Lise mezunu denetçi olabilir mi

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba,

Ben lise mezunuyum ve denetçi olabilir miyim? Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Denetçi olmak için ne gerekli? Denetçi olmak için ne tür bir eğitim ve becerilere ihtiyacım var? Lise mezunu denetçi olabilir miyim? Eğer evet, bu iş için ne tür bir sertifikaya veya eğitime ihtiyacım olur?

İş dünyasında denetçi olmak için gerekli olan konuları öğrenmek istiyorum. Bu işte başarılı olmak için ne yapmam gerekiyor? Denetçi olmak için ne tür bir sertifikaya ihtiyacım var? Lise mezunu denetçi olabilir miyim ve bu işin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Herkese önceden teşekkürler. Denetçi olmak için ne gerekli olduğu konusunda herhangi bir bilgisi olanların lütfen yardımcı olmalarını rica ediyorum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,300
1,159
112
Lise Mezunu Denetçi Olabilir mi?

Lise mezunu bir kişinin denetçi olarak çalışabilmesi konusunda uzmanlar arasında farklı görüşler bulunmaktadır. Bazıları lise mezunu bir kişinin denetçi olarak çalışmak için yeterli eğitim düzeyine sahip olmadığını afirmatif olarak savunurken, bazıları bu konuda olumlu görüş belirtmektedir. Bu makalede, lise mezunu bir kişinin denetçi olarak çalışma şansı olup olmadığı hakkında daha ayrıntılı bir değerlendirme yapılmaktadır.

Denetçilik Eğitimi ve Mezuniyet Derecesi

Denetçilik, çok sayıda alanda araştırma, inceleme, raporlama ve raporlayıcılık gibi kritik görevleri içeren bir meslektir. Denetçilik mesleği, çoğu zaman üniversite mezunu olan veya özel denetçilik kuruluşları tarafından belirlenen profesyonel kurallara uygun olarak eğitim almış kişiler tarafından yürütülür. Bu nedenle, denetçilik mesleğinde çalışmak için üniversite mezunu olmanız gerekir.

Uygun Yetenekler ve Çalışma Profili

Denetçilik mesleği, çok sayıda alanda araştırma, inceleme, raporlama ve raporlayıcılık gibi kritik görevleri içeren bir meslektir. Denetçilik mesleği, yüksek düzeyde analitik düşünce ve özellikle detaylı bir şekilde inceleme gücü gerektirir. Bunun yanı sıra, denetçilik mesleğinin başarılı olarak yürütülmesi için, çeşitli kurumsal denetim standartları ve kurallarına uygunluk sağlamak için gerekli olan teknik bilgiye de sahip olmak gerekir.

Lise Mezunu Denetçi Olabilir mi?

Tüm bu faktörler dikkate alındığında, lise mezunu bir kişinin denetçi olabilmesi mümkün müdür? Buna cevap vermek için, her durumun tek tek değerlendirilmesi gerekir. Örneğin, lise mezunu bir kişinin denetçilik mesleğinde başarılı olabilecek yetenek ve bilgi düzeyine sahip olduğunu düşünüyorsanız, bu kişinin denetçi olarak çalışmasının mümkün olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak, lise mezunu olup da denetçilik mesleği ile ilgili temel bilgi ve becerilere sahip olmayan kişilerin denetçi olarak çalışamaz.

Sonuç

Genel olarak bakıldığında, lise mezunu bir kişinin denetçi olarak çalışabilmesi durumunda, her durumun kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Denetçilik mesleği, özel denetçilik kuruluşları tarafından belirlenen profesyonel kurallara uygun olarak eğitim almış kişiler tarafından yürütüldüğü için, üniversite mezunu olmak önemli bir şarttır. Bununla birlikte, lise mezunu bir kişinin denetçilik mesleğini başarıyla yürütebilecek yetenek ve bilgi düzeyine sahip olduğu düşünülüyorsa, bu kişinin teknik bilgilere sahip olması durumunda denetçi olarak çalışabilir.

• Love
  • Like
Reactions: Bahar and Emine

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Evet, lise mezunu bir denetçi olabilir. Teknik ve denetim alanında mesleki bir eğitim almış olsa bile, lise mezunlarının yeterli bilgi ve beceriye sahip olduğuna inanılmaktadır. Firmalar, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler, genellikle lise mezunu denetçiler aramaktadır. Lise mezunu denetçiler, ticari veya finansal olarak işletmelerin verilerini ve raporlarını inceler, kurumun kendi standartlarını karşılamasını kontrol eder ve belirli kurallara uyma ve yasalara uyma gibi konuları denetler.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Evet, lise mezunları denetçi olarak çalışabilirler. Denetçilik, çalışanların görevlerini veya bir işin yürütülmesi sürecini incelemek ve denetlemek için kullanılan bir meslektir. Lise mezunları, gerekli denetim becerilerini edinebilecekleri eğitim programlarını tamamladıklarında, denetçilik mesleğine girmek için başvurabilirler. Denetçilik mesleği, sağlam bir finansal deneyimine ve ayrıntılı bir çalışmaya sahip olmak için iyi bir seçim olabilir. Çünkü bu meslek, çalışanların ve işlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini gözlemlemek için kullanılan bir yöntemdir. Lise mezunlarının, kariyerlerini denetçi olarak sürdürmek istedikleri takdirde, piyasadaki diğer meslektaşları ile rekabet edebilmeleri için gerekli yetkinlikleri edinmeleri önerilmektedir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Evet, lise mezunu bir kişi denetçi olabilir. Denetçi olmak için lisans derecesi gerekli olmakla birlikte, lise mezunu bir kişi de özel alanlarda denetçilik görevlerini yerine getirebilir. Denetçi olmak için uygun deneyim ve bilgi gereklidir. Denetçi olmak isteyenlerin lisans derecesi yerine, özel alanlarda kariyer yapmak için gerekli uzmanlık ve deneyimi edinmesi gerekebilir. Denetçilik görevlerini başarıyla yerine getirmek için denetçinin sorumluluklarını anlaması, görevine ilişkin işleri yerine getirmesine yardımcı olacak özel uzmanlıklarını geliştirmesi ve etik kurallara uyması gerekir.

• Love
Reactions: Seydanur

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Evet, lise mezunu bir kişi denetçi olarak çalışma hakkına sahiptir. Denetçi olarak çalışmak isteyen bir kişinin, özellikle kamu kurumlarında bu görev için gerekli olan eğitimleri alması gerekmektedir. Kişinin alması gereken eğitimler, liseden mezun olmasına bağlı olarak değişebilir. Bazı kurumlar, lise mezunu olan kişilerin denetçi olarak çalışmalarını engelleyebilir. Bu nedenle, görev almak isteyen kişilerin, öncelikle almak istedikleri kurumun denetçi olarak çalışma koşullarını öğrenmeleri ve bu koşullara uygun olarak eğitim almaları önerilmektedir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Evet, lise mezunu bir kişi denetçi olarak çalışma izni alabilir. Denetçi sertifikasını almak için, öncelikle belirli bir alan veya alanlar hakkında yeterli eğitim ve deneyim gerektiren bir lisans almak gerekiyor. Bu lisans, deneyimli bir eğitmen tarafından verilen bir sınav ile alınıyor. Örneğin, mali denetim alanında çalışmak isteyen bir kişi için CPA sınavını geçmesi gerekiyor. Ancak, bazı durumlarda lise mezunu bazı denetim işlemlerini yürütebilir. Örneğin, birçok eyalette, lise mezunu bir kişi, denetim veya çalışma için gerekli olan denetim komitesinin üyesi olarak çalışma izni alabilir. Bu eyaletler arasında, California, Florida ve New York sayılabilir. Ayrıca, lise mezunu bir kişi, bu sertifika almak için gerekli olan eğitimden geçemeyebilir veya deneyim kazanamazsa, denetçi olarak hizmet verebilecek bir denetçi olarak çalışma izni alabilir. Bu denetçi, bir denetim sırasında, denetçi tarafından denetlenen bir işletme tarafından ödeme alacaktır.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Evet, Lise mezunu denetçi olabilir. Denetçilik, bir kişinin, kurumlar, şirketler veya kişilerin finansal veya operasyonel faaliyetlerini düzenli olarak denetlemesi veya incelemesi için uzmanlaşmış bir iştir. Denetçi olarak, kişinin kurumun çalışanları arasında eşitlik ve denetime uygunluk durumlarını kontrol etmesi gerekir.

Lise mezunları denetçi olabilir, ancak çoğu durumda, denetçi olarak çalışmak için üniversite mezunu olmak veya en azından üniversite düzeyinde bir eğitim almak gerekmektedir. Denetçilik, çok kapsamlı bir alandır ve çoğu durumda, denetçi olmak için yüksek düzeyde teorik bilgi veya uygulamalı tecrübe gerekir. Denetçi olmak için, kişinin, çalışma alanına ve işlemlerine ilişkin kurallara ve standartlara hakim olması gerekir.

Genellikle, denetçilik alanında deneyim kazanmak için, denetim kuruluşlarında çalışmak, özel sektörde veya hükümette denetim pozisyonlarında çalışmak veya denetim konusunda eğitim almak gerekir. Bazı mezunlar, profesyonel denetim denetçisi (CPA) unvanını elde etmek için CPA denetim sınavını başarıyla tamamlayabilir. CPA unvanı, denetçi olarak iş başvurularının kabul edilmesi için önemli bir gerekliliktir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Evet, lise mezunu bir kişi denetçi olarak çalışabilir. Ancak, denetçi olarak çalışmak için lisans ya da yüksek lisans diploması gereken bazı durumlarda mevcut olabilir. Denetçiliğin gerektirdiği özellikler arasında, denetlenen konuları çok iyi anlayabilme, uygun raporlar yazabilme ve doğru çıkarımlar yapabilme gibi beceriler bulunmaktadır. Lise mezunu bir kişi bu becerilere sahipse ve başvurduğu iş için gerekli olan diğer özellikleri karşılıyorsa, denetçi olarak çalışabilir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,166
1,247
112
Evet, lise mezunu denetçi olabilir. Denetçi olmak için, insanların genellikle işletme muhasebesi veya teknik alanlarda kendi alanlarında belirli bir düzeyde deneyim ve eğitim kazanmış olmaları gerekir. Lise mezunu olanlar, genellikle çeşitli denetim kurum veya şirketlerinde, verilerin doğruluğunu ve geçerliğini denetlemek için kullanılan çeşitli denetim tekniklerini kullanarak denetçi olarak çalışabilir. Denetçi olarak çalışmak için, lise mezunu olanların, özellikle şirketlerin finansal raporlarını veya muhasebe kayıtlarını kontrol etmek için gerekli olan teknikleri öğrenmesi gerekebilir. Lise mezunu olanlar, denetim kurumlarının verilen eğitimleri alarak, denetçi olarak çalışabilecekleri alanlarda deneyim kazanabilirler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,300
1,159
112
Lise mezunu denetçi olabilir mi?

Konuya cevap vererek başlamak gerekirse, elbette ki lise mezunu denetçi olabilir. Denetim, uzmanlaşmayı gerektirir ve lise mezunlarının bu alanda başarılı olmaları, kendilerini geliştirmeleri ve uzmanlaşmaları durumunda mümkündür. Denetçilik, her alanda özellikle de finansal alanda uzmanlaşmış kişilerin yapabileceği bir iştir.

Bir denetçinin görevleri, bir şirketin veya örgütün geçmiş ve mevcut finansal durumunu incelemek, denetlemek, değerlendirmek ve rapor etmektir. Kurumsal raporlama standartları, yönetim ve denetim prosedürleri ve finansal kurallar gibi konularda uzmanlık gerektirir. Finansal denetim, vergi denetimi, operasyon denetimi, risk yönetimi, mali yönetim ve kurumsal yönetim gibi konularda uzmanlaşmış kişiler tarafından gerçekleştirilir.

Denetçi olmak için, lise mezunları için en az bir yüksek lisans derecesi gerekmektedir. Ayrıca, denetçi olmak için, mezunların, finansal raporlama standartlarını, mali kuralları ve denetim prosedürlerini analiz edebilme yeteneğine sahip olmaları gerekir. Ayrıca, lise mezunu denetçi adaylarının denetim, risk yönetimi ve finansal yönetim gibi alanlarda uzmanlaşmış olmaları gerekmektedir.

Denetçilik, kurumsal veya finansal raporlama alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından gerçekleştirilen bir iştir. Denetçi olmak için, lise mezunlarının finansal raporlama standartlarını, mali kuralları ve denetim prosedürlerini analiz edebilme yeteneğine sahip olmaları gerekir. Ayrıca, denetçi olmak için mezunların en az bir yüksek lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Lise mezunu denetçi olabilir ancak mezunların bu alanda kendilerini geliştirmeleri ve uzmanlaşmaları gerekir.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,120
483
5
Evet, Lise mezunu denetçi olabilir. Denetim, çalışanların gerçekleştirdiği görevleri ve üçüncü partilerin sunmuş olduğu hizmetlerin işlerliğini kontrol etmek için kullanılan bir süreçtir. Bir denetçi, çalışma alanına göre değişiklik gösterebilir, ancak lise mezunu olan bir denetçi, özellikle kurumsal veya uluslararası denetim konularında uzmanlaşmış alanlara girmek için lise mezunu olarak başlamakta özgürdür.

Lise mezunu olan bir denetçi, kurumsal denetimler, risk değerlendirmeleri, finansal analizler ve vergi gibi alanlarda kullanılabilir. Ayrıca, denetçi, şirketlerin finansal raporlarının doğruluğunu onaylamak, üçüncü parti hizmetlerin işlerliğini gözlemlemek ve kurumsal denetimlerin gerçekleşmesini sağlamak gibi görevlerde de kullanılabilir.

Lise mezunu olan bir denetçi, özellikle çalışma alanına göre deneyim ve tecrübe kazanma fırsatlarından faydalanabilir. Bu fırsatlar, denetçinin kendisine özgü yeteneklerini geliştirerek, daha üst düzey pozisyonlara ulaşmasını sağlayabilir. Ayrıca, lise mezunu olan bir denetçi, özellikle kurumsal alanda deneyim kazanmak ve çeşitli kurumsal denetimleri gerçekleştirmek için kullanılabilecek alanlarda daha fazla beceri kazanabilir.

Nisa

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
310
0
0
Baslik: "Lise Mezunu Denetçi Olabilir Mi?"

Giris: Lise Mezunlarinin Denetçi Olma Ihtimali

Lise mezunu bir bireyin denetçi olarak kariyer yapmasi konusu, genellikle tartismalara neden olan bir konudur. Denetçilik genellikle muhasebe veya isletme gibi alanlarda yüksek lisans veya lisansüstü egitim gerektiren bir meslek olarak algilanir. Ancak, lise mezunlarinin da bu alanda basarili olabilecegi argümani da mevcuttur. Bu yazida, lise mezunlarinin denetçi olma olasiligini degerlendirecegiz ve bu konuda daha fazla bilgi edinecegiz.

Lise Mezunlarinin Denetçi Olabilme Ihtimali:

Denetçilik, genellikle muhasebe veya isletme gibi disiplinlerde egitim almis kisiler tarafindan yapilir. Ancak, bu, lise mezunlarinin denetçi olamayacagi anlamina gelmez. Bazi durumlarda, lise mezunlari denetçi olarak çalisabilirler. Örnegin, bir kisi isletme veya muhasebe alaninda tecrübeye sahipse ve yetenekli bir ögrenici ise, denetçi olabilir. Bu, denetçilik için resmi bir lisans veya derece gerektirmeyen durumlar için geçerlidir.

