Lise mezunu zabıta olur mu

mimikralicesi

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,341
102
17
Merhaba!
Ben lise mezunu ve zabıta olmayı düşünüyorum. Bu konuda yardım almak istiyorum. Ne tür sınavların var olduğunu ve hangi kurumlar tarafından hangi koşullarda gerçekleştirildiğini öğrenmek istiyorum. Ayrıca, zabıta olmak için gerekli olan özel yetenekler nelerdir? Zabıta olmak için ne tür eğitimler gereklidir? Zabıta olmak için uygun olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?

Herhangi bir çalışma ve/veya eğitim konusunda yardım almak için ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Zabıta olmak isteyen diğer kişilerin deneyimlerini dinlemek istiyorum. Bu konuda herhangi bir çalışma yapmak için ne gibi önlemler almam gerekiyor?

Bu konuda katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim. Yardımınızı bekliyorum.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,337
1,247
112
Lise Mezunu Zabıta Olur Mu?

Türkiye'de zabıta çalışması yapmak isteyenler arasında, lise mezunu olanların da olması oldukça yaygın. Lise mezunu olanların zabıta olup olmadığını anlamak için öncelikle zabıtalıkla ilgili mevzuatın içeriğine bakmak gerekiyor. Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti Zabıta Teşkilatı Yönetmeliği 3. maddesine göre, zabıta olmak için ilköğretim mezunu olmak gerekir. Bu nedenle lise mezunu olanlar zabıta olamaz.

Zabıtalık İçin Gereken Şartlar

Zabıtalık için Türkiye Cumhuriyeti Zabıta Teşkilatı Yönetmeliği'ne göre, zabıta olabilecek kişilerin şu şartlara sahip olması gerekir:

* İlköğretim mezunu olmak;
* Resmi veya özel kurumlarda en az 1 yıl hizmet etmiş olmak;
* Sağlık durumu itibariyle zabıtalık yapmaya uygun olmak;
* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak;
* Askerlik görevini tamamlamış olmak;
* Yönetmeliğin diğer hükümlerine uygun olmak.

Zabıta Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Türkiye Cumhuriyeti Zabıta Teşkilatı Yönetmeliği'ne göre, zabıtalık için gerekli şartları sağlayan kişilerin zabıta olmak için şu adımları izlemeleri gerekir:

* İlgili kurumun zabıta kadrolarına açılan yazılı sınavlarına katılmak;
* Sınav sonuçlarına göre zabıta olarak atanmak;
* İlgili kurumun zabıta eğitim kurumuna kayıt olmak;
* Zabıta eğitimini başarıyla tamamlamak;
* Zabıtaya atanmak.

Sonuç

Türkiye Cumhuriyeti Zabıta Teşkilatı Yönetmeliği'ne göre, zabıta olmak için ilköğretim mezunu olmak gerekiyor. Bu nedenle lise mezunu olanlar zabıta olamaz. Ancak zabıtalık için gerekli diğer şartları sağlayan kişilerin zabıta olmak için gerekli adımları izleyip başarılı bir şekilde zabıta olmaları mümkündür.

• Love
Reactions: MeltemDalgası

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)