Kurumsal sosyal sorumluluğun sorumluluk alanları nelerdir

Nilrafya

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,302
103
0
Merhaba,

Kurumsal sosyal sorumluluk konusunda bilgi edinmek istiyorum. Kurumsal sosyal sorumluluğun sorumluluk alanları nelerdir? Bu sorunun cevabını bulmak üzereyim. Çok da önemli bir konu olduğuna inanıyorum. Sorumluluk alanlarının neler olduğunu öğrenmek istiyorum.

Kurumsal sosyal sorumluluğun sorumluluk alanlarının neler olduğunu öğrenmek için konuyla ilgili bir başlık açtım. Konunun çok önemli olduğunu düşünüyorum ve siz değerli forum kullanıcılarından bu konuda yardım istiyorum. Kurumsal sosyal sorumluluğun sorumluluk alanları nelerdir? Konusunda ne kadar çok şey öğrenirsem o kadar iyi olur. Bu konuda yardım edebilecek herkesin desteklerini bekliyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kavramı

Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), bir şirketin çevresel ve sosyal etkiyi dikkate alarak toplumsal fayda sağlamak için çeşitli çabalarının bir kümesidir. KSS, üretim ve tüketim modellerine fayda sağlamak için ve toplumun ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için birçok farklı formda ortaya çıkabilir. KSS, marka değerini arttırmak, satış ve müşteri bağlılığını geliştirmek, çalışanların verimliliğini artırmak ve riskleri azaltmak için de kullanılabilir.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Alanları

Kurumsal sosyal sorumluluk, sosyal ve çevresel olarak etkili olmak için çeşitli alanlara yönelik yapılabilen çabaları kapsar. Aşağıda, KSS’nin sorumluluk alanlarının birkaç örneği listelenmiştir:

Çevre: Çevreye zarar veren üretim süreçlerini azaltmak, enerji ve kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlamak ve çevresel etkileri düşürmek için çalışmalar yapmak.

Sosyal Adalet: İşçilere insan haklarının korunmasını sağlamak ve çalışanların haklarını desteklemek.

Sağlık ve Güvenlik: Çalışanların sağlık ve güvenliğini koruyacak olan yeterli önlemler almak ve ürün ve hizmetlerin güvenli olduğundan emin olmak.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Çalışanlar arasında cinsiyet eşitliğini ve toplumdaki cinsiyet eşitsizliğini azaltmak için çalışmalar yapmak.

Toplumsal Fayda: Şirketin toplumsal fayda sağlayacak etkinliklerde yer almasını sağlamak.

Kültürel Miras: Kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunmak ve şirketin çevresindeki kültürel mirası korumak.

Sonuç

Kurumsal sosyal sorumluluğu dikkate almak, şirketlerin toplumsal etkiyi azaltmak ve toplumsal faydalar sağlamak için çeşitli alanlarda sorumluluklar almalarını sağlayabilir. KSS, çevresel ve sosyal etkiyi dikkate alarak toplumsal fayda sağlamak için çeşitli çabaların bir kümesini kapsar ve çevre, sosyal adalet, sağlık ve güvenlik, toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal fayda ve kültürel miras gibi alanlara yönelik çalışmalar içerebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü