Lise mezunu Amerikada üniversite okuyabilir mi

HayalbaZ

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
4 Nis 2023
1,302
127
7
Merhaba,

Lise mezunu olarak Amerikada üniversite okumak istiyorum ve bu konuda rehberlik istiyorum. Benim durumum nedir ve nasıl bir yol izlemeliyim? Hangi seçenekler düşünülmelidir? Ne kadar zaman alır ve ne gibi maliyetler var? Benim için ne kadar zorluk çıkar ve ne kadar sürecek?

Yaşım 18 ve liseyi bitirdim. Dilimde eksiklikler var ve öğrenci vizesi almam gerekiyor mu? Dil becerisini geliştirmem gerekiyor mu? Yabancı okul ve üniversiteler arasında farklar var mı? Üniversiteyi kazanmama katkısı olacak diğer şeyler nelerdir?

Yardımınızı bekliyorum. Lütfen herhangi bir konuya dair rehberliğe ve yol göstermeye yardımcı olun.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
Lise Mezunu Amerikada Üniversite Okuyabilir Mi?

Lise mezunu olarak Amerikada üniversite okumak isteyenlerin çok sayıda soruları var. Amerikada lise mezunu olarak üniversite okuyabilir misin? Ne gibi kurallar ve gereklilikler olmalı? Bu makale bu sorulara yanıt vermek için tasarlanmıştır.

Amerikan Üniversite Sistemi Hakkında Temel Bilgiler

Amerikada üniversite sistemi, genellikle 2 yıllık komünite kolejleri ve 4 yıllık üniversitelerden oluşur. Komünite kolejlerinde lisans diploması alınabilirken, üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora programları mevcuttur. Üniversite sistemi, ilgili bölümlerin öğrencileri arasından seçim yaparak mezun olma hakkını verir.

Üniversiteye Başvuru Gereksinimleri

Amerikada üniversiteye başvuru için öncelikle, lise mezunu olmak gerekmektedir. Ayrıca, mezuniyet notlarınız, özel bilimsel dersleriniz ve aktiviteleriniz de başvurunuzu etkileyecektir. Amerikada üniversite okumak istermisiniz? O zaman başvurularınızın kabul edilmesi için en az 3.0 not ortalamasına sahip olmanız gerekmektedir.

Testler ve Diğer Gereksinimler

Amerikada üniversiteye başvurmak için, lise mezunları için özel olarak tasarlanmış bir test olan SAT (Scholastic Aptitude Test) veya ACT gibi diğer testleri geçmek gerekiyor. SAT ve ACT testleri kolejlerin öğrencilerin akademik yeteneklerini değerlendirmek için kullandıkları standart bir testtir. Ayrıca, üniversite başvurularına ek olarak, mezuniyet notlarınızın yanı sıra, özel bir referans mektubu veya başvuru formu da isteyebilirler.

Visa Gereksinimleri

Amerikada üniversite okumak isteyenlerin, öncelikle bir Çalışma Vizesi (F-1 Vizesi) almaları gerekmektedir. Bu vize, öğrencilerin üniversiteye kaydolmaları ve üniversiteyi bitirmeleri için gereklidir. Çalışma Vizesi almak için başvuru sahiplerinin, üniversitenin onayını almaları gerekmektedir.

Sonuç

Lise mezunu olarak Amerikada üniversite okumak isteyenlerin, mezuniyet notlarının yanı sıra, SAT veya ACT gibi testleri geçmeleri ve Çalışma Vizesi (F-1 Vizesi) almaları gerekmektedir. Ayrıca, üniversiteye başvurmak için gerekli olan diğer gereksinimleri de karşılamak gerekmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)