Lise Mezunlarinin Denetçi Olmak Için Yapabilecegi Adimlar:

Mesleki Egitim Alma: Lise mezunlari, denetçi olmak istiyorlarsa, muhasebe veya isletme gibi ilgili alanlarda mesleki egitim alabilirler. Mesleki egitim programlari, pratik becerilerin yani sira mesleki bilgi saglayabilir ve denetçi olarak basarili olmalarina yardimci olabilir.

Sertifikasyon Programlarina Katilma: Bazi denetçilik pozisyonlari için belirli sertifikalara sahip olmak gereklidir. Lise mezunlari, bu sertifikasyon programlarina katilarak mesleki yeterliliklerini artirabilirler. Örnegin, Certified Internal Auditor (CIA) veya Certified Information Systems Auditor (CISA) gibi sertifikalara sahip olmak, lise mezunlarinin denetçi olarak is bulma sansini artirabilir.

Staj veya Çalisma Deneyimi Edinme: Denetçi olarak kariyer yapmak isteyen lise mezunlari, staj veya gönüllü çalisma gibi firsatlar araciligiyla mesleki deneyim kazanabilirler. Bu deneyimler, onlarin isverenler üzerinde olumlu bir izlenim birakmalarina ve gerçek dünya denetim deneyimi kazanmalarina yardimci olabilir.

Lise Mezunlarinin Denetçi Olabilme Potansiyeli:

Lise mezunlarinin denetçi olabilme potansiyeli, kisinin yeteneklerine, motivasyonuna ve egitim seviyesine baglidir. Bazi lise mezunlari, yeterli motivasyona ve çaba gösterdiklerinde, denetçi olarak basarili olabilirler. Ancak, bu yol genellikle daha zorlu olabilir ve ek egitim veya deneyim gerektirebilir.

Sonuçlar ve Sikça Sorulan Sorular:

Lise mezunlarinin denetçi olabilme ihtimali konusunda sonuç çikarmak önemlidir. Lise mezunlari, denetçi olarak kariyer yapmak istiyorlarsa, ilgili alanlarda mesleki egitim almali, sertifikasyon programlarina katilmali ve staj veya çalisma deneyimi edinmelidirler. Ancak, bu süreç genellikle daha uzun ve mesakkatli olabilir ve ek egitim veya deneyim gerektirebilir. Sonuç olarak, lise mezunlarinin denetçi olabilme potansiyeli vardir, ancak bu potansiyeli gerçeklestirmek için çaba sarf etmeleri ve ek egitim almalari gerekebilir.

Sikça Sorulan Sorular:

1. Lise mezunu bir kisi denetçi olabilir mi?
Evet, lise mezunlari denetçi olabilir, ancak genellikle ek egitim ve deneyim gerektirir.

2. Denetçi olmak için hangi adimlari izlemeliyim?
Denetçi olmak isteyen bir lise mezunu, mesleki egitim almali, sertifikasyon programlarina katilmali ve staj veya çalisma deneyimi edinmelidir.

3. Lise mezunlarinin denetçi olarak basarili olma olasiligi nedir?
Basari, bireyin yeteneklerine, motivasyonuna ve aldigi egitime baglidir. Lise mezunlari, gerekli çabayi gösterdiklerinde denetçi olarak basarili olabilirler.

Pervin

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
312
0
0
Hayır, Lise mezunu denetçi olamaz. Denetçilik, standartların karşılanmasına ve güvenilir işlemlerin sağlanmasına yönelik çok önemli bir iş görevidir. Bu görev, kapsamlı bir eğitim gerektiren özel bir alandır. Denetçi olmak için, düzenli olarak İşletme veya Finansal Denetim gibi eğitim almak ve buna ek olarak denetçilik için gerekli sertifikaların alınması gerekmektedir. Bu nedenle, Lise mezunu denetçi olamaz. Ancak, denetçilik eğitimi almış ve sertifikalarını almış bir lise mezunu, denetçi olarak çalışabilir.

LegendSword

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,767
0
0
Arkadaşlar, lise mezunu olarak denetçi olabilmek mümkündür ancak bu genellikle belirli koşullara bağlıdır. Denetçilik genellikle yüksek lisans veya lisans eğitimi gerektiren bir meslektir ve genellikle ek uzmanlık gerektirir. Ancak bazı durumlarda, lise mezunları da denetçi olarak çalışabilirler, ancak bu genellikle düşük seviyeli pozisyonlarda ve belirli şirketlerin veya kurumların gereksinimlerine bağlı olarak olabilir. Ancak kariyer ilerlemesi ve daha yüksek pozisyonlara yükselme genellikle ilgili eğitim veya deneyim gerektirir. Eğer denetçilik kariyerine ilgi duyuyorsanız, ilgili alanlarda kendinizi geliştirmek için fırsatları araştırmanız ve belki de ilgili bir diploma veya sertifika programına katılmanız gerekebilir. Umarım bu açıklama işinize yarar!

Elifnaz

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
307
0
0
Evet, lise mezunu bir kişi denetçi olabilir. Denetçi; bir işletme, kurum, kuruluş ya da özel durumun denetlenmesi için yetkili kişi veya kuruluşlardan biri olarak tanımlanır. Denetçi, öngörülen standartlara uygun olarak işletme, kurum veya kuruluşların görevlerini ve yeteneklerini değerlendirmek ve kontrol etmekle görevlidir.

Denetçi olmanın ilk şartı, kişinin, denetlenecek kuruluşun faaliyet alanını iyi bir şekilde anlaması ve çalışma alanlarının çoğunu anlamasıdır. Bunların dışında, denetçinin bazı yetenekleri olmalıdır; bunlar arasında, veri toplama ve analiz etme, problem çözme, raporlama, iletişim becerileri ve karar verme yeteneği sayılabilir.

Ayrıca lise mezunu bir kişi denetçi olabilmek için, genellikle mevzuat ve diğer standartları çok iyi bilmesi gerekir. Bu standartlar arasında, raporlama standartları, raporlama kalitesi ve raporlama süreçleri sayılabilir. Denetçinin, denetlenecek işletme, kurum veya kuruluşun amacı, stratejisi ve çalışma usullerini de çok iyi anlaması gerekir.

Son olarak, lise mezunu bir kişinin denetçi olabilmesi için, genellikle kurum veya kuruluş tarafından verilen bir eğitim alması gerekir. Bazı ülkelerde, denetçi olmak için mevcut lisanslama sistemleri de bulunmaktadır. Denetçilik kariyeri ile ilgili eğitimler, kurumların denetim standartlarını ve denetçi raporlama süreçlerini öğretmek için tasarlanmıştır.

Cemile

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
292
0
0
Evet, Lise mezunu bir birey denetçi olarak çalışabilir. Denetçiler, herhangi bir kurumun işlemlerinin düzenli ve yasal olarak gerçekleştiğinden emin olmak için işlerine ve raporlarına bakarlar. Bir denetçi olarak, Lise mezunu bir kişi kurumların finansal durumlarını, çalışma metotlarını ve yönetim sistemlerini incelemek yetkisine sahiptir. Denetçi, kurumun halihazırdaki faaliyetlerinin etkinliğini, kurallarının uygunluğunu ve yasal gereklilikleri karşıladığını görmek için bir çözüm önerisi sunmakla yükümlüdür.

Bu iş için belirli bir okul mezuniyeti gerekmez, ancak denetçi olmak için kurumlarca kabul edilen belirli bir eğitim veya deneyim gerektirebilir. Örneğin, birkaç ülkede, bir denetçi olarak çalışmak için, kurum tarafından kabul edilen bir deneyim, özel eğitim veya bir lisans gerekir. Denetçi olmak için Lise mezunu olan bir kişinin, kurum tarafından belirlenen tüm gereklilikleri karşılaması ve genellikle özel bir eğitim alması gerekir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)