Lise mezunu yurt dışında okuyabilir mi

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba,

Lise mezunu olarak yurt dışında okuma hakkında yardıma ihtiyacım var. Lise mezunu olarak yurt dışında okuyabilir miyim? Eğer öyleyse, nerede ve hangi üniversiteye gitmeliyim? Okuduğum alanın etkinlikleri nelerdir? Hangi destekleri almam gerekiyor? Yurt dışında okumak için hangi önlemleri almam gerekiyor?

Yurt dışında okumak konusunda yardım almak için bu forum sitesine başvuruyorum. Özellikle hangi üniversiteye nasıl başvurulur, ne tür seçenekler var ve nerede ne tür programlar var hakkında bilgi almak istiyorum. Yurt dışında okumayı düşündüğüm için, önemli olan her şeyi öğrenmek istiyorum.

Lütfen, lise mezunu olarak yurt dışında okuma hakkında yardım edin. Yurt dışında okuma hakkında tüm detaylı bilgileri öğrenmek için ne yapmam gerekiyor?

Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Lise Mezunu Yurt Dışında Okumak

Birçok kişi, lise mezunu olarak yurt dışında okuma fırsatını arzulayabilir. Bu sorunun cevabı, öğrenciye ve yurt dışındaki ülkeye bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde lise mezunu olarak üniversiteye kaydolmak için, öğrencinin General Education Development (GED) sınavını geçmesi gerekebilir. Buna ek olarak, bazı ülkeler lise mezunu olarak üniversiteye kaydolmayı imkansız hale getirebilir.

Genel Bilgiler

Yurt dışında lise mezunu olarak üniversiteye kaydolmak için, öğrencinin öncelikle ülkeye giriş için gerekli olan vize ve pasaport işlemlerini yerine getirmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin ülkeye giriş yaptıkları ülkedeki mevcut üniversiteye kaydolmak için gerekli olan diğer belgeleri de taşımaları gerekebilir.

GED Sınavı

Amerika Birleşik Devletleri'nde lise mezunu olarak üniversiteye kaydolmak için, öğrenciyi GED sınavına sokmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sınav, öğrencinin lise seviyesinde temel bilgileri ölçmek için tasarlanmıştır. Sınavda, matematik, sosyal bilimler, İngilizce ve felsefe gibi dersleri kapsayan konuları içeren çeşitli sorular sorulmaktadır. GED sınavını başarıyla geçmek, öğrencilerin üniversiteye kaydolma hakkını kazanmaları anlamına gelmektedir.

Diğer Ülkelerde Okumak

Diğer ülkelerde lise mezunlarına üniversiteye kaydolma fırsatının olup olmadığı, ülkeye ve üniversiteye göre değişmektedir. Örneğin, Birleşik Krallık'ta lise mezunu olarak üniversiteye kaydolmak için öğrencinin A-seviye veya International Baccalaureate (IB) sınavlarına girmeye gereksinimi olabilir. Aynı şekilde, Avustralya'da lise mezunu olarak üniversiteye kaydolmak için öğrencinin bir TAFE veya üniversitenin kendi sınavını geçmesi gerekebilir.

Özet

Lise mezunu olarak yurt dışında okuma fırsatını arayan öğrencilerin, öncelikle ülkeye giriş yapmak için gerekli olan vize ve pasaport işlemlerini yerine getirmesi gerekmektedir. Ayrıca, öğrenciyi ülkeye giriş yaptığı üniversitede kaydolmak için gerekli olan belgeleri de taşımaları gerekebilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde lise mezunu olarak üniversiteye kaydolmak için, öğrenciyi GED sınavına sokmak zorunda kalabilirsiniz. Diğer ülkelerde lise mezunlarına üniversiteye kaydolma fırsatının olup olmadığı, ülkeye ve üniversiteye göre değişmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)