Maço ne demek TDK

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba,

Maço ne demek TDK'de sorusuna cevap arıyorum. Maço kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. TDK sözlükte bu kelimenin anlamını bulamadım. O yüzden buraya geldim. Lütfen bana bu kelimenin anlamını öğrenmemi sağlayan yardımcı olur musunuz? Bu konu hakkında bilgi sahibi olanların görüşlerini ve fikirlerini paylaşmalarını rica ediyorum. Bu arada, eğer maço kelimesinin kökeni varsa bunu da bana söyleyebilirler mi? Önemli not: TDK sözlükte bu kelimeyi bulamadığım için, bu konu hakkında daha önce herhangi bir yazı yazmamış olabilirim. Bu yüzden özür dilerim.

Teşekkürler.

KumRuhu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
50
3
0
Maço Ne Demek TDK Hakkında?

Maço, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından resmi olarak tanımlanan bir sözcüktür. Sözcük, "çılgın, çapkın ve cüretkâr" anlamlarına gelmektedir. Maço, genellikle gençler arasında kullanılan bir sözcük olup, gençlerin çok cesur, çılgın ve cüretkâr davranışlarını ifade etmek için kullanılır. Ayrıca, sözcük, "cesur adam" olarak da kullanılmaktadır.

Maço Sözcüğünün Tarihi

Maço sözcüğü, 1960'lardan önce de kullanılmaktaydı. Eski Yunanca dilinde, "makos" olarak geçen sözcük, "keskin kılıç" anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, 1960'larda maço sözcüğünün kullanımı arttı ve maço sözcüğünün modern anlamı ortaya çıktı.

Maço Sözcüğünün Kullanımı

Maço sözcüğünün modern anlamı, genellikle gençler için kullanılmaktadır. Gençler, cesur ve cesur olmayanları ayırt etmek için maço sözcüğünü kullanırlar. Maço sözcüğü, gençlerin cesur, çılgın ve cüretkâr davranışlarını ifade etmek için kullanılır. Ayrıca, sözcük, cesur adam olarak da kullanılmaktadır.

Sonuç

Maço, Türk Dil Kurumu tarafından resmi olarak tanımlanan bir sözcüktür. Sözcük, "çılgın, çapkın ve cüretkâr" anlamlarına gelmektedir. Maço sözcüğü, 1960'lardan önce de kullanılmaktaydı. Gençler, cesur ve cesur olmayanları ayırt etmek için maço sözcüğünü kullanırlar. Maço sözcüğü, gençlerin cesur, çılgın ve cüretkâr davranışlarını ifade etmek için kullanılır. Ayrıca, sözcük, cesur adam olarak da kullanılmaktadır.