Mabedim ne demek TDK

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba,

Mabedim ne demek TDK sorusunu sordum çünkü bu kelimeyi ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. İngilizce olarak ne demek bu, ya da daha geniş anlamda neye işaret ediyor? İnternette aradım ama net bir cevap bulamadım. Size çok şey borçluyum ve bu konuda size yardım istiyorum.

Kelimenin Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından verilen anlamını merak ediyorum. Biliyorum ki TDK Türkçe kelimeleri ve anlamlarını sınıflandırmak için kullanılan bir sözlük. Bu nedenle, kelimenin ne olduğu hakkında bilgi almak için TDK'ya başvurmak istiyorum.

Kelimenin aynı zamanda İslam dini açısından ne anlama geldiğini de öğrenmek istiyorum. Mabed, İslam dini açısından neyi ifade ediyor? Ayrıca, İslam'daki mabedin neye benzemesi gerektiği de merak ediyorum.

Bu konuda herhangi bir yardıma ihtiyacım var mı, lütfen paylaşırsanız çok sevinirim. İlginiz için çok teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,372
1,247
112
Mabed Ne Demek TDK?

Mabed, Arapça ve Farsça'dan gelen bir kelimedir ve Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından "dinî ibadet yerinin özel olarak ayırılmış ve törenler için tahsis edilmiş bölümü" olarak tanımlanmıştır. Mabed, özellikle İslam dininde törenleri ve ibadetleri gerçekleştirmek için kullanılan bir yerdir. Ayrıca Hristiyanlık ve diğer dini törenler için de kullanılabilir.

Mabed, genellikle cami, sinagog, havra veya diğer dini törenler için kullanılan mekanı tanımlar. Bu tip mekanlar, müminlerin ibadetlerini yerine getirmek ve dini törenlerini gerçekleştirmek için özel olarak dizayn edilmiş ve düzenlenmiştir. İslam dininin özellikle önemli olduğu ülkelerde, mabetler genellikle cami veya mescid şeklinde tasarlanmaktadır.

Mabedenin Önemi

Mabed, müminlerin ibadetlerini ve dini törenlerini düzenli olarak gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmış bir mekandır. İbadetlerin gerçekleştirildiği mekan, müminlerin daha iyi dini eğitim almalarını sağlayan önemli bir unsurdur. Müminler, mabedimizde toplanarak dini ve moral konuları üzerinde tartışabilir, konular üzerinde görüş alışverişi yapabilir ve dini bilgilerini geliştirebilir.

Mabed, müminlerin arasındaki bağı renkli bir biçimde kuvvetlendirmek için de önemlidir. Müminler, mabedimizde toplanarak bir araya gelerek, dini konuları paylaşabilir ve birbirleriyle daha yakın bir ilişki kurabilir.

Mabedin Fonksiyonu

Mabedin temel fonksiyonu, dini törenlerin düzenli ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bu fonksiyon, müminlerin ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri için mekanın özel olarak düzenlenmesiyle gerçekleştirilir.

Mabed, aynı zamanda dini eğitim almak için bir mekan olarak da kullanılabilir. Ayrıca, müminlerin arasındaki ilişkileri güçlendirmek için de kullanılabilir. Mabed, dini törenleri ve ibadetleri gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmış bir mekandır.

Anahtar Kelimeler: Mabed, TDK, İslam, Hristiyanlık, Dini Törenler, İbadetler, Mekan.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Mabedim, genellikle mezhebin gösterdiği saygıyı gösteren bir kavramdır. Mabedim, ibadet etmek için kullanılan bir mekan, genellikle dini çerçevede kullanılan bir terim olarak kullanılır. Mabedim, insanların Allah'a karşı saygılarını ve sevgilerini ifade etmek için kullandıkları bir kavramdır. Aynı zamanda, mabedler genellikle tapınaklar, sinagoglar veya cami olarak da bilinir. Mabedler, dini toplulukların kendilerini ifade etmek için kullandıkları bir yerdir ve bu toplulukların dini çerçevede bir araya geldikleri bir yerdir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Mabed, Arapça ve Farsça'da ibadet etmek için kullanılan bir mekân olarak tanımlanır. Mabed, dini kurumlar, kültürel etkinlikler veya toplulukların toplantıları için kullanılan bir mekan olarak da algılanabilir. Mabedler, çoğu zaman insanların dini ibadetleri için kullanılan bir alan olarak düşünülür. Bu mekanlar, insanların dinin gerektirdiği ibadetleri yerine getirmelerini sağlamak için tasarlanmış ve insanların dini kurallarını yerine getirmelerini kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Mabedler, özellikle İslam dini tarafından kullanılan ve korunan bir mekan olarak görülür. Bu mekanlar çoğu zaman Arapça veya Farsça’da anılır. Mabedler, özellikle İslam dini tarafından kullanılan ve korunan bir mekan olarak görülür. Genellikle, İslam dini için özel olarak tasarlanmış mekanlardır, çünkü dini ibadetlerin yerine getirilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Mabedler, insanların dini kurallarına uymalarını kolaylaştırmak ve dini ibadetleri yerine getirmelerini sağlamak için yaratılmıştır.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Mabed, Türkçe dilde ibadet etmek için kullanılan bir yerdir. Mabed, özellikle Müslümanlar tarafından kullanılan bir ibadet mekanıdır, çünkü Müslümanlar için, yalnızca Allah'a ibadet etmek için kullanılır. Mabed, ibadet etmek için kullanılan bir yer olarak, Müslümanların dini ibadetlerini gerçekleştirmek için kullanılan çok önemli bir yerdir. Mabedler, çeşitli kültürlerden Müslümanların yaşadığı bir yer olarak, Müslümanların farklı kültürlerini ve dini geleneklerini özümsemelerini sağlamak için önemli bir yerdir. Mabedler, Müslümanların ortak ibadetlerini gerçekleştirmek için kullanılan yerlerdir. Mabedler, Müslümanların ortak ibadetlerini gerçekleştirmek için kullanılan yerlerdir ve aynı zamanda, Müslümanların arasındaki kültürel farklılıklarının azaltılmasına yardımcı olurlar.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Mabed, dinî törenlerin, ibadetlerin yapıldığı yer anlamına gelen bir kelimedir. Mabed, genellikle, İslam dini ile ilişkili olarak kullanılır. Mabed, İslam dini için tanrıya tapınmanın, ibadetin yapıldığı, bir dini merkez olarak da görülür. Bazı mabedler çok büyük ve karmaşık yapılardır, bazıları ise çok sade ve basittir. Mabed çoğu zaman, dindar bir topluluğun kutsallık hissettiği, birlik ve beraberlik hissettiği bir ortam olarak görülür. Mabedler, çoğu zaman, cemaatin ortak bir uyum içinde olmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Mabedler, hem dinî, hem de kültürel olarak çok önemlidir. Mabedler, aynı zamanda, toplumlar için önemli bir kültür mirası oluşturur.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Mabed, Arapça'da tapınma yeri anlamına gelen bir kelimedir. Mabedin genel anlamı, ibadet, inanç, kutsal saygı veya onur gibi kavramları temsil eden bir yer olarak tanımlanır. Mabedler, tarih boyunca, çeşitli dinlerin dünya çapındaki takipçileri tarafından özel olarak değerlendirilmiştir. Bunlar arasında Hıristiyanlık, İslam, Yahudilik ve Hinduluk gibi farklı inançlar bulunmaktadır. Bir mabedin içinde genellikle bir tür kutsal yer veya mekan vardır. Bu nedenle, mabedler günlük yaşamda kullanılan pek çok kültürel, sosyal ve sanatsal faaliyet için kullanılır. Mabedler, eşsiz ve özel bir tarihi ve arkeolojik mirası temsil eder. Ayrıca, mabedler günümüzde kültürel ve tarihi değerleri korumak ve geliştirmek için özel olarak kullanılan turistik bölgeler de olabilir. Mabedlerin kültürel önemi, kutsal ve saygın bir mekan olarak kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. Mabedlerin kullanımına ilişkin kurallar, her mabedin kültürüne veya yerel geleneklerine bağlıdır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Mabed, özellikle İslam dünyasında, ibadet ve oruç tutma için kullanılan, dini faaliyetlerin yapıldığı yer anlamına gelmektedir. Bu yerler, İslam inancına göre, İlahi vahyin indirildiği yerler olarak da kabul edilmektedir. Mabedin, birazcık önce de ifade edildiği gibi, İslam dünyasında olduğu kadar diğer dini kültürlerde de önemli bir yere sahiptir.

Mabedin temel özelliği, dini aktivitelerin yapıldığı yer olmasıdır. Çoğu mabed, dinsel törenler ve ibadetler için kullanılır. Birçok mabed, ibadet ve oruç tutmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bazı mabedler, İslam inancının ölçülerine göre tasarlanmış olabilir. Bazıları ise, İslam dışı dinsel öğretileri kapsayan özel alanlar olarak düşünülebilir.

Mabedler, her zaman kutsal mekan olarak kabul edilmiştir. Bireylerin ruhlarını doyurmak ve ahlaklarını geliştirmek için, İlahi vahye ulaşmak için özel olarak tasarlanmıştır. Mabedlerin çoğu, özel olarak tasarlanmış olsa da, bazıları, bir maceranın veya bir ülkenin tarihini temsil eden kültürel ve mimari değerleri de barındırmaktadır.

Mabedler, İslam dünyasının önemli yerleri olarak görülür. Mabedin, özel olarak tasarlanmış mekanların yanı sıra, özel törenlerin ve dini kutlamaların yapıldığı yerler olarak da kabul edilir. Mabedin içerisinde, özellikle Müslümanlar için, önemli ibadetlerin yapıldığı ve vahiyin indiği düşünülen özel alanlar bulunmaktadır.

Mabed, İslam inancının merkezi olarak kabul edildiği için, bu mekanlar özel olarak tasarlanmış ve özenle korunmaktadır. Mabedler, her zaman gösterişli ve sadece özel törenler için kullanılan yerler olarak kabul edilir. Mabedlerin içerisinde, özel olarak tasarlanmış ibadet alanları, törenlerin ve dini kutlamaların yapıldığı mekanlar bulunmaktadır.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Mabed, Arapça'da "ibadet yeri" anlamına gelen bir kelimedir ve İslam inancında evrenin merkezindeki Allah'ın ibadet edildiği yer olarak kullanılır. İslam dininde ibadet yerleri, Allah'ın tüm halklarının gözleri önünde kutsal sayılan yerlerdir, bu yüzden mabedler özel olarak dizayn edilmiş ve mimarisiyle göz kamaştırıcıdır.

Mabedler genellikle çok eski dönemlerden beri mevcuttur ve çoğunlukla büyük şehirlerin merkezinde yer alır. Günümüzde, mabedlerin çoğu camiler olarak adlandırılır ve Müslümanlar için önemli bir ibadet mekanı olarak görülür. Camilerin çoğu, mescitler, minareler, kubbeler ve bazılarının avluları gibi özel mimari özelliklere sahiptir.

Mabedler, Müslümanların ibadet etmek için tek başlarına veya topluca gittikleri yerlerdir. Müslümanlar, mabedlerde Kuran'ı okur, namaz kılar ve Allah'a şükretmek için ibadet ederler. Bazı mabedlerde, Allah'ın gücünü ve büyüklüğünü anmak için dua etmek ve dualar etmek için de kullanılır. Mabedlerin mimarisi de Allah'ın büyüklüğünün bir temsilidir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Mabed, İslâm dünyasında Allah'a ibadet edilen ve ibadetin yapıldığı yer olarak tanımlanır. İslâm dini, ibadetin ancak mabedlerde yapılabileceğini belirtir. Mabedler, İslâm dininin temel kurallarına uygun olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş mekanlardır. Mabedler, geleneksel olarak, özellikle camiler olarak adlandırılır. Bu mekanlar, dini etkinliklerin yapıldığı yerlerdir, ancak aynı zamanda kültürel faaliyetler de yürütülebilmektedir. Mabedler, İslâm dini ve kültürünün önemli simgeleridir. Mabedler, İslâm dini hakkında aydınlatıcı bilgiler vermek ve müminleri Allah'a yaklaştırmak için kullanılan önemli mekanlardır.

TheMeridian

Yeni Üye
BaY
6 Nis 2023
1,275
121
2
Mabed, Türkçe dilinde “kutsal mekan, ibadet yeri” anlamına gelen bir kelimedir. Mabed, genellikle dinî merkezler ve sembollerle çevrili, özel ve kutsal bir yer olarak görülmektedir. Mabedler, insanların dini inançlarını ifade etmek ve ibadet etmek için kullandıkları özel mekanlardır. Mabedler, belirli bir toplumun dini inançlarının sembolik olarak temsil edildiği ve halkın ibadet etmek için bir araya geldiği mekanlardır.

Mabedler insanların ibadet etmek için bir araya geldiği ve özel olarak tasarlanmış merkezlerdir. Mabedler, ibadetin önemli sembollerini taşıdığından, insanların dini inançlarını ifade etmek ve yüceltmek için kullanılır. Mabedler insanların ibadet yerlerinde bir araya gelmesini ve dini inançlarını paylaşmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Mabedler, halkın ibadet etmesi ve kutsal anlamların önemli sembollerini taşıması için özel olarak tasarlanmıştır.

Mabedlerin tarihsel olarak çok uzun bir geçmişi vardır. Mabedler, insanlığın gelişiminin başlangıcından beri var olmuştur. Mabedlerin tarihi, insanların kültürlerinin ve inançlarının gelişimini belirlemiştir. Mabedler, insanların ibadet etmek için bir araya geldiği yerler olmaktan çok daha fazlasıdır; insanların kültürlerini, inançlarını, sanatlarını, tarihlerini, törelerini ve diğer farklı kültürel geleneklerini paylaştıkları özel mekanlardır.

Mabedler, insanların dini inançlarını paylaşmasını ve ifade etmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Mabedler, insanların ibadet etmek için bir araya geldiği ve özel olarak tasarlanmış merkezlerdir. Mabedlerin tarihi, insanların kültürlerinin ve inançlarının gelişimini belirlemiştir. Mabedler, insanların ibadet etmek için bir araya geldiği yerlerin çok daha fazlasıdır; insanların kültürlerini, inançlarını, sanatlarını, tarihlerini, törelerini ve diğer farklı kültürel geleneklerini paylaştıkları özel mekanlardır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Mabed, İslam dünyasında özellikle ibadetlerin yapıldığı ve ibadet amacıyla kullanılan oda veya mekan olarak tanımlanır. Mabed dini toplumun merkezidir ve törenlerin yapıldığı yerdir. İslam’da ibadetlerin yerine getirildiği mabedlerin özellikleri her yerde aynıdır.

Mabedin en önemli özelliği, orada tapınmanın ve ibadet edilmesinin yasal olarak kabul edilen bir merkez olmasıdır. Mabede girerken saygı ve hürmet gösterilir. Mabed şeriatın ve dini kuralların korunmasına yardımcı olur.

Mabedin içinde önemli bir özelliği de temizliktir. Mabedin çevresindeki alanlar ve içindeki mekanlar genellikle temiz tutulur. Ayrıca mabedin çevresinde ve içinde kişilerin kullandığı eşyaların da temiz olması gerekir.

Mabedin bir diğer önemli özelliği ise, orada kullanılan ibadet dili ve sözlü dilinin aynı olmasıdır. Dini kurallara göre ibadetlerin dili İslamiyet’in kabul ettiği dildir. Bu dil hem ibadet hem de konuşma amacı ile kullanılır.

Mabedin son özelliği ise, orada insanların birlik ve beraberlik içinde olmasıdır. İslam dünyasında mabedlerde cemaat veya topluluk halinde ibadet edilir. Topluluk içinde ibadet edilmesi, dini kuralları korumanın ve bunu öğretmenin önemli bir yoludur.

Mabedin bunların dışında, İslamiyet’in öğretilerini yaşamak ve yaşatmak için de bir merkez olarak kullanılır. Mabedler, insanlar arasındaki iyi ilişkileri geliştirmek ve dini kurallara uyma öğretmek için kullanılır ve dini kurallara daha fazla önem verilmesi sağlanır.

Cansu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
304
0
0
Mabed, Türkçe'de kutsal bir mekana verilen isimdir. Mabetler, çoğunlukla İslam dininin kutsal mekanları olarak görülür ve özellikle cami olarak kullanılır. Mabetlerin içinde, İslami kurallara göre ibadet edilir ve ibadetler sırasında Kuran'dan ayetler okunur. Mabedler cami olarak kullanılmakla birlikte, diğer dinlerin de kutsal mekanlarının adı olarak kullanılabilir. Mabetler, aynı zamanda toplumsal etkinlikler için de bir araya gelme mekanı olarak kullanılır. Mabetler, ayin ve toplantılar için bir araya gelen insanların konuşmasına, tartışmasına ve karar almasına olanak sağlar. Mabedim, İslam dini için kullanılan kutsal mekana verilen isimdir.

LegendSword

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,767
0
0
"Mabedim", Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından onaylanmış bir sözcük değildir. Ancak, bu ifade genellikle "mabedim" şeklinde kullanılarak "mabedimiz" ifadesinin kişiye özgü veya duygusal bir vurgusu olarak kullanılabilir. "Mabed", genellikle ibadet için kullanılan kutsal bir yapıyı ifade ederken, "mabedim" ifadesi kişisel olarak birinin ibadet veya manevi bağlantı kurduğu yeri ifade edebilir. Bu ifade, kişisel bir tercihi, duygusal bir bağı veya manevi bir anlamı vurgulamak için kullanılır. Özetlemek gerekirse, "mabedim" ifadesi, bir kişinin özel olarak adlandırdığı veya duygusal olarak bağlandığı bir ibadet yeri veya manevi mekânı ifade edebilir.

Yelda

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
313
0
0
Mabed, Arapça ve Farsça'da 'ibadet etmek için kullanılan yer' anlamına gelen bir kelimedir. TDK forum sitesinde, mabedin ne anlama geldiği sorusu kullanıcılar tarafından sıkça sorulmaktadır.

Mabed, çoğu zaman, ibadetlerin yapıldığı dinlerin özel mekânları olarak tanımlanır. Bu mekânlar, dini toplulukların çoğunlukla dini ibadetlerini yerine getirdikleri yerlerdir. Diğer bir deyişle, mabedler, dindarların dua etmek, ibadet etmek ve dini konular hakkında düşünmek için kullandıkları yerlerdir.

Bazı mabedler, dini toplulukların ibadetlerini yerine getirdiği yerler olarak kullanılırken, bazıları da müze olarak kullanılmaktadır. En ünlü örnekleri, Müslümanların Kâbe olarak adlandırdıkları Mescid-i Haram ve Hıristiyanların Kudüs'teki Kudüs Kilisesi'dir.

Mabedler, genellikle, inancın önemini ve kutsallığını göstermek için süslemelerle donatılmıştır. Bunlar, inançların özünü temsil etmek ve ibadet etmeyi teşvik etmek için tasarlanmıştır. Bazı mabedler, inançlara özgü süslemelerle donatılmış olabilir, ancak bazıları da modern stilin süslemelerle donatılmasıyla daha farklı bir görünüm kazanmış olabilir.

Mabedler, inançların sembolü olmakla kalmaz, aynı zamanda sosyal bir alan olarak da kullanılır. İnsanlar, ibadetlerini yanı sıra, arkadaşlarıyla buluşmak ve dini konular hakkında tartışmak için mabedlere gelirler.

Mabedler, çoğu zaman, dini toplulukların ruhani ve sosyal gelişimlerinde önemli bir rol oynar. Düşünülen şey, mabedin fiziksel görünümünün insanların ruh dünyasının da gelişimini teşvik etmesidir.

Hulya

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
293
0
0
Mabed, Arapça bir kelime olup, genellikle Müslümanlar tarafından kullanılan, ibadet edilen bir mekân anlamına gelir. Mabed, bir cemaatin üyeleri tarafından, ibadetlerini yerine getirmek, kutsal kitap okumak ve topluca dua etmek için kullanılan, özel bir mekândır. En yaygın mabedler, camiler olarak bilinir. Camiler genellikle, üzerinde kubbe olmayan, çatılarının altında, çoğu zaman kubbeli bir avluya sahip olan, ortak bir merkezdir. Genellikle, mescidlerin yanı sıra, özel mabedler de vardır. Bunlar, tüm dünyada, farklı dinlerin mensupları tarafından kullanılmaktadır. Mabedler, herkesin, ibadetinin önemli parçalarını gerçekleştirmesi için bir araya gelmesine ve arkadaşlık ve dayanışma kurmasına izin veren özel mekanlardır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)