Kürtçe Q nasıl okunur

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba, ben Kürtçe Q harfini nasıl okumam gerektiğini bilmiyorum. Kürtçe yazılı metinler okurken bu harfi okurken nasıl telaffuz etmem gerektiğini öğrenmek istiyorum. Kürtçe dilinde Q harfinin okunuşu hakkında lütfen yardım edebilecek kimselerden yardım istiyorum. Kürtçe dilinde Q harfinin seslendirilmesi nasıldır? İngilizce'de Q harfi ku, kw gibi sesler ile okunurken, Kürtçe'de Q harfi nasıl seslendirilir? Kürtçe harfleri, fonetik bir kurallara göre okunur mu? Kürtçe Q harfinin okunuşu hakkında lütfen bilgi verebilir misiniz? Lütfen Kürtçe Q harfinin okunuşu hakkında bilgiler verin. Teşekkürler.

• Like
Reactions: Sumeyye

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
Kürtçe Q Nasıl Okunur?

Kürtçe, Kürtlerin dilleri olan Kurmanci, Sorani ve Zazaca için kullanılan anadil dilidir. Kürtçenin yazı dilinde, Kürtçenin fonetik alfabesi olan Arap alfabesinin Kürtçe harflerle birlikte kullanılmasıyla oluşturulan bir alfabe kullanılır. Bu alfabe Kürtçe'ye özgü harfler ve sesleri içerir. Kürtçe alfabesinde Q harfi de bulunmaktadır.

Q harfi Kürtçede "Kü" sesi olarak okunur. Kürtçe'de kimi kelimelerde Q harfiyle başlayan kelimeler vardır ve bu kelimelerin söylenmesinde Q harfi ses olarak kullanılır. Bunlar arasında "Qurmêz", "Qewl", "Qetil" ve "Qamishlo" gibi kelimeler bulunmaktadır.

Kürtçe Q Harfi İle Başlayan Kelimeler

Kürtçe Q harfiyle başlayan kelimeler arasında;

-Qurmêz: Kötü
-Qewl: Söz
-Qetil: Ölüm
-Qamishlo: Kamışlı
-Qeşxa: Sessiz
-Qirêj: Uyku
-Qet: İstem
-Qehreman: Kahraman
-Qes: Söz
-Qonax: Gündüz

Kürtçe Q Harfiyle Biten Kelimeler

Kürtçe Q harfiyle biten kelimeler arasında;

-Têxwaz: Giriş
-Xwezî: Kendi
-Rêzî: Umut
-Kewtî: Yakın
-Navîn: Yeni
-Dîwan: Şiir
-Axîn: Güç
-Xebatî: Çalışma
-Hewtî: Uzak
-Girîng: Önemli

Kürtçede Q harfi ile başlayan ve biten kelimeler çoğalmaya devam ediyor. Bu kelimelerin öğrenilmesi Kürtçe dil bilgisine olan katkısı açısından önemlidir.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü