Küreselleşme ne zaman yaygınlaştı

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba herkese,

Günümüzde her alanda hızlı bir değişime tanıklık ediyoruz ve bu değişimin önemli bir unsuru olan küreselleşme konusunda merak ettiğim soru şu: Küreselleşme ne zaman yaygınlaştı?

Küreselleşme, çok ülkeli kuruluşların, ürünlerin, insanların ve kültürlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan süreçtir. Bu sürecin yaygınlaşmasının, toplumlar arasında daha fazla girişimci düşüncelerin ve kurumsal alışverişin önünü açmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Küreselleşmenin ne zaman yaygınlaştığını öğrenmek için, sanayi devriminin başlangıcının (1750'ler veya 1760'lar) ve ticari faaliyetlerin arttırılmasının (1850'ler) özellikle önemli olduğunu düşünüyorum. Sanayi devrimi ile beraber, teknolojinin hızla gelişmesi, üretimin ve ticaretin arttırılması ve ticari faaliyetlerin kolaylaşması küreselleşmenin hızla yaygınlaşmasını sağladı.

Şimdi, konu hakkında destek almak ve öğrenmek için sizlerden yardım istiyorum. Küreselleşme ne zaman yaygınlaştığı ve bu süreçteki önemli öğeler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bu konu hakkında paylaştığınız bilgiler ve deneyimler çok değerli olacaktır.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,239
1,256
112
Küreselleşme Nedir?

Küreselleşme, bir ülkenin ekonomisine, sosyal hayatına, kültürüne ve politikasına diğer ülkelerin etkilerinin yayılması olarak tanımlanır. Küreselleşme, yeni teknolojinin küresel pazarlara girmesi, ticaretin arttırılması ve küresel düzeyde işbirliği ile gelişmiştir. Küreselleşme, dünyadaki ticaretin arttığı ve ülkelerin daha kolay bir şekilde birbirleriyle bağlantı kurduğu bir süreçtir.

Küreselleşme Ne Zaman Yaygınlaştı?

Küreselleşme, 19. yüzyılda başlayan ve 20. yüzyılda hızla yaygınlaşan bir süreçtir. 19. yüzyılda, Avrupa'nın önde gelen ülkeleri, İngiltere, Fransa ve Almanya, ticaret ve ulaşım sistemlerinin güçlendirilmesi ve dünya çapında madencilik, ticaret ve turizm faaliyetlerinin yükselmesiyle küreselleşme sürecine girdiler. 20. yüzyılın ortalarında, küreselleşme süreci, özellikle de teknolojinin gelişmesiyle hızlandı. Özellikle iletişim, ulaşım ve bilgisayar teknolojisi, dünya çapında ticaretin, ulaşımın ve kültürel etkileşimin hızlanmasına ve küreselleşme sürecinin hızla yaygınlaşmasına yol açtı. 21. yüzyılda, küreselleşme süreci, özellikle de dünya çapında finansal sistemlerin gelişmesiyle hızlandı.

Küreselleşmenin Sonuçları

Küreselleşme, ülkeler arasındaki ilişkileri ve ticareti kolaylaştırmakla birlikte, belli ölçüde bir dengesizlik de oluşturmuştur. Dünya çapında ticaret, ülkeler arasındaki farklılıkların ortadan kalkmasına ve küresel bir ekonomik ortamın oluşmasına neden oldu. Küreselleşme aynı zamanda, ülkeler arasındaki kültürel etkileşimi de artırdı. Küreselleşmenin olumsuz tarafları da vardır. Bazı ülkeler, küreselleşme sürecinden daha çok faydalanırken, diğerleri çok az fayda sağlamaktadır. Küreselleşme süreci aynı zamanda, sosyal ve ekonomik dezavantajların artmasına da neden olmuştur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)