin gelişimini destekleyen bir strateji olarak görülür. Bu yaklaşım, ülkelerin dış ticaret kısıtlamaları, düşük ithalat tarifeleri ve düşük mübadele oranları gibi kısıtlamaların kaldırılmasını, ülkelerin kendi ekonomilerini düzenleyebilmelerini ve kendi fiyatlarını kontrol edebilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Didem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
317
0
0
Kumanda ekonomisi, bir ekonominin merkezi kurumlar tarafından müdahale edilerek düzenlenmesi olarak tanımlanır. Bu düzenleme, ekonominin belli alanlarında piyasa denetimi, serbest rekabeti sınırlamak veya zorlamak, vergileri arttırmak veya azaltmak veya para arzını düzenlemek gibi araçları kullanarak gerçekleştirilir. Bu tür müdahalelerin amacı, ekonomik büyümeyi sağlamak, istihdamı veya toplumsal refahı artırmak, fiyatları düzenlemek veya ekonomik istikrarı sağlamaktır.

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Kumanda ekonomisi, ekonomi alanında kullanılan sistemler ve politikalar üzerinde bir kuram olarak tanımlanır. Kuram, genel olarak bir ülkenin ekonomik performansının yönetimin kontrolünün altına alınmasıyla ilişkili olduğu varsayımını yapar. Bu kuram, ülkenin ekonomik performansının düzenlenmesi ve kontrolünün ülkenin merkezi hükümeti tarafından sağlanmasına odaklanır.

Kumanda ekonomisinin temel prensipi, ülkenin ekonomisini kontrol etme ve düzenleme yetkisi otoriter bir merkezi hükümet tarafından sağlanmasıdır. Bu durum; merkezi hükümetin ülkenin ekonomisini denetlemesi, politikalarının belirlenmesi, mali piyasaların denetlenmesi ve ticaret politikalarının yönetilmesi gibi alanlarda etkili olur.

Kumanda ekonomisinin temel amacı, ekonomik performansın ülkenin merkezi hükümeti tarafından düzenlenerek yönetilmesidir. Böylece, ülkenin ekonomik durumu kontrol altına alınır ve hükümet, ülkenin ekonomik gücünün gelişmesi ve ülke ekonomisinin istikrarının sağlanması için gerekli politikaları uygulayabilir.

Kumanda ekonomisi çoğu zaman, özellikle de küresel ekonomide, ülkelerin ekonomik performanslarının düzenlemesi ve kontrolünün merkezi hükümet tarafından sağlanmasıyla ilgili olarak kullanılır. Bu kuram, ülkelerin ekonomik performanslarının düzenlenmesi ve kontrolünün belli bir merkezi hükümet tarafından sağlanmasının önemini vurgular. Bu nedenle, kumanda ekonomisi, ekonomik performansın düzenlenmesinde ve kontrol edilmesinde etkili bir yaklaşım olarak kabul edilir.

Perihan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
302
0
0
Kumanda ekonomisi, ekonomi ve politika arasındaki etkileşimin bir özeti olarak tanımlanabilir. Bu etkileşimin amacı, bir ülkenin ekonomik hedeflerinin tam olarak gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Ekonomi, ülkede toplam üretim, tüketim ve fiyatların dengesini sağlamak için çeşitli politikalar uygulayan bir sistemdir. Bu politikalar arasında, para politikası, fiyat politikası, mali politika, çalışma ve ücret politikası, Çevre ve sağlık politikası gibi önemli konular yer almaktadır. Bu politikalar arasındaki etkileşim, kumanda ekonomisini oluşturur. Kumanda ekonomisi, ülkedeki ekonomik sistemin denetimini sağlamak amacıyla, ülkenin ekonomik hedeflerini ulaşmak için uygulanan politikalar arasındaki dengeyi sağlamaya yardımcı olan bir sistemdir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Kumanda ekonomisi, bir ülkedeki ekonomik sürece müdahale etme veya kontrol etme yetkisi olan kurumlarının kullandıkları ürünler, hizmetler veya davranışlar arasındaki karşılıklı etkileşimleri ifade ediyor. Bu kurumlar arasında devlet, merkez bankası, para birimleri, maliye bakanlığı, ticaret bakanlığı, vergi kanunları, bankalar ve sigorta şirketleri bulunabilir.

Kumanda ekonomisi, insanların ekonomik faaliyetleri üzerinde kontrol etmek amacıyla kullanılan çeşitli yöntemleri içerir. Örneğin, devlet para politikaları, vergi ve harcama politikaları veya mali piyasalara müdahale gibi konuları kapsayabilir. Ayrıca, kurumların içinde veya aralarında yaptıkları ticari alışverişleri de kapsayabilir.

Kumanda ekonomisi, ekonomik faaliyetleri düzenlemek ve kontrol etmek için kullanılan çeğitli araçların kullanıldığı ekonomik bir sistemdir. Bu araçlar arasında mevcut fiyatları, para politikasını, vergi politikalarını veya farklı ekonomik aktiviteleri teşvik etmeyi içerebilir.

Kumanda ekonomisi, kurumsal seviyede ve politik olarak kullanılan bir ekonomik sistemdir. Bu sistemleri kullanmak, devletler ve diğer kurumsal kurumlar tarafından ekonomik süreçlere müdahale etmek, kontrol etmek veya teşvik etmek için kullanılır. Kovid-19 salgınından önce, çoğu ülke kumanda ekonomisini uygulayarak, ekonomik çalkantıları azaltmak ve istikrarı sağlamak için çalışmıştır. Bu çalışmalar, ülkelerin güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmalarını sağlamak için önemlidir.

LasTRomaNce

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,782
0
0
"Kumanda ekonomisi" terimi, genellikle bir ülkede ekonomik faaliyetlerin, devletin veya merkezi otoritenin kontrolü altında olduğu bir ekonomik sistem için kullanılır. Bu sistemde, merkezi otorite ekonomik faaliyetleri yönlendirir, kararlar alır ve kaynakları tahsis eder. Bu durumda, bireyler veya işletmeler, ekonomik faaliyetlerini bağımsız olarak değil, merkezi otoritenin direktifleri doğrultusunda gerçekleştirirler. Kumanda ekonomisinde, fiyatlar, üretim miktarları ve kaynak dağılımı genellikle devletin müdahalesiyle belirlenir. Bu nedenle, kumanda ekonomisi genellikle serbest piyasa ekonomisine karşıt olarak düşünülür.

Nurdan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
273
0
0
Kumanda ekonomisi, kavramsal olarak, bir ülkenin ekonomik politikalarını, çoğunlukla merkezi otoriteler tarafından yönlendirilen bir düzen içerisinde düzenlemek için kullanılan bir tür ekonomidir. Bu tür bir ekonomide, ülkedeki kaynakların etkin ve verimli kullanımını destekleyen üç temel yönetsel aracı vardır: fiyat, miktar ve kalite.

Kumanda ekonomisi, ülkelerin ekonomik faaliyetlerini kontrol etmek için kullanılan birçok farklı araçtan oluşur. Bu araçlar arasında, merkezi otoritenin, fiyatların ve bütçelerin düzenlenmesi, vergi ve teşviklerin dağıtılması, kamu harcamalarının yönetimi, parasal politikaların uygulanması ve döviz kurlarının kontrolü sayılabilir. Kumanda ekonomisinin başlıca amacı, bölgesel veya merkezi ölçekte istikrarlı bir ekonomik ortam oluşturmaktır.

Kumanda ekonomisinin, çeşitli ülkelerde kullanıldığını görmek mümkündür. Örneğin, Çin'de ve Rusya'da ekonomik faaliyetler merkezi otorite tarafından kontrol edilmektedir. Bu tür ekonomilerde, devlet, üretim, ticaret ve diğer alanlarda üretim faaliyetlerinin planlanmasını ve denetlenmesini sağlamak için kullanılan çeşitli mekanizmaları kullanır. Ayrıca, bu tür ekonomilerde üretim ve ticaret konusunda özelleştirmeyi kısıtlayarak, devletin ekonomiyi kontrol etmesini kolaylaştırmak için özel sektörün rolünü kısıtlamak da mümkündür.

Leman

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
302
0
0
Kumanda ekonomisi, üretim ve tüketim davranışlarının denetimini sağlamak için kullanılan bir ekonomik sistemdir. Bu sistem, bir ülkenin kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve ülkenin ekonomik büyümesini desteklemek için geliştirilmiştir. Kumanda ekonomisi, üreticilerin ve tüketicilerin davranışlarını belirli yasal çerçeveler içerisinde düzenlemek ve denetlemek için kullanılan bir ekonomik sistemdir. Bu sistemde, devlet üreticilere ve tüketicilere karşı bazı sosyal, ekonomik veya teknik kısıtlamalar uygulayarak üretim ve tüketim üzerinde denetime sahip olur. Örneğin, devlet, fiyatları belirli bir seviyenin üzerinde tutmak, üretimin büyük ölçüde kontrolünü sağlamak veya tüketimin önlenmesini sağlamak için ekonomiyi kontrol etmeye çalışır. Bu ekonomik sistem, üretimin ve tüketimin düzenlenmesi ve devletin ekonomik büyümesini kontrol etmesi açısından çok önemlidir.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,772
483
5
Kumanda ekonomisi, bir ülkede özel sektörün üstün gelmesi ve devletin ekonomik konularda kısıtlı bir müdahalede bulunması anlamına gelir. Devletin ekonomik alanın özel sektöre devredilmesi veya devletin ekonomik alanın özel sektöre özgür bırakılmasını sağlamak amacıyla çeşitli önlemler alması gerekir. Bu önlemler arasında, devletin ekonomiye müdahalesini sınırlandırması, özelleştirme, vergi indirimleri, düşük faizli krediler ve kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi de sayılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)