Lise mezunu İngiltere'ye gidebilir mi?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Lise mezunları, İngiltere'ye gitmek için belirli şartları yerine getirmeleri gereklidir. Bu makalede, İngiltere'de lise mezunlarının çalışma ve eğitim için hangi seçeneklere sahip oldukları ele alınacak ve İngiltere'ye giriş için gerekli olan prosedürler açıklanacaktır.

1. İngiltere'ye Giriş İçin Gerekli Olan Vize Türleri

İngiltere'ye giriş için lise mezunlarının başvurabileceği vize türleri şunlardır:

1.1. Ziyaretçi Vizesi

Ziyaretçi vizesi, İngiltere'ye turistik amaçlı veya kısa süreli ziyaretler için başvurulabilen bir vizedir. Bu vize türü, maksimum 6 aylık bir kalış süresi için verilir.

1.2. Öğrenci Vizesi

Öğrenci vizesi, İngiltere'de bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmak isteyenler için verilen bir vizedir. Bu vize türü, eğitim kurumuna kayıt yaptırmak için gereken belgelerin sağlanması ve kabul edilmesi durumunda verilir.

1.3. Çalışma Vizesi

Çalışma vizesi, İngiltere'de çalışmak isteyenler için verilen bir vizedir. Bu vize türü, İngiliz işverenler tarafından adayın nitelikleri ve deneyimine göre verilir.

2. İngiltere'ye Eğitim Amaçlı Giriş İçin Gerekli Şartlar

2.1. İngilizce Seviyesi

İngiltere'de eğitim almak isteyenlerin, İngilizce seviyelerinin belirli bir standardı karşılamaları gereklidir. Bu seviye, belirli bir İngilizce sınavından geçmeleriyle veya İngilizce yeterliliklerini gösteren belgeler sunmalarıyla belirlenir.

2.2. Eğitim Kurumlarıİngiltere'de lise mezunları için birçok eğitim kurumu bulunmaktadır. Bunlar arasında üniversiteler, kolejler, dil okulları ve mesleki eğitim kurumları yer almaktadır. Başvuru yapılacak eğitim kurumunun seçimi, öğrencinin ilgi alanlarına, bütçesine ve hedeflerine göre belirlenmelidir.

2.3. Ek Belgeler

Lise mezunlarının İngiltere'de eğitim almaları için gerekli olan ek belgeler arasında, pasaport, öğrenci vizesi (eğer gerekiyorsa), kabul belgesi, banka hesap dökümü ve İngilizce yeterlilik belgesi yer almaktadır.

3. İngiltere'de Çalışma Amaçlı Giriş İçin Gerekli Şartlar

İngiltere'de çalışmak isteyen lise mezunlarının, aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gereklidir:

3.1. Çalışma İzni

İngiltere'de çalışmak isteyenlerin, çalışma izni almaları gereklidir. Bu izin, İngiliz işverenler tarafından adayın nitelikleri ve deneyimine göre verilir.

3.2. İş Deneyimi

İngiltere'de çalışmak isteyenlerin, iş deneyimlerinin olması iş bulma sürecini kolaylaştırabilir. İş deneyimleri, CV'lerinde belirtilmelidir.

3.3. İngilizce Yeterliliği

İngiltere'de çalışmak isteyenlerin, İngilizce seviyelerinin belirli bir standardı karşılamaları gereklidir. Bu seviye, belirli bir İngilizce sınavından geçmeleriyle veya İngilizce yeterliliklerini gösteren belgeler sunmalarıyla belirlenir.

4. İngiltere'ye Giriş İçin Gerekli Olan Prosedürler

İngiltere'ye giriş yapmak için, lise mezunlarının aşağıdaki prosedürleri yerinegetirmeleri gereklidir:

4.1. Başvuru Yapmak

İngiltere'ye giriş için gerekli olan vize türüne karar verildikten sonra, başvuru yapılması gereklidir. Başvurular genellikle İngiltere'nin konsoloslukları ve büyükelçilikleri üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

4.2. Gerekli Belgeleri Sunmak

Başvuru sırasında, gerekli belgelerin sunulması gereklidir. Bu belgeler, öğrenci vizesi için kabul belgesi, banka hesap dökümü ve İngilizce yeterlilik belgesi gibi belgeleri içerebilir. Çalışma vizesi için ise işveren tarafından verilen iş teklifi ve çalışma izni belgesi gibi belgeler sunulması gereklidir.

4.3. Biyometrik Verilerin Verilmesi

Başvuru sırasında, biyometrik verilerin (parmak izi ve fotoğraf gibi) verilmesi gereklidir. Bu veriler, başvuru sahibinin kimliğinin doğrulanması için kullanılır.

5. Sonuç

Lise mezunları, İngiltere'de eğitim veya çalışma için birçok seçeneğe sahip olabilirler. Ancak, İngiltere'ye giriş için belirli şartları yerine getirmeleri gereklidir. İngiltere'ye giriş için gerekli olan vize türleri arasında ziyaretçi vizesi, öğrenci vizesi ve çalışma vizesi yer almaktadır. İngiltere'de eğitim veya çalışma için başvuru yapacak lise mezunları, İngilizce seviyelerinin belirli bir standardı karşılamaları, gereken ek belgeleri sağlamaları ve başvuru prosedürlerini yerine getirmeleri gereklidir. Bu şartları sağlayan lise mezunları, İngiltere'de eğitim veya çalışma fırsatlarından yararlanabilirler.

Kaynaklar:
- "UK visa requirements: Apply for a UK visa", Gov.uk, s. 1-3.
- "Study in the UK as a international student", Gov.uk,s. 1-4.
- "Working in the UK as a foreigner: Visas and Permits", Gov.uk, s. 1-5.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